Ķezbere, strādājot NEPLP, gatava pārraudzīt televīziju

Foto - Evija Trifanova/LETA

2015.06.17 12:11

“Kā jau iepriekš esmu teikusi, esmu iepazinusi Latvijas Televīzijas darbību gan teorētiski, gan praktiski, tāpēc varētu pārņemt Ginta Grūbes tiešos pienākumus,” saka Dace Ķezbere, kuru Saeima ceturtdien iecēla par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekli.  NEPLP priekšsēdētājs Ainārs Dimants iepriekš bija teicis, ka pēc jauna padomes locekļa ievēlēšanas pienākumu sadalījums padomes iekšienē var arī mainīties.

Neoficiālo pieļāvumu, ka pašreizējais NEPLP priekšsēdētājs atkāpšoties, ja tiks ievēlēta D.Ķezbere, pats A.Dimants atteicās komentēt. “Manā skatījumā, visi kandidāti ir vienlīdz labi – sava aroda profesionāļi, tāpēc nekādu pārsteigumu vai savādākas emocijas manī neizraisa Daces Ķezberes izvirzīšana,” sacīja A. Dimants. Tikmēr četru Saeimas frakciju vadītāji iesnieguši ierosinājumu atbrīvot visu NEPLP.

Amats NEPLP atbrīvojās pēc tam, kad pēc paša vēlēšanās to atstāja Gints Grūbe. No pieciem izvirzītajiem kandidātiem balsojumam parlamentā Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija nolēma virzīt žurnālisti, SIA M.L. Grupa (Jūrmalas Ģimenes TV) valdes locekli  D. Ķezberi.

Savā rakstiskajā vīzijā, ko bija jāiesniedz Saeimas komisijā, D.Ķezbere bija atklājusi, ka Latvijā būtu jāvairo lepnums par valsti, ko varētu darīt ar vairāku programmu radīšanu, kas ir tendētas uz patriotisko lepnumu. “Latviešos ir no jauna jāatmodina mīlestība pret savu valsti. Esmu pārliecināta, ka mediji to var nodrošināt tikai ar to, ja sāktu pārraidīt vairāk pozitīvo, nekā negatīvo, vai, kā jau minēju komisijas sēdē, ja mēs sāktu ziņas ar to, piemēram, ka šodien ir noticis labs kultūras pasākums vai kāds tautietis ir uzvarējis kādā konkursā, un pēc tam turpinātu ar sliktajām ziņām,” komentē D. Ķezbere.

Viņa uzsver, ka viena cilvēka ienākšana NEPLP nevar izmainīt to no pašiem pamatiem. “Padomes locekļiem, kuri darbojas tur jau no sava termiņa sākuma, ir jau iestrādāti savi paņēmieni, kā un ko darīt jeb pārvaldīt, tāpēc viens cilvēks tur neko nevar fundamentāli mainīt. Lai gan jāatzīst, ka NEPLP darbība laika gaitā ir mainījusies.”.

Domāsim pozitīvi

Žurnālistu vidē D.Ķezberes virzīšana darbam NEPLP un izteikumi par to, ka ziņas būtu jāsāk ar pozitīvām vēstīm nevis pēc svarīguma principa izraisījuši lielu neizpratni. Atkal gaismā celta TV intervija (ar atzīmi – apmaksāts reklāmlaiks) liecina, ka jau 2011.gadā D.Ķezbere ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu apspriedusi to, ka ziņām būtu jābūt pozitīvākām. Publicējam fragmentu no intervijas.

D.Ķezbere: “Vēl, Ventspils nodeva stafeti Jūrmalai, Jūrmalā bija Latvijas Jaunatnes olimpiāde. Un ziniet, kas mani izbrīnīja, ka, faktiski tā labā ziņa, ka jaunieši ir pulcējušies, faktiski neizskanēja gandrīz nemaz. Tad pēdējā, pēdējais mans jautājums: kā jums liekas, kāpēc šīs labās ziņas ir tik reti Latvijas medijos?”

A.Lembergs: “Jā, es jums pateikšu, mums atklāja jaunu rūpnīcu, 100 jaunas darba vietas, komunālo mašīnu, tātad mašīnbūve, milzīgs pasaules koncerns, kurā strādā 7000 cilvēku. Un, kad man parādīja monitoringu, kuros medijos atspoguļots, nu, tikpat kā, ļoti, ļoti maz. Valsts televīzija nav un tā, vispār pozitīvā ziņa, un arī par olimpiādi, par cik es arī skatījos līdzi, vietējā jau, protams, ataino, jo mūsu komanda otro vietu izcīnīja, bet tā diemžēl tik tiešām, kaut kā sabiedrība tiek audzināta tā kā negācija, ja kaut kas labs, tā kā negācija. Mēs Ventspilī cenšamies, lai ventspilnieki būtu optimisti, lai viņi lepotos ar savu pilsētu, ielu, māju, dārzu, skvēru un tā tālāk, ar savu skolu, bērnudārzu, un tas rada tādu uzticību un tādu pozitīvu skatienu nākotnē. Un tā ir mūsu, man liekas, liels trūkums varbūt arī mediju darbā.”

D.Ķezbere: “Tātad, labosim šo trūkumu un domāsim pozitīvi.”

KNAB sodīta

D.Ķezbere jau iepriekš ir bijusi Nacionālās radio un televīzijas padomes locekle. Kā ziņoja LETA, 2003.gadā KNAB konstatēja, ka toreizējā Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) locekle Ķezbere ir pārkāpusi likumu "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā", jo ieņēmusi arī Jūrmalas domes deputāta amatu, par ko jau ir saukta pie administratīvās atbildības un sodīta ar naudas sodu. Lai arī Ķezbere vērsās Jūrmalas tiesā, sūdzība tika noraidīta kā nepamatota un KNAB lēmums atstāts spēkā negrozīts.

Uz brīvo vietu NEPLP kandidēja arī Mārtiņš Kaprāns, kultūras ministers padomnieks sabiedrības integrācijas un mediju politikas jautājumos un Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieks, žurnāla Bilance galvenais redaktors Guntis Rozenbergs, žurnāliste Eva Mārtuža, kas ir arī a/s Lauku Avīze izdevniecības projektu vadītāja, un Komunikoloģisko pētījumu centra valdes loceklis, Rīgas Starptautiskās ekonomikas un biznesa administrācijas augstskolas pasniedzējs Aleksandrs Mirļins.

 

*Raksta autores ir Agija Vehtere un Luīze Lote Āboltiņa, LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studentes


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Ziņas"

“Ģenerālplāna” līdzautore: Nebaidos no pretējiem uzskatiem

Dienā, kad sazvanāmies ar žurnālisti  Ingu Spriņģi, viņa gaida lidmašīnu uz Briseli. Tur Eiropas Pa ...

Justam novēl spožu nākotni

Eirovīzijai nav konkrēta formāta, kas ļautu korekti un objektīvi vērtēt katru mākslinieku atsevišķi, tāp ...

Latvijas Radio Latgales multimediju studija paredz darbu sākt 1.jūlijā

Latvijas Radio Latgales multimediju studijas projekta īstenošanai ir piešķirti 155 054 eiro un stud ...

Trešais LTV valdes loceklis - Ivars Priede

Par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekli finanšu vadības jautājumos apstipināts bijušais izdevniecī ...

Viens no LTV valdes locekļiem vēl domā, vai kandidēs atkārtoti

Nedēļa laika atlicis, lai kandidāti pieteiktos konkursā uz divām Latvijas Televīzijas valdes locekļu vie ...

Bez vienošanās sola izmaiņas žurnālistu akreditācijā tālāk nevirzīt

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) neatbalsta Valsts kancelejas (VK) sagatavotos grozījumus Ministru K ...