Biedējoši vilinošā stalkošana

2013.06.28 15:36

Katrīna Antonova

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Man šķiet, es esmu stalkeris. Vismaz ir dienas, kad šī tieksme manī pamostas. Esmu noziedziniece vai tikai mazliet? Stalkot, stalkošana. Pag, kas tas vispār ir? Kā pret to attiekties?

Stalkošana ir uzmācīga uzvedība ar mērķi uzzināt, izplatīt informāciju, iebiedēt, terorizēt vai pat ievainot, kas tiek regulāri atkārtota un stalkotajam cilvēkam nevēlama. Sākotnēji šāda uzvedība var likties normāla un palikt nepamanīta, bet, ja stalkeris ir klāt pārāk bieži un cenšas ielauzties privātajā dzīvē par daudz, tos var sākt uzskatīt par draudiem un cilvēkam, kas šajā situācijā skaitās upuris, tas radīs satraukuma un baiļu sajūtu. Un diezgan pamatoti. [1] Stalkošana var izpausties gan kā fiziska kāda izsekošana, gan kā novērošana internetā. [2] 
Pievērsīšos tieši kiberstalkošanai (cyber stalking), kas ir diezgan biedējošs termins. Kiberstalkošana notiek, izmantojot komunikāciju, kuras pamatā ir dators (arī telefons), bet šī uzvedība/komunicēšana liek cilvēkam, kurš tiek stalkots, sākt uztraukties par savu drošību. Tie var būt atkārtoti e-pasti, ziņas, informācijas publicēšana nevēlamos portālos un tamlīdzīgi. [3] Bet vēl kas – kā kiberstalkošanu var uztvert arī vienkāršu sev interesējošas informācijas un cilvēku mērķtiecīgu meklēšanu, kādu viņu noslēpumu uzrakšanu. 
Galu galā -  kā mums, mirstīgajiem, interneta stalkošanu uztvert? Tā ir “nopietna problēma”, „nevainīga interese” vai „pārlieku dīvaina ziņkārība”? Bet varbūt „viss ir kārtībā”?

Paldies tviterim

Citēšu valsts augstākā likuma Latvijas Republikas Satversmes 96. pantu: "Ikvienam ir tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību." Pārfrāzējot tas nozīmē, ka ikvienam tajā pašā laikā NAV tiesību aizskart cita privāto dzīvi, mājokli un korespondenci.

Teiksiet, tie ir tikai vārdi? Tā arī ir. Īpaši interneta stalkeri - viņi slēpjas, nevienam nestāsta, viņi darbojas klusi, viņiem vienalga. Bet ātrums ir nāvējošs, viņi ir kā vīri no seriāla Kobra11

Sasaistot interneta stalkerus ar reālās dzīves stalkeriem, par lielisku piemēru kalpo foursquare.com - 2009. gadā aizsākusies bezmaksas aplikācija telefonos, kas palīdz tev citiem pavēstīt un tiem citiem uzzināt, kur šobrīd atrodies. [5] Tiek izmantota vienkārša check-in metode, kad pats cilvēks atzīmējas vietā, kurā atrodas. Un vienā mirklī jebkurš (gandrīz) var sākt domāt, no kura krūma doties tevi novērot. Foursquare kā stalkošanas debesis.

Pēkšņi radās jautājums: darba devēji taču arī iznāk sava veida stalkeri? Nav noslēpums, ka, pieņemot darbā (vai pirms), darba devējs centīsies noskaidrot pēc iespējas vairāk informācijas par esošo (topošo) darbinieku, visticamāk - ar interneta palīdzību. Rakstīs googlē viņa vārdu, uzvārdu, meklēs lietas, par ko viņš runā un ko dara.

Stalkeriem jāsaka paldies twitter.com. Retais mūsdienu sociāli aktīvais cilvēks nezina, kas ir tviteris. Un tikpat retais to neizmanto. Mēs esam tvitera paaudze(s). Katrs dzīves notikums, ikdienas lietas, satiktie cilvēki un sarunas tiek publicēti 140 zīmju garos ierakstos un, ja tvīti nav privāti, tos var izlasīt jebkurš, kas prot tevi tur atrast.
Tviterkontu ir iespējams savienot ar Forsquare kontu. Un tos abus ar Facebook kontu. Tas tā, lai visi no visiem portāliem redz, ar ko nodarbojies un kas tu esi. Viss, ko kaut kur publicē, kļūst publisks un katram interesentam pieejams.

Vēl jāpiemin tāds termins kā slēptās auditorijas - cilvēki, kuri saņem un lasa, skata vēstījumus, kas patiesībā nemaz nav domāti viņiem. [6] Jebkura internetā publicētā lieta ceļo tā, ka nevar saskatīt, kur ceļo, un stalkeri to izmanto. Tās visas mazās lietiņas, kā draugiem.lv "Pēdējoreiz manīts plkst. ...", Google Chrome, Mozillas un Internet Explorer  papildinājumi, kas ļauj skatīties bildes, neapskatot profilu, neredzamības pasūtīšana, meklēšanas rīku plašās iespējas, tviteris un iespēja lasīt tvītus kā glūņam (lurker). Un vēl un vēl.

Kopš 2012. gada jūnija [8] interneta vidē līdzvērtīgs ar grumpy cat un Hitlerjociņiem ir overly attached girlfriend fenomens (). Šīs bildes, kurām ir savi tviterkonti un Facebook profili, ar humoru parāda stalkošanas augstākos punktus. 
Ir divi viedokļi jeb divas galējības, kā attiekties pret stalkošanu. Kura ir pareizā?

Pirmais viedoklis: uz cietumu
Kā definīcijā minēts, stalkeri ir pat bīstami. Stalkot ir savā ziņā noziegums.
Eksistē divu veidu interneta stalkeri: pirmie ir tādi, kuru stalkošana aprobežojas ar vienu apsēstības momentu, otrie ir kā sērijveida stalkeri, kas turpina stalkot atkārtoti un meklē jaunus upurus. Visbiežāk stalkeri ir iepriekš pazīstami ar stalkojamo. [9]
Tos var iedalīt četros visai interesantos tipos:

intīmais partneris - viens no biežāk sastopamajiem stalkotājiem - bijušais (vai esošais) partneris, kurš cenšas mazināt savu greizsirdību vai arī netiek pāri izjukušām attiecībām. Šādi stalkojot, vairākumā gadījumu tikai liek sev justies sliktāk. Arī partnerim.

atriebības kārotājs - viņaprāt, kāds ir kaut ko nodarījis un to tā nevar atstāt, šis ir īpaši bīstams stalkeris. Šādi stalkoti visbiežāk tiek politiķi, organizāciju vadītāji, direktori. 

šizofrēniķis - stalkeris, kas dzīvo savā iztēlē, viņš ir zaudējis realitātes sajūtu, un stalkojamie, kuri nav pietiekami uzmanīgi, var tikt ievilkti tur līdz ar viņu.

erotiskais maniaks - viņš tic, ka esat iemīlējušies, jūs esat kopā viņa galvā, sliktākajā gadījumā - esat jau precējušies. No intīmā partnera atšķiras ar to, ka stalkojamais bieži vien pat nezina par šī cilvēka eksistenci. 

Jebkurš no šiem gadījumiem veiksmīgā, veselīgā sabiedrībā nav pieņemams un ir jāsoda.
Ko darīt, ja tiec stalkots šajā baisajā veidā? Kā rīkoties, kam sūdzēties? Pirmkārt, tas, ka tiec stalkots, ir jāatklāj. Pieņemu, ka tas ir pats sarežģītākais un reizē  nepatīkamākais posms - brīdis, kad to atklāj, aptver un saproti. 
Ir vairākas mājaslapas, kur cilvēki stāsta par pārdzīvotu stalkošanu, tāpat ir vietas, kur ziņot, ja tiec stalkots. Daudzviet pasaulē ir sākta cīņa ar agresīvajiem stalkeriem.
Varbūt sākumā tā nešķiet, taču stalkošanai ir diezgan redzama (interesanta pretruna sanāk - to nevar redzēt, bet ir redzama) saistība pat ar bullying, latviskojot - apzinātu apcelšanu un aizvainošanu, aizskaršanu. Stalkošanu var uztvert arī tā. [10]

Amerikā šo visu uztver ļoti nopietni. Ir ieviesti National Stalking Awareness Month (janvāris) [11] un National Cyber Security Awareness Month (oktobris). [12]

Otrs viedoklis: mēs taču visi tā
Cik nepieņemami tas ir? Varbūt tiešām pēdējā laikā vārda "stalkošana" nozīme ir vājinājusies? Tas vairs nav tik briesmīgi un tā ne pārāk dramatiski un veselīgas intereses apmierināšanas pēc dara gandrīz katrs? Vai tieši otrādi? Es uzdodu tik daudz jautājumu un atbildes meklējamas katrā no mums, tā šķiet. Cik tālu ir gatavs iet katra prāts un iztēle? Cik lielā mērā mēs katrs iekšēji esam stalkeri? Cik plata, pamanāma un tālu ir tā normal stalking|stalking over the top robeža?
Iemesli, kāpēc kādu reizēm mazliet pastalkojam, galvenokārt ir tieši interese kopā ar ziņkārību, nespēja nosēdēt mierā un neiejaukties, nevērot, nespēja paciest neziņu. Tas ir tikai cilvēcīgi.

Tā visa ir viela pārdomām. Taču, apkopojot to visu, nevaru pateikt, kāds tad ir tas vienotais secinājums. Kuras acis rāda pareizi? Mums katram pašam tas ir jāsaprot. Ieraudzīt, atpazīt to robežu. Nekļūt apmātam ar kādu cilvēku, neielauzties, nepārkāpt ētikas normas, iet tik tālu, cik pats stalkojamais it atļāvis. Tātad arī paši nekļūstam par pārāk atvērtiem stalkojamajiem. Ja šis liekas pārāk jocīgi, es atvainojos. Bet no jēdziena kā tāda mums neizbēgt. Vairs jau nekur.

*Šis pārspriedums veidots, iedvesmojoties no kursa Jaunie mediji un sabiedrība lekcijas par auditoriju internetā.


Izmantotie avoti:
1. http://www.protectionagainststalking.org/node/22
2. https://www.privacyrights.org/fs/fs14-stk.htm#3 
3. http://www.uh.edu/wrc/StalkingandCyber-Stalking.html
4. http://www.likumi.lv/doc.php?id=579806
5. https://foursquare.com/about/
7. http://www.urbandictionary.com/define.php?term=lurker
8. http://knowyourmeme.com/memes/overly-attached-girlfriend
9. http://www.reputation.com/reputationwatch/articles/how-prevent-or-defend-against-online-stalking
10. http://www.bullyonline.org/related/stalking.htm
11. http://stalkingawarenessmonth.org/about
12. http://www.staysafeonline.org/ncsam/about


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Jaunie mediji"

Rada mediju no nulles

Pēc 10 gadu žurnālistes darba vienā no vadošajiem Francijas laikrakstiem Le Figaro, rakstot par ...

Iespējai likt sevi "aizmirst" internetā ir gan priekšrocības, gan trūkumi

Jau no pirmās dienas, kopš darbojas iespēja Google izdzēst sevi no meklēšanas datiem, tā ir daudz piepra ...

#SabojāFilmu jeb kā latvieši demonstrē savu asprātību

Apliecinot savu radošumu un izdomas bagātību, latvieši ne tikai seko un izklaidējas, veicot ārzemju stul ...

Policijas modrā acs tviterī

"Iesim zaļo pīpēt. Atradām ah*** vietu," paziņoja tvitera lietotāja @_aljona.  Ja ...

Vieni komunicē trīs platformās, citi neparādās nevienā čivinātavā

Rīgas domē darbojas 60 deputāti, taču ne visi ir reģistrējušies sociālajos tīklos un pauž savu vai savas ...

Kā Rīgas mēra amata kandidāti vēlētājus sačivināja

Kā piezīme dienasgrāmatā, kā sadaļa personīgajam medijam, kā informācijas avots, kā milzu atbildība, kā ...