Digitālās tehnoloģijas – pētnieciskās žurnālistikas jaunais „ierocis”

2015.05.21 10:14

”Meklējiet patiesību, jo mūsdienās ikvienam ir iespēja piekļūt milzīgam informācijas apjomam, izmantojot sociālos medijus,” TechCamp Riga apmācībās žurnālistiem atzina ASV vēstniecības Latvijā pārstāve Šārona Hadsona Dīna.

Šonedēļ - 18. un 19. maijā - Rīgā norisinājās apmācības pētnieciskajiem žurnālistiem TechCamp Riga: Clearing the Noise. Investigative Journalism in a Digital Age, ko rīkoja ASV vēstniecība Latvijā sadarbībā ar Latvijas Žurnālistu asociāciju. Apmācību mērķis bija uzlabot žurnālistu prasmes, nodarbojoties ar pētniecisko žurnālistiku digitālā laikmetā. Apmācībās piedalījās vairāk nekā 60 žurnālistu no Baltijas valstīm, Centrālās un Austrumeiropas. Sadarbojoties ar profesionāliem treneriem no BBC NewsInternewsBellingcatLeading in Digital, Kolumbijas universitātes Žurnālistikas skolas, Twitter un citām organizācijām, žurnālisti mācījās, kā izmantot savāktos datus, kā tos vizualizēt un pārbaudīt, kā pielietot novatoriskas video tehnoloģijas un piesaistīt finanšu investorus jauniem projektiem un, kā izmantot sociālos tīklus materiālu popularizēšanai.

Svarīgi sabiedrībai

„Viens no dalībnieku būtiskākajiem ieguvumiem ir tas, ka treneri paver dziļāku ieskatu tam, ko var izdarīt ar sociālajiem medijiem, jo instrumenti ir dažādi un tie ir noderīgi visādiem izaicinājumiem,” pastāstīja apmācību tehniskais organizators, Radio Pieci.lv vadītājs Kārlis Dagilis.

Apmācībās piedalījās vairāk vai mazāk viena reģiona cilvēki, un šajā gadījumā tās bija Austrumpartnerības valstis – Ukraina, Baltkrievija, Armēnija un Gruzija, kuras nepieciešams integrēt demokrātiskā žurnālistikā. Š. Hadsona Dīna atzina, ka Ukrainā krievu mediji sniedz nepatiesu informāciju. „Neņemot vērā draudus un problēmas, jums ir jāstājas pretī un jādara viss, lai sabiedrībai netiktu melots,” žurnālistus uzrunāja ASV vēstniecības Latvijā pārstāve.

Zina, ko dara

Trenere Luisa Peresa Ortisa (Luisa Perez Ortiz), kura TechCamp apmācībās piedalījās jau piekto reizi, atzina, ka dalībnieki bija vienoti un spēja profesionāli izmantot digitālās iespējas. ”Viņi zina, ko dara. Mēs tikai viņiem palīdzam kļūt labākiem,” atzina L. P. Ortiza. Uz jautājumu par to, kā dalībnieki iegūtās zināšanas varētu izmantot turpmāk, viņa atbildēja, ka drīzumā ir paredzēts izveidot projektu, lai varētu pārtulkot krievu un ukraiņu neatkarīgo žurnālistu darbus angļu valodā.

Vērtīga pieredze

TechCamp bija iespēja arī studentiem, kuru pienākums bija tulkot tekstus no angļu uz krievu valodu, kā arī vadīt intervijas ar dalībniekiem. Žurnālistikas students Roberts Šteinbergs pastāstīja, ka viņam apmācības likušās ļoti interesantas un viņš daudz ko jaunu uzzinājis. „Šeit bija daudz par to, kā tehnoloģijas var palīdzēt žurnālistiem iegūt informāciju. Principā, tehnoloģijas ir attīstījušās tik tālu, bet maza daļa žurnālistu tehnoloģijas pilnībā izmanto tieši informācijas ieguvei,” atzina R. Šteinbergs.

Pēc apmācību beigšanās, dalībnieki atzina, ka tā bijusi vērtīga pieredze un treneri esot izdarījuši lielisku darbu. Piemēram, reģionālā laikraksta Ezerzeme dizainere Ieva Maļinovska uzzinājusi, kā vairāk popularizēt avīzes Facebook lapu, jo jaunieši, drukāto presi nevēlas lasīt. ”Es nezināju, ka Facebook ir algoritmi, to noteikti vajadzētu izpētīt,” sacīja I. Maļinovska, ”Vēl apmeklēju arī konferenci par video veidošanu. Tur es arī smēlos iedvesmu, jo iespaidīgu video var pat uztaisīt ar mobilo telefonu divu minūšu laikā. Tas arī ir viens no lauciņiem, kuru mēs gribam pamēģināt, lai piesaistītu publiku.”

 

*Raksta autores ir Antra Sprēde un Lāsma Rudovica, LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas 2.kursa studentes

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Ziņas"

“Ģenerālplāna” līdzautore: Nebaidos no pretējiem uzskatiem

Dienā, kad sazvanāmies ar žurnālisti  Ingu Spriņģi, viņa gaida lidmašīnu uz Briseli. Tur Eiropas Pa ...

Justam novēl spožu nākotni

Eirovīzijai nav konkrēta formāta, kas ļautu korekti un objektīvi vērtēt katru mākslinieku atsevišķi, tāp ...

Latvijas Radio Latgales multimediju studija paredz darbu sākt 1.jūlijā

Latvijas Radio Latgales multimediju studijas projekta īstenošanai ir piešķirti 155 054 eiro un stud ...

Trešais LTV valdes loceklis - Ivars Priede

Par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekli finanšu vadības jautājumos apstipināts bijušais izdevniecī ...

Viens no LTV valdes locekļiem vēl domā, vai kandidēs atkārtoti

Nedēļa laika atlicis, lai kandidāti pieteiktos konkursā uz divām Latvijas Televīzijas valdes locekļu vie ...

Bez vienošanās sola izmaiņas žurnālistu akreditācijā tālāk nevirzīt

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) neatbalsta Valsts kancelejas (VK) sagatavotos grozījumus Ministru K ...