Es pats esmu gudrs

Foto - GrungeTextures/ Darren Hester
2011.01.30 23:15 autors Vita Dreijere Autors

Vita Dreijere

Tiem, kuri no šī bloga gaida kaut ko nopietnu, tālāk nelasīt. Tālāk notiks tikai publiska kavēšanās atmiņās par laiku, kad zāle bija zaļāka, mediji brīvāki un man vēl nebija maģistra grāda.

2009.gadā, rakstot maģistra darbu par politiskās komunikācijas kultūru, intervēju 25 respondentus – žurnālistus, Saeimā pārstāvēto partiju līderus un preses sekretārus. Kopš tā laika notikušas pārbīdes gan politiskajā, gan mediju vidē, tāpēc daļa respondentu ir citos amatos un arī citos medijos, bet vairums aptaujāto joprojām ne politiku, ne mediju vidi nav pametuši. Par maģistra darba secinājumiem nestāstīšu, jo tie ir atsevišķa un krietni garāka stāsta vērti (bet, protams, interesenti darbu var aplūkot LU Sociālo zinātņu fakultātes bibliotēkā). Taču šodien uzdūros kam citam. Proti, pēc maģistra darba pabeigšanas apkopoju  spilgtākos citātus no respondentu intervijām, un šodien tos nejauši atradu. Kāpēc gan ar tiem nepadalīties? Es gan lūdzu neizdarīt vispārinošus secinājumus.

Tātad, lūk, daži citāti:

1. “Būt par slikto zēnu. Bojāt visiem garastāvokli, spiest viņus strādāt, riebt viņiem pat tad, kad žurnālisti to nesaskata, kad viņi ir palaiduši kaut ko garām, noslinkojuši. Es esmu pātaga.” (politiķis atbild uz jautājumu par saviem pienākumiem partijā)

2. “Joprojām politikā dominē pieeja – ja ne man, tad vismaz otru norakšu.” (politiķe)

3. “Es domāju, ka Latvijā nav neviena godīga masu medija. Ne avīzes, ne televīzijas, ne radio.” (politiķis)

4. “Mēs esam absolūti stulbeņi visi - mums nav partiju kā tādu, ir tikai grupas un komandas.” (jā, arī to saka politiķis)

5. “Tā visiem šķiet, ka es esmu ļoti draudzīga, atvērta. Nu labi... izņemot tās reizes, kad es kliedzu.” (žurnāliste)

6. “Es izdarītu pašnāvību, ja man būtu tādas sabiedriskās attiecības.” (žurnāliste par Latvijas partiju sabiedriskajām attiecībām)

7. “Visu cieņu sabiedrībai, bet man ir svarīgāk, ko es pats par sevi domāju.” (politiķis par sabiedriskās domas aptauju nozīmi)

8. “Jūs nevarat iedomāties, ko nozīmē staigāt ar to drausmīgo uzrakstu uz pieres „Viņa ir no Saeimas”. Es nekad dzīvē tik slikti neesmu jutusies.” (politiķe par sabiedrības attieksmi)

9. “Nekādu speciālu skolu neesmu izgājis, es pats esmu gudrs.” (politiķis par to, vai arī pats ir izglītojies sabiedrisko attiecību jautājumos)

10. “Es cenšos no žurnālistiem bagātināties.” (politiķis)

11. “Piemēram, ja es redzu, ka kāds žurnālists vai žurnāliste aizmiglotu skatu skatās uz kādiem politiķiem, kas ir mani oponenti, man jau nepatīk tas žurnālists. Es nelabprāt viņam došu interviju, jo es zinu, ka viņš labākajā gadījumā mani nemīl. Man nepatīk žurnālisti, kas iemīlas, es ciest nevaru viņus, jo viņi nav profesionāli. Tādu ir lielākā daļa.” (politiķis)

12. “Ja es tagad noģērbšos un tāds skriešu pa ielu, par mani uzrakstīs visas avīzes. Ja es ar gudru ideju startēšu no Saeimas tribīnes vai iesniegšu labus priekšlikumus likumam, es domāju, ka jūs un citas avīzes bez speciālas samaksas, jo sevišķi, ja tas ir pirmsvēlēšanu periods, nepamanīs.” (politiķis)

13. Intervija ar sabiedrisko attiecību speciālistu.

Es: Vai jūsu partijas biedru atbildes presei ir iepriekš saskaņotas ar sabiedrisko attiecību speciālistu?
Preses sekretārs: Kāpēc viņiem būtu jāsaskaņo? Nē, nu šad un tad man jautā, kāds ir partijas vadības viedoklis par vienu un otru jautājumu.
Es: Tātad tie ir ierindas biedri, kas vēlas saskaņot viedokli?
Preses sekretārs: Nē, ne tikai, visi man jautā. Bet ne tā – ko teikt.
Es: Tātad neprasa, ko teikt?
Preses sekretārs: Nē, nu reizēm arī, ko teikt.

14. “Nevar pārspīlēt, ka es aicinu pie sevis ciemos žurnālistus masveidā. Nu, šad tad kāds ir bijis.” (preses sekretārs)

15. “Skaistāk rakstītāji, skaistāk runātāji ir visvieglāk manipulējami, jo viņi ir lieli superstāri un viņi ļoti mīl sevi” (politiķis par žurnālistiem)

16. “Tas varētu būt labāks, zinot, ka mēs te tādi skaistuļi, tik centīgi, tik labi un mūsu programma ir tik laba un tik vajadzīga.” (politiķis stāsta, kāds, viņaprāt, ir sabiedrības viedoklis par viņa partiju)

17. “Piemēram, man šovakar ir jāiet uz operu un sieva nevar atbraukt. Es zvanīju meitai. Ir divi varianti, kā varēju uzdot jautājumu. Viens variants ir - vai tu gadījumā negribi ar mani atnākt uz operu? Otrs variants ir - tu taču gribi ar mani atnākt uz operu, vai ne? Es, protams, viņai uzdevu otro variantu un viņa teica, ka nāks ar mani, lai gan tas nav tas, ar ko viņa šodien vislabprātāk nodarbotos.” (politiķis par to, kā mediji publiskajās aptaujās var veidot jautājumus, lai dzirdētu jau iepriekš plānotas atbildes)

18. “Diena nav avīze, tā ir partija. NRA ir drīzāk avīze, bet ar partijisku ietvaru.” (politiķis par avīzēm 2009.gadā)

19. “Pēdējos četrus gadus Latvijas mediji ir pildījuši vēsturiskās vietas aizpildīšanas funkciju.” (žurnāliste)

20. “Arī žurnālists ir cilvēks.” (politiķis)


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI AUTORA IERAKSTI

Žurnālistika nevar eksistēt sprostā

Atceros to dienu, kad uzzināju, ka laikraksts „Diena“, kurā biju izaugusi kā žurnāliste, ir pārdots. Iep ...

Darba mamma

Kādā pavasara pēcpusdienā pirms aptuveni pieciem gadiem mēs ar Intu bijām iegrimušas nopietnā sarunā. Ab ...

3

Neesmu kopā ar portālu Mans Medijs kopš tā dzimšanas. Adoptēju to pēc pusgada. Īpaši laba māte gan neesm ...

Ne par Vinniju Pūku

Reiz pirms apmēram pusotra mēneša, braucot tramvajā, pati ar sevi pārspriedu idejas rakstiem, prātā ie ...

Pirmais gads

Šoreiz es jums pastāstīšu, kā pār mani nāca "apgaismība". Gluži ar zibens spērienu no skaidrām debesīm t ...

Speršana

Elektrība sper. Zirgi sper. Kaušļi sper. Šoreiz gribu rosināt domāt par to, vai sper arī mediji.(3)