Festivāls Bildes - atspēriena punkts jaunajām grupām. Vēl var pieteikties

Foto - Ieva Čīka/LETA

Festivāls Bildes 2013, jauno grupu un "bilžu" veterānu koncerts.
2014.06.18 11:51

Vita Daukste

LU SZF Komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Krista Kurpa

LU SZF Komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Mūzikas un mākslas festivāls Bildes šogad svinēs 29. gadadienu. Festivāla ietvaros notiks septiņi koncerti no 21. oktobra līdz 1. novembrim Rīgas Kongresu namā. Jau par tradīciju kļuvušais Jauno grupu un BILŽU Veterānu kopprojektu koncerts izskanēs 30. oktobrī. Festivāls Bildes ir kā atspēriena punkts jaunajām mūzikas grupām. Šobrīd turpinās jauno mūziķu atlase festivālam Bildes 2014, īpaši gaidot pieteikumus no grupām, kurās muzicē skolēni un studenti.

Festivāla Bildes organizatore Tija Auziņa pastāstīja, ka jaunās grupas bija aicinātas pieteikties līdz 30. maijam. Taču, ņemot vērā, ka maijs ir pats spraigākais laiks studentu un skolēnu mācību procesā, festivāla rīkotāji atlases termiņu ir pagarinājuši.

Šobrīd savu dalību ir pieteikušas 20 grupas, no kurām organizatori ir apstiprinājuši dalību trijām: grupai DJ Krankenwagen, kas LU jauno grupu konkursā Hadrons ieguva 1. vietu, Rīgas 45. vidusskolas grupai Green Step un grupai Bloody Heels. T. Auziņa aicina: „Grupām, kurām ir interese par piedalīšanos festivālā, bet laika trūkuma dēļ nav sanācis iesniegt pieteikumu, vēl ir iespēja to izdarīt.” Viņa norāda, ka mūzikas un mākslas festivālam Bildes aicinātas pieteikties dažādu žanru muzikālās apvienības. Festivāla nolikumā norādīts, ka priekšroka tiek dota tām grupām, kas savas oriģināldziesmas izpilda dzimtajā valodā: „Daudzas grupas savas dziesmas izpilda tikai angļu valodā. Varbūt dziesmu tekstus dzimtajā valodā uzrakstīt ir grūtāk un atbildīgāk? Mēs iesakām nenobīties un pamēģināt! Ļaujoties šim eksperimentam, grupa, iespējams, atklās jaunas izteiksmes iespējas.”

„Ja vien mūziķi to vēlas - festivāls Bildes var kļūt par lielisku muzikālās pieredzes apmaiņu,” uzskata T. Auziņa. Festivālā jaunajām grupām un mūziķiem ir iespēja tikties ar zināmiem mūziķiem un, iespējams, pat ar tādiem, ko varbūt konkrētā grupa jau sen ir vēlējusies satikt un varbūt pat uzspēlēt kopā. „BILŽU veterāni teikuši, ka labprāt priecātos par sadarbību ar jaunajām grupām,” Tija Auziņa piebilst, „Arī BILŽU veterāniem ir interesanti, ko domā un dara divdesmitgadīgi mūziķi. Nereti veiksmīgas sadarbības rezultātā, tiek ierakstītas kopīgas dziesmas un filmēti videoklipi, pat rīkoti kopēji koncerti. Svarīgi, lai grupas ir pozitīvas un atvērtas sadarbībai!”

Savās atmiņās un iespaidos par mūzikas un mākslas festivālu Bildes dalījās vairāki iepriekšējo gadu dalībnieki - mūziķe Laura Ločmele (Laura Lō), Helēna Kozlova, grupas Klibs taurenis dalībnieks Aivis Gailītis, grupas Oranžās brīvdienas dalībnieks Jānis Puzaks, grupas CanZone vokāliste un menedžere Dagnija Millere-Balandīna, grupas Gaujarts dalībnieks Mārcis Gurtiņš, kā arī grupas Dabasu Durovys dalībnieks Arnis Slobožaņins.

Kas jūs pamudināja piedalīties mūzikas un mākslas festivālā Bildes?

Dagnija Millere-Balandīna, grupas CanZone vokāliste un menedžere: Piedalīties pamudināja dzirdētās atsauksmes par festivālu no apkārtējiem cilvēkiem, kas bija pietiekami pozitīvas. Tajā mirklī tas šķita viens no labākajiem veidiem, kā jaunai grupai sevi parādīt plašākam klausītāju un skatītāju lokam.

Jānis Puzaks, grupas Oranžās brīvdienas dalībnieks: Šķiet, ka 2006. gadā piedalījos ar grupu Trakmēnes, kura šobrīd vairs nepastāv. Mēs piedalījāmies, jo mums patīk burziņi un disenītes un citas grupas, ar ko kopā patusēt.

Aivis Gailītis, grupas Klibs taurenis dalībnieks: Mūs vienkārši mudināja vēlme piedalīties un iegūt lielāku atpazīstamību.

Mārcis Gurtiņš, grupas Gaujarts dalībnieks: Bildēs pirmo reizi piedalījāmies diezgan drīz pēc savas tapšanas, šķiet 2007. gadā, jauno grupu koncertā. Tad mūsu patrons bija Edgars Šubrovskis, no tajā laikā vēl eksistējošās grupas Hospitāļu iela. Kādā veidā Tija Auziņa mūs bija „saganījusi”, vairs nav palicis atmiņā, taču sava pazīšanās ar T. Auziņu bija Gaujarta tā brīža basistam Rūdolfam. Gaujartam tajā brīdī tas bija liels notikums: pirmā lielā skatuve, auditorija, kurai esam sveši, tehniskās nianses - ar kurām agrāk neviens no mums nebija saskāries, kā arī rokenrola aizskatuves burziņš.

Jaunā mūziķe Laura Ločmele pirms trīs gadiem pirmo reizi nolēma piedalīties festivālā un uzskata, ka uzstāšanās mainīja viņas dzīvi. Lauru piedalīties uzaicināja šī festivāla autore un organizatore Tija Auziņa. Tagad Bildes viņai asociējas ar jauku atmosfēru, radošu kopā būšanu un atkalsatikšanos.

Kāds ir spilgtākais notikums, kas palicis atmiņā no iepriekšējiem gadiem?

Laura Ločmele: Spilgti atceros savu 2012. gada uzstāšanos kopā ar Kasparu Ansonu, kad priekšnesumam bijām īpaši gatavojušies. Jauno dziesminieku autorvakara akustiskajam skanējumam pievienojām nedaudz no elektronikas, izmainot ierasto formātu, kā arī toreiz debitēju ar savu pirmo singlu latviešu valodā.

Aivis Gailītis: Viss kopumā bija forši, bet visspilgtāk man atmiņā palikusi sadarbība ar Kārli Kazāku kādā Rīgas centra dzīvoklī.

Dagnija Millere-Balandīna: Visspilgtākais notikums – kopprojekts ar mūziķi Kažu (Kārli Būmeisteru). Muzicēt kopā ar jau zināmu mūziķi vienmēr ir ļoti saviļņojoši, tā ir arī lielāka atbildība. Taču tas bija tā vērts, jo kopprojekta iznākums sanāca tiešām kvalitatīvs un ļoti enerģisks!

Arnis Slobožaņins, grupas Dabasu Durovys dalībnieks: Uzstāšanās 2010. gadā jauno grupu koncertā kopā ar grupas Elpa basģitāristu Valdi Rundzānu. Pirmajā gadā viss bija spilgti un interesanti. Pat nezinu, ko izcelt.

Varbūt kādā no piedalīšanās reizēm bijis arī kāds kuriozs atgadījums?

Jānis Puzaks: Interesants atgadījums bija tas, ka mūsu grupas solists Jānis Grieze bija piedzēries, ienesās vienā no ģērbtuvēm, kurā sēdēja Ieva Akuratere, un prasīja, vai viņa esot Olga Rajecka, uz ko viņa atbildēja, ka nē. Tad skaļi aizcirzdams durvis, tikpat ātri aiznesās prom.

Dagnija Millere-Balandīna: Mūsu grupas vokālistei 2012. gadā festivāla Bildes uzstāšanās laikā izrāvās ārā mikrofona vads. Sajūtas bija ļoti kuriozas, taču viss beidzās veiksmīgi, jo dziesmas laikā pašā pēdējā brīdī ar uztraukumā trīcošām rokām tomēr izdevās mikrofonu sakomplektēt un turpināt dziedāt.

Kāpēc, jūsuprāt, ir vērts piedalīties mūzikas un mākslas festivālā Bildes?

Arnis Slobožaņins: Bildes ir tāds festivāls, kurā katrai grupai ir gods uzspēlēt.

Aivis Gailītis: Piedalīties ir vērts ir tādēļ, ka katrs šāds pasākums/festivāls ir pieredze- gan muzikāli, gan vispārīgi. Bildes man tas asociējas ar daudz un dažādu mūziku, ar kopprojektiem starp jaunajām grupām un zināmiem māksliniekiem.

Dagnija Millere-Balandīna: Lai izjustu lielās skatuves “garšu” un sajustu enerģijas mijiedarbību ar lielu skaitu skatītāju un klausītāju. Jaunajām grupām šis festivāls spēj būt kā būtisks atspēriena punkts, no kura nepieciešams virzīties tikai uz priekšu un uz augšu.

Mūziķe Helēna Kozlova, kura festivālā Bildes piedalās jau vairākus gadus, ir pārliecināta: „Ja koncepcija nav muzicēt tikai savā istabā, tad publiskajā telpā, protams, ir vērts piedalīties.”

Mārcis Gurtiņš: Bildes ir kā iespēja vēl nedzirdētiem māksliniekiem tapt pamanītākiem un par sevi atgādināt pieklusušiem mūziķiem.

Vai piedalīšanās Bildēs ir kaut ko mainījusi jūsu dzīvē/ grupas attīstībā?

Aivis Gailītis: Katrs sīkums jau kaut ko maina - un festivāls Bildes jau vairs nav pat sīkums.

Mārcis Gurtiņš: Festivāls nostrādāja kā papildus atpazīstamības veidošanas notikums. Bildes laika gaitā ir mainījušās savā izskatā un formātā, salīdzinot ar agrīnajiem gadiem, kad nebija regulāru festivālu un mūziķu uzstāšanās bija stipri vien ierobežotākas.

Dagnija Millere-Balandīna: Festivāls bija kā stimuls darboties vēl vairāk, kvalitatīvāk un produktīvāk. Iepazināmies arī ar citiem ļoti talantīgiem māksliniekiem un mūziķiem. Tas ir nenovērtējams ieguvums.

Arnis Slobožaņins: Tā kā mūsu grupa ir no Latgales, vienmēr bija nedaudz grūtāk iekļauties Latvijas mūzikas apritē. Bildēs bija vērts piedalīties, jo grupai tas bija ne tikai kā labs ieraksts CV, bet arī iespēja izveidot noderīgus un labus kontaktus. Festivāls Bildes nenoliedzami palīdzēja to izdarīt.

Ko iesakāt un novēlat jaunajām grupām un mūziķiem, kas piedalīsies šajā festivālā?

Aivis Gailītis: Iesaku jaunajiem mūziķiem vairāk samēģināt ar mākslinieku, kuru sadarbosies, ja ir kopprojekts. Novēlu nebaidīties, bet uzstāties droši un pārliecinoši. 

Dagnija Millere-Balandīna: Nebaidīties un noticēt sev, jo viss interesantais, labais un radošais sākas ar uzdrošināšanos!

Mārcis Gurtiņš: Kā esošajiem, tā arī jaunajiem mūziķiem novēlam, lai visiem viss izdodas, kā iecerēts! Un, protams,  lai mūza stāv līdzās jaunas mūzikas radīšanā!

Arnis Slobožaņins: Jaunajām grupām iesaku spēlēt to, kas pašiem iet pie sirds, nevis mēģināt sekot trendiem. Ja mūzika nāk no sirds, tad tā atstāj labas un paliekošas emocijas ne tikai pašiem, bet arī klausītājiem.

Vairāk informācijas par pieteikšanos mūzikas un mākslas festivālam Bildes - http://www.bildes.lv/2index.php?id=1&sub=1&hist=1


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Dzīvesstils"

Vai legālā mūzikas straumēšana izdevīga latviešu māksliniekiem?

Legālās mūzikas straumēšanas vietnes ir izdevīgas, lai bez maksas klausītos iemīļoto mākslinieku skaņdar ...

Festivāls Bildes - atspēriena punkts jaunajām grupām. Vēl var pieteikties

Mūzikas un mākslas festivāls Bildes šogad svinēs 29. gadadienu. Festivāla ietvaros notiks septi ...

Joku dienā - Par Brežņevu, kūlu un kaķīti

Joku dienā - 1.aprīlī - lūdzām, lai savu iecienītāko anekdoti vai kādu jokainu atgadījumu izstāsta sabie ...

Ko lasa Elita Patmalniece, Vilis Daudziņš, Juris Kaukulis, Jānis Aišpurs?

Turpinām iepazīstināt ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku atbildēm par viņu lasīšanas paradumiem un mīļākajā ...

Ko lasa Kārlis Lācis, Ģirts Ķesteris, Ralfs Eilands un "latiņa" Jorans?

Grāmatu lasīšana šopavasar ir modē. Uz to mudina gan akcija Lielā lasīšana, gan tuvā jaunās Latvijas Nac ...

Viņu skatuve ir Rīgas ielas

Dokumentālā īsfilma Tava skatuve ir Rīgas ielas stāsta par ielu māksliniekiem Latvijas galvaspi ...