Kā pēta TV kanālu auditoriju? (0)

Foto - 23!N, licence

2014.06.04 11:50

Šā gada maijā TV3 atguvis skatītākā kanāla titulu, apsteidzot PBK, bet LTV1 iekļuvis pirmajā trijniekā, liecina jaunākais TNS Latvia televīzijas kanālu auditoriju pētījums.  Maijā viens televīzijas skatītājs pie TV ekrāna pavadījis vidēji 4 stundas un 49 minūtes dienā, kas bijis par 2 minūtēm mazāk nekā aprīlī. Pētījumu kompānijas TNS Latvia veidotie televīzijas un radio kanālu auditoriju pētījumi ir vienīgie, kas dod iespēju elektroniskajiem medijiem saprast, cik skatīti tie ir un, kas patīk vai nepatīk skatītājiem un klausītājiem.

„Tā ir kā valūta mediju tirgū. Mediji pēc šiem reitingiem vadās un veido savas stratēģijas un viņi ļoti labi zina, kādā veidā mēs strādājam, zina arī to, ka patstāvīgi investējam jauninājumos, lai pilnveidotos un stiprinātu mediju un uzņēmumu uzticamību,” norāda TNS Latvia mārketinga vadītāja Laura Vendele. To, ka TNS dati ir vienīgie, kā lielu problēmu saredz mediju eksperts Rolands Tjarve. „Latvijā  TNS dati ir vienīgie dati, citu datu vienkārši nav, tāpēc arī mediju tirgus ir pieņēmis TNS sniegtos reitingus kā  orientieri,” saka R.Tjarve, kurš uzskata, ka mediji pārsvarā apšauba sniegtos TSN datus.

Kā notiek šie mērījumi? Kā stāsta L.Vendele, TNS pētījumos piedalās 385 ģimenes visā Latvijā, kuras pārstāv vairāk nekā 1000 ģimenes locekļu. Šīm ģimenēm mājās ir uzstādīti vairāk nekā 500 TV metri -  speciāls tehniskais aprīkojums. Tieši TV metru iegūtie dati veido šos reitingus.  Kā stāsta L. Vendele, TV metri ir TNS īpašums un tos TNS uzstāda paši: ”Tie nav nopērkami atsevišķi.”

TV metrs fiksē katru sekundi, kurš TV kanāls ir ieslēgts televizorā, un katram ģimenes loceklim, sākot vai beidzot skatīties televizoru, ir pienākums ar pults palīdzību veikt reģistrāciju TV metrā.

TNS arī nosaka, kurās mājās šie TV metri tiek uzstādīti. Jebkuram iedzīvotājam ir vienāda iespēja tikt sazvanītam vai apmeklētam dzīvesvietā, lai piedāvātu piedalīties TV auditorijas pētījumā. Taču, lai saprastu, kurās mājās TV metrus vajadzētu uzstādīt, tiek izmantoti LR Centrālās statistikas pārvaldes oficiālie dati par iedzīvotāju demogrāfisko sadalījumu, TV tehnisko aprīkojumu un  TV signāla uztveršanas veidu, vērā tiek ņemta arī iedzīvotāju vecuma struktūra, dzimums, televizoru skaits ģimenē, TV signāla uztveršanas veids un daudzi citi parametri.

Atšķirībā no sabiedriskā radio, kas, pēc  Latvija radio preses sekretāres Ilzes Zvaigznes teiktā, jau ilgu laiku izmanto TNS datus un „nav bijis pamata tos apšaubīt,” skeptiski par reitingiem ir komercradistaciju vadītāji. „TNS sniegtie reitingi nav uzticami, bet citu vienkārši nav,” saka Radio SWH direktors Jānis Šipkēvics: „Mēs sen jau nepaļaujamies uz reitingiem un, ja kāda radio stacija uz to paļautos, viņa loti riskētu. Vienīga lieta, kas liek kaut ko mainīt radio saturā, ir intuīcija un paša pieredze.”

Savukārt Capital FM īpašnieks Jānis Mellēns uzskata, ka TNS sniegtie dati ir drīzāk uzticami, nekā neuzticami „Tas ir nopietnākais kantoris, kas to dara, tāpēc šie dati drīzāk ir uzticami. Kas attiecas uz televīziju - tie  ir uzticamāki, jo radio reitingi tiek noskaidroti ar „dienasgrāmatas metodi”, teorētiski pastāv iespēja veikt darbības, kas ietekmētu reitingu patiesos datus.”

*Raksta autore ir LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas 2.kursa studente Sintija Birule