Kurā informācijas telpā atrodos es? (9)

2010.10.08 08:31 autors Liene Pālēna Autors

Liene Pālēna

LU SZF Komunikācijas studiju maģistrante


Autora pēdējie raksti

Tas ir jautājums, ko pēdējā laikā diezgan bieži sev uzdodu. Izlemjot gadu dzīvot un strādāt Slovēnijā Eiropas Brīvprātīgā darba programmas ietvaros, es zināmā mērā izvēlējos šo gadu paņemt un izdzīvot tikai sev. Ja pirmajās nedēļās pēc ierašanās šeit, es vēl šaubījos, vai tas ir pareizais lēmums, tad tagad zinu, ka ir gan. Brīvais laiks, kas man ir dots šeit, un projekti, pie kuriem strādāju (arī tie drīzāk var tikt pieskaitīti pie brīvā laika aktivitātēm) ļauj man saprast, cik nozīmīgi ir tas, ka tev, cilvēkam un līdz ar to dzīvai būtnei, ir laiks pašam sev.

Esot projām ilgāku laiku un apzinoties, ka šis ilgākais laiks būs gads, neapšaubāmi jāpiedzīvo vairākas krīzes. Man tādas ir vismaz reizi nedēļā. Dzīvojot kopā ar tik dažādiem cilvēkiem, gribot vai negribot ir jāpārliecinās, ka kultūru atšķirības patiešām pastāv un ka kultūru aisbergs nav tikai mīts starpkultūru komunikācijas grāmatā. Es reizēm smejos, ka tagad man ir iespēja izmantot visas savas komunikācijas zinātnes zināšanas praksē. Kaut gan esmu pārliecinājusies, ka vislielākā un vienlaikus vienkāršākā un pati sarežģītākā zinātne ir cilvēciska saprašanās. To es, dzīvojot kopā, ar trim brīvprātīgajiem no Turcijas un vienu angli mācos ik dienas. Man nākas skaidrot trīs reizes, līdz turku brīvprātīgā saprot kaut vienkāršu teikumu angļu valodā un tai pat laikā man jālūdz angli runāt lēnāk, lai es spētu saprast viņa britu akcenta angļu valodu. Ikreiz, kad pasaku kādu joku turku brīvprātīgajiem, man jāpiebilst, ka tas ir joks, nevis diskriminācija, bet tai pat laikā slovēņi to pasaka man.

Viena no jocīgākajām lietām, kopš atbraukšanas uz Slovēniju, ir tas, ka es īsti vairs nesaprotu, kurā informācijas telpā atrodos. Tā noteikti nav Latvijas informācijas telpā, jo, lai gan reizi dienā pārskrienu pāri interneta portālu ziņu virsrakstiem, es nejūtos ar tiem nekādā mērā saistīta. Un tā noteikti arī nav Slovēnijas informācijas telpa, jo tā man ir pilnīgi sveša un daudz neatklātāka kā Latvijā notiekošais. Šķiet man pašai ir sava informācijas telpa un tāds kā vakuums par to, kas notiek apkārt. Un tas man atkal un atkal liek pārliecināties par to, cik ļoti tas, kur atrodies, ietekmē to, kas esi tu pats un kādi ir tavi paradumi.

Par piemēru varam ņemt sociālās vietnes. Esot Latvijā, aktīvi izmantoju sociālo vietni Twitter. To lietoja un joprojām lieto gan mani draugi, gan kursa biedri. Ja raugāmies statistiski, tad Twitter bieži vien bija pirmā vietne, ko atvēru interneta pārlūkprogrammā. Tagad, esot Slovēnijā, kur Twitter nav īpaši populāra vietne un man apkārt esošie cilvēki bieži vien par to ir dzirdējuši tikai nostāstos, arī es vairs to aktīvi neizmantoju, reizi pa reizei vien ietvītojot linku uz manu personisko blogu. Toties tagad pirmā lapa, ko atveru ik dienas ir, Facebook, jo tā ir viena no vispopulārākajām vietnēm Slovēnijā (protams, arī visā pasaulē), to ikdienas lieto visi man šeit apkārt esošie cilvēki, tādēļ likumsakarīgi arī es.

Ko no tā var secināt? Vienīgi to, ka nekas šajā informācijas pārpildītajā pasaulē ar ikvienu no mums tajā, nekas nav pastāvīgs un nemainīgs. Un te jau atkal ir jāatgriežas atpakaļ pie vienkāršības jēdziena. Cik reizē vienkārši un sarežģīti ir būt īstajā vietā un īstajā laikā un darīt īstās lietas. Tomēr vissarežģītākais ir saprast, kas ir šīs īstās lietas. Bet, kad to saproti, ir daudz vieglāk. Un tad ir vienalga, vai atrodies Slovēnijā vai Latvijā. Tiešām.


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI AUTORA IERAKSTI

Par savas pasaules kritiku

Izlasot kāda lasītāja komentāru pie mana iepriekšējā bloga ieraksta, par to, kāds visam uzrakstītajam ir sakars ...

Par kultūru atšķirībām un studentiem Slovēnijā

Slovēnija turpina pārsteigt. Tūlīt jau pagājuši divi mēneši, kopš atrodos šeit un pēdējās nedēļās laiks skrien ā ... (2)

Kurā informācijas telpā atrodos es?

Tas ir jautājums, ko pēdējā laikā diezgan bieži sev uzdodu. Izlemjot gadu dzīvot un strādāt Slovēnijā Eiropas Br ... (9)