Mamikins: kaut rīt esmu gatavs atgriezties TV5

2013.04.22 12:38

Evija Tukiša

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Santa Magiča

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Televīzijas diskusiju raidījuma Bez cenzūras vadītājs Andrejs Mamikins grasās tiesāties ar TV5 un kaut rītdien būtu gatavs atgriezties tās ēterā.

„Man ir laiks līdz 1. maijam šo prasību tiesā iesniegt un tad es tiešām cīnīšos,” viņš saka intervijā portāla Mans Medijs. Šā gada marta beigas un aprīļa sākums A. Mamikinam bija pārmaiņu laiks. Vispirms viņam uzteica darbu mediju koncerna Modern Times Group (MTG) sastāvā esošajā TV5, bet jau pēc neilga laika, 10.aprīlī, Bez cenzūras atgriezās ekrānā, tikai citā kanālā – Baltijas Mediju aliansei (BMA) piederošajā Ren TV Baltija. Bet TV5 ēterā vakaros Mamikina raidījuma vietā parādījies cits – Naša tema (Mūsu tēma). Ar A. Mamikinu tiekamies Latvijas Televīzijas ēkā Zaķusalā, kur studijai telpas īrē arī Ren TV Baltija.

Ren TV Baltija esat aizvadījis pirmo darba nedēļu. Kāds bija Bez cenzūras TV5 laikā un kāds šis raidījums ir tagad?

Satura veidošana ir nemainīga. Pārsvarā tie ir Latvijas vai latviešu cilvēki, vietējā tematika. Man, protams, bija [uzaicināts- aut.] nopelniem bagātais Krievijas aktieris Vladimirs Konkins, kurš spēlēja Šarapova lomu slavenajā krievu filmā Tikšanās vietu mainīt nedrīkst, bet tas ir izņēmums un tikai tāpēc, ka viņš ir zvaigzne. Vienalga akcentu mēs liksim uz vietējo tematiku. Protams, vairāk būs tādu kā dueļu, kā viedokļu sadursmju – to es kultivēšu, jo, tā kā mēs zinām, ka strīdā rodas patiesībā, tāpēc būs vairāk uz to diskusiju vērsts.

Vai tas, ka mainījusies mērķauditorija, ietekmēs raidījumu?

Ietekmēs, obligāti. Tie, kas skatās Ren TV Baltija, viņi absolūti labi saprot to, kas notiek Krievijā. Kā reitingi rāda, viņus nevar izklaidēt ar Krievijas zvaigznēm, jo tas viņiem zināms labāk nekā TV5 skatītājiem. Raidījumam Bez cenzūras auditorija ir vecāka nekā Ren TV Baltija kanāla kopējā auditorija. Tur varētu būt konflikts un vēl divas nedēļas būs nepieciešamas, lai uzzinātu, kā šīs auditorijas sadzīvo savā starpā.

Ko no jums prasa Ren TV attiecībā uz raidījuma saturu vai reitingiem?

Raidījumam jābūt ar labiem reitingiem. Ceram, ka mēs, vidēji rēķinot, dabūsim pusotru procentu pēc TNS sistēmas [vidējais televīzijas programmas skatītāju skaits, izteikts procentos no mērķa grupas, noteiktā laika intervālā-aut.]. Apmēram tādā līmenī. Ja mēs nedabūsim šādu reitingu, tad domāsim. Diez vai mani padzīs.

Tādā gadījumā varētu būt vēl kādas izmaiņas?

Varētu būt. Bet tur, kur ir diskusijas, dueļi auditorijai ir interesanti pat, ja skatītājs nepiekritīs kādam no viedokļiem vai abiem viedokļiem, viņš skatīsies, kā viesi strīdas - vajag nepilsoņiem nulles variantu vai nevajag, par vai pret. Cilvēki, viedokļu nēsātāji, duelējas - jāaizliedz vai nav jāaizliedz padomju simboliku. Tādām programmām, manā skatījumā, ir lielākas izredzes piesaistīt auditoriju.

Vai priekšvēlēšanu laiks ietekmē to, kā veidojat raidījumu, piemēram, studijas viesu izvēlē vai tajā, cik kritiskus jautājumus uzdodat?

Kritiskus jautājumus cenšos uzdot visiem, bet arī pēc licences nosacījumiem Ofcom [organizācija, kas Ren TV Baltija izsniedz licenci apraidei Eiropas Savienībā, aut.] neprasa, bet kanāla īpašniekam uzņēmumam BMA, kurš retranslē Ren TV Baltija, iesaka vairāk diskutēt programmā Bez cenzūras. Tā ir viena nianse. Otra nianse, protams, ja ir Vienotība un Saskaņas centrs, kam ir vislielākās nesaskaņas, sākot ar nacionālās politikas jautājumiem un beidzot ar tīri sadzīvisku siltināšanu vai sētnieku algām, – nu lai viņi arī šajā jomā duelējas savā starpā. Ar politiķiem principā pirms vēlēšanām strādāt ir visvieglāk – politiķi ir gatavi rindā stāvēt pie redakcijas durvīm, visi gatavi debatēt, visi vēlas iegūt atpazīstamību. Man kā žurnālistam viņi ir vērtīgi, tāpēc, ka viņi ir viegli pieaicināmi, viņi atbild uz visiem jautājumiem, paši gatavojas tajā ziņā, ka viņi pārbauda un zina tos, faktus, ko piesauc.

Pētījumu aģentūras TNS dati liecina, ka Ren TV Baltija skatīšanās laiks martā bijis divas reizes lielāks nekā TV5. Kā noturēsiet divreiz lielākas auditorijas interesi?

Noteikti ar tām metodēm, ko jau minēju – duelis, vietējā tematika un visas asākās tēmas. Bet tajā pašā laikā tas man ir izaicinājums, jo, ja mēs šo auditoriju nenoturēsim, tad būs slikti. Man nav recepšu, kā noturēt auditoriju. Nevar nemaz būt universālas receptes – uzaicināsim šito un tad būs tāds cipars. Tas ir zināmā mērā kā sapiera darbs mīnu laukā – aizies, neaizies, ko rāda konkurenti, vai nav futbola čempionāts, Pasaules kauss vai varbūt rāda labu filmu. Jāskatās, ko dara tiešie konkurenti – tagad mums jākonkurē ar TV5 raidījumu Naša tema. Lai gan pagaidām viņu reitings nav iepriecinošs, bet vienalga es nevaru nerēķināties ar to.

Iepriekš esat minējis, ka jums ir būtiska žurnālista profesionālā brīvība. Sakiet, lūdzu, ko jūs saprotat ar vārdiem profesionālā brīvība?

Lai es varētu nodarboties ar savu profesiju, lai nekādas valsts iestādes, atkārtošu – nekādas valsts kontrolējošās iestādes - nekontrolētu manu darbību, lai nebūtu nekādu ētikas komisiju vai morāles komiteju, jo pārējais ir ierakstīts Latvijas Republikas 100.pantā – vārda brīvība, cenzūras aizliegšana. Pārējais ir tikai profesionālās iemaņas - uzdot jautājumu, nofilmēt sižetu, samontēt kaut kādu video un tā tālāk. Tā ir brīvība. Es varētu paklausīties kaut kādu guru, savas profesijas cilvēku, kurš pārzina, kas notiek televīzijā, kurš ir vairākus gadus tam veltījis un tā tālāk. Bet ko man klausīties Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļu ieteikumos? Viņi ir partiju ielikteņi – katra partija katru ir izvirzījusi, nobalsojusi. Viņi saņem norādījumus no politiskām partijām! Bet, ja, piemēram, Anda Rožukalne vai citi žurnālisti man teiks: „Nu, labāk to tur pārmontē,” tad jā, tas man ir vajadzīgs.

Vai jūsu provokatīvais un izaicinošais raidījumu vadīšanas stils varētu būt par iemeslu...

(Pārtrauc.) Jums jau te kā tiesas spriedumā: „Provokatīvais raidījuma stils...” Nu, tad definējiet, kas tas ir!

Kritiskais skatījums...

Kritiski, jā. Žurnālista loma un žurnālista uzdevums ir oponēt varai, oponēt sarunu biedram, lai plašāk ļautu ciemiņam izvērst savu viedokli, prezentēt to auditorijai. Es vienmēr prasu – kāpēc? Neticu! Kāpēc jūs tā domājat? „Kāpēc” ir tas galvenais jautājums. Kāpēc notika, kāpēc nenoreaģēja vai reaģēja, kāpēc bija tā nevis citādi. Pie manis nenotiek iestudēta luga. Tā ir dzīva saruna, tāpat kā tagad ar jums.

Vai šāds vadīšanas stils varētu būt par iemeslu, kāpēc tika pārtraukta sadarbība ar TV5?

Iespējams, kādam nepatika. Man grūti spriest, tur tik daudz visādu iemeslu bija. Tik daudz cilvēku bija, kuriem es personīgi nepatiku, bet es saku – neesmu meitene, lai visiem patiktu, un neesmu piecu latu banknote arī, lai visiem patiktu. Cilvēks var nemīlēt Mamikinu un nedomāt, neprezentēt tādas pašas idejas, kādas izskan raidījumā, bet, ja viņš skatās, ja viņš ir pielipis pie ekrāna, ja viņš ir televīzijas narkomāns, tad okay. Lai cilvēki skatās televizoru! Mēs radām atkarību, bet likuma ietvaros.

TV5 šāda atkarības radīšana nebija pieņemama?

Tur bija vairāki faktori. Atkārtošos - kritās reitings, bija subjektīva nepatikšana, klaji meli. Piemēram, raidījums Naša tema. Šis raidījums tika gatavots vismaz no decembra. Man tie paši cilvēki, skatoties acīs un smaidot, teica, ka es labi strādāju, bet tajā pašā laikā decembrī gatavoja jaunu projektu. Vēl – janvāris, februāris, marts – trīs mēnešus pēc iepriekšējā beigšanās man nebija nekāda līguma. Ne honorāra, ne uzņēmuma līguma, kad es dibinu savu SIA un maksājat man tā, ne darba tiesiskās attiecības. Nekāda līguma nav! Un tas jau ir Latvijas Republikas likumdošanas pārkāpums. Kad es pavaicāju savam priekšniekam, kur ir mans līgums, pēc tam pēc piecām dienām man atbildēja: „Čau, no 1.aprīļa mēs ar tevi nestrādājam.” Nu kā? Es gribētu dzirdēt īsto, patieso iemeslu – ir vai nav MTG vadībai kaut kāds sakars ar partijas Vienotība preses cilvēkiem. Man neviens neatbildēja uz šo jautājumu.

Intervijā portālam 7guru.lv norādījāt, ka TV5 centās ietekmēt raidījuma Bez cenzūras saturu. Kā tas izpaudās? Vai tika nosauktas konkrētas tēmas, cilvēki, partijas, par kurām nedrīkstat runāt?

Protams, skaidri uzrakstītas instrukcijas man piekarinātas pie sienas nebija. Bet bija tā saucamā ekspertu padome, kurā strādāja Daina Ostrovska, kura kādreiz darbojās Latvijas Televīzijā, bet pēc tam TV3 kā programmu direktore, un tagad viņa skaitās eksperte. Es apmeklēju vienu, pirmo un pēdējo ekspertu padomi, kad sapratu, ka cilvēks, kurš analizē manu raidījumu, jauc datumus, viesu uzvārdus un tā tālāk, bet saka, ka man pārāk bieži nāk Ušakovs, nedrīkst to, nedrīkst šito. Viņš ir mērs, viņš var nepatikt, bet mums ir krievvalodīgo auditorija, kurai viņš ir zvaigzne. Nevis mēs, televīzija, viņam taisām reitingu, bet viņš mums.

Otrs cilvēks ir Jānis Juzefovičs. Kā šis cilvēks var būt par ekspertu mediju jomā? Viņa tēvs ir Zatlera partijas [Reformu partijas- aut.] līdzdibinātājs (Mans Medijs labojums: Reformu partijas pārstāvis Hermanis Juzefovičs nav Jāņa Juzefoviča radinieks). Ja es kā ekspertu savā raidījumā pieaicinātu Kalvīša dēlu – nu kas būtu? Viņš mani konsultētu, teiksim, ekonomikas jautājumos. Vai Šķēles meitu? Kas būtu? Labi, štrunts arī ar to. Bet nevajag tēlot, ka esi vissvētākais, saprotiet? MTG vadība saka - mums ir visneatkarīgākie eksperti. Bet kā mēs mērīsim šo neatkarību, šo ekspertu brīvību? Ar kādu mērierīci? Protams, man neteica, ka rītdien jāaicina Āboltiņa, parīt vēl kaut kas. Bija vēl Kaspars Ozoliņš, kurš teica, lai es vairāk uz latviski runājošo auditoriju orientējos, bet es saku – ok, kur ir budžets? Raidījumā krievu valodā... Es varu uzdot jautājumus latviski, bet auditorijai vajag krievu valodā. Man jāsēž naktī un jāpārtulko par to pašu naudu? Vai, kur ir tulks? Atkal budžets: „Vai, saprotiet, mums krīze, naudas nav!” Tā mūžīgā atbilde. Tajā pašā laikā MTG tērēja desmitiem tūkstošu latu ballēm Mākslas muzejā. Es neesmu pret ballēm, bet nevajag man vēl uzkraut darbu un par to neko nemaksāt. Labi, es piekristu darīt visu, ko man liek MTG vadība, bet es redzu, ka kanālam TV5 nepārtraukti krīt reitings, kas ir vienīgais puslīdz objektīvais mūsu darba mērītājs. Krīt reitings, cilvēki vairs neskatās un, vēl vairāk, TV5, neskatoties uz to, ka tāda novecojusi auditorija, ir ļoti lojāls skatītājs – atslēdza satelītu, tehniski nevarējām rādīt tālāk par Rīgu 2010.gadā, bet auditorija tāpat palika. 2011.gada decembrī padzina TV5 ziņu dienestu un faktiski slēdza visas programmas, izņemot ziņas un Bez cenzūras, ko pēc mēneša ielika atpakaļ, auditorija pēc tam atgriezās pie mums. Vienalga, ko darījām ar skatītājiem, viņi vienalga palika 5% apmērā pie TV5. Tagad gan mazinās, mazinās, mazinās. Cik tur tagad – 2,8% pēdējie rēķini rāda? Nu, super... trešdaļa, gandrīz puse ir prom.

Kādas ir lielākās grūtības, ar kurām nācās sakārties šajā pārejas posmā?

Nekādas. Ko tur.. Desmit dienas nebija, ko darīt. Es nakšņoju uz beņķīšiem kaut kādiem. Man nav nekāds savs kabinets, ir studija 10. stāvā – vienkārši izīrēta telpa. Ar dekorācijām, paldies Dievam. Tās ātri tika uzstādītas. Man, protams, trūkst tiešraides. Nav noslēpums, es to neslēpju, ka dotajā brīdī mēs neesam tiešraidē. Ren TV Baltija ir tas saucamais live to tape – bez montāžas. Ko mēs ierakstām stundu pirms raidījuma, to mēs rādām. Balsošana notiek tiešraidē, bet tas ir dators – tas tehniski ir iespējams. Bet pati diskusija ir ierakstīta.

TV5 bija tiešraidēs?

Pārsvarā, jā, ar ļoti retiem izņēmumiem.

Kādā līmenī, jūsuprāt, šāda veida diskusiju raidījumi ir citos Latvijas kanālos? Vai ir konkurenti šajā žanrā?

Baidos, ka krievu valodā un televīzijā gandrīz, ka nav. Radio, protams, ka ir: Radio Baltcom un Latvijas Radio 4 – Domskaja ploščadj (Doma laukums). Tur diskusijas un dueļi notiek. Televīzijā nav. TV5 jaunais raidījums Naša tema man vairāk atgādina veselības raidījumu Pirmajā Krievijas kanālā [domāts Pirmais Baltijas kanāls - aut.], nevis to klasisko diskusiju – viedoklis pret viedokli. Vēl ir tāds Pro100TV kanāls. Pietiekami neliels un viņš neskaita reitingus. Viņiem pārsvarā ir intervijas, tādas klasiskas, un cilvēki nestrīdas savā starpā. Tā kā var teikt, ka arī nav.

Kā ar medijiem latviešu valodā?

Latviešu valodā, protams, ir [konkurenti, aut.]. Gan radio, gan televīzijā, piemēram, Sastrēgumstunda LTV1, ko vada Rēders. LNT rītos arī tagad tiks atjaunoti dueļi. Bet tur specprojekti, tur nav tā kā pārsvarā, bet, tuvojoties vēlēšanām, obligāti būs. Vispār tagad parādīsies diskusija un pseidodiskusija, tajā skaitā, kur partijas maksā par savu cilvēku sūtīšanu uz ēteru, un īpaši mūsu kanāli ar to grēko. Bet nu nav mans uzdevums viņus tagad pieķert. (Smejas.)

Vairākkārt pieminējāt raidījumu Naša tema. MTG Latvija vadītājs Kaspars Ozoliņš salīdzinājis to ar TV3 raidījumu Bez Tabu. Vai, jūsuprāt, kanāli netiek padarīti vienveidīgi?

Jau MTG ienākšana Latvijas komerckanālu tirgū padarīja visus kanālus par pietiekami vienveidīgiem. Ja agrāk bija ļoti sīva konkurence starp LNT un TV3, un faktiski vinnēja abi kanāli, jo viens piedāvāja Dziedošās ģimenes, otrs – kaut kādas skrejošas sievietes. Tas bija gan ziņu, gan izklaides līmenī. Tagad ir viens mārketings, ir finanšu optimizācija, viena ražošanas bāze. Faktiski sanāk - par ko cīnīties? Vienalga, vai zaudēs TV3 un skatītājs pāries pie LNT, vai otrādi. Konkurence ir liels dzinējs un liels spēks. Manā skatījumā jārada mākslīga konkurence. Jāveido divi, viens no otra neatkarīgi direktori katrā kanālā. Lai tie kanāli mākslīgi kurina, silda konkurenci savā starpā. Tas pats - tagad krustojas latviešu un krievu auditorija. Bez Tabu un Naša tema tagad ir viens pret vienu. Vakar skatījos [Naša tema- aut.] un tur iet ar over-voice ierunāts un tulkojumu Bez Tabu. Labs TV3 sižets, kas pietiekami interesants būtu latviešu auditorijai par to, ka pie Uzvaras pieminekļa bīstami atrasties, tur vadi un elektrība, bērni gūst traumas un bla bla bla. Bet kā tas tika pasniegts TV5? Krievu publika gaida 9. maiju un ies sapulcēties Pārdaugavā pie pieminekļa, un, piemēram, man krievam, kurš gaida 9. maiju, rāda, kā tie latvieši saka, ka tur bīstami. „Kas - jūs gribat aizliegt mūsu svētkus?” Tur ir mentāla un fundamentāla atšķirība.

Man, protams, tas ir labi. Tas atbaida krievu auditoriju no TV5 un pievelk man Ren TV Baltija. Ļoti labi. Man augs reitingi, Konstantīnam Kazakovam (Naša tema vadītājs-aut.) kritīs.

Vai cīnīsieties, lai atgrieztos TV5?

Jā, es gatavoju prasību tiesā. Es uzskatu, ka strādāt bez līguma 3 mēnešus ir likuma pārkāpums, maigi izsakoties. Man ir laiks līdz 1. maijam šo prasību tiesā iesniegt un tad es tiešām cīnīšos. Tas ir tas juridiskais aspekts. Un cilvēciskais aspekts, arī morālais un ētikas aspekts – Ozoliņš un Zūzena (MTG kanālu vadītāja-aut.) teica, ka Mamikins nevēlējās turpināt sadarbību ar TV5. Tie ir meli. Kaut rītdien es esmu gatavs atgriezties. Skatīsimies, ko viņi teiks tiesā. Bet, ja nepieņems, tad, lūdzu, atlaidiet mani. Pieņemiet sākumā darbā un pēc tam atlaidiet saskaņā ar Latvijas Republikas likumu.

Minējāt, ka trīs mēnešus TV5 strādājāt bez darba līguma. Vai līgums ar Ren TV Baltija jau noslēgts?

Ir. Ar producentu grupu, kura saucas SIA Divas žirafes. Tur līgums bija ātrāk parakstīts, nekā mēs jau bijām ēterā 10.aprīlī.


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Intervijas"

Streips: Ar Skuteli nemēģinu konkurēt

Ar izklaidējošu, satīrisku ikvakara ziņu raidījumu „Vēlais ar Streipu” televīzijas ekrānos - tagad „Rīga ...

Putnis: Mediju vides vājums ir iemesls mūsu ievainojamībai

Kultūras ministrijas jaunizveidotās Mediju politikas nodaļas vadītāja Roberta Putņa pirmās divas darba n ...

Pēteris Greste: mums uzbrūk abas puses

Ne brīdi nedomāju pamest žurnālista darbu - saka Pēteris Greste, latviešu izcelsmes žurnālists no Austrā ...

Renārs Zeltiņš: Līdz svētdienas vakariem vēl jāizaug

Pirmoreiz medijos Renārs Zeltiņš parādījās projekta Ghetto Games ietvaros. Uzdodot pavisam nelo ...

Runāt vai paklusēt? Vai radošajiem cilvēkiem jāizsakās par politiku

„Kā pierādījās, 40% Latvijas pilsoņu ar vēlēšanu tiesībām vispār ir bez smadzenēm,” šie kritiskie režiso ...

Žurnālistikas bīstamā puse

„Visvairāk šokēja bojāgājušo skaits un tas, ka morgi tajā brīdī bija tik pārpildīti ar kaujiniekiem,” sa ...