Par kultūru atšķirībām un studentiem Slovēnijā (2)

EVS māja jeb Eiropas Brīvprātīgā darba māja, te mēs mitināmies 9 cilvēki
2010.10.20 08:15 autors Liene Pālēna Autors

Liene Pālēna

LU SZF Komunikācijas studiju maģistrante

Autora pēdējie raksti

Slovēnija turpina pārsteigt. Tūlīt jau pagājuši divi mēneši, kopš atrodos šeit un pēdējās nedēļās laiks skrien ātrāk, kā pirms tam. Rodas sajūta, ka šie 12 mēneši patiesībā nebūt nav tik ilgs laiks, kā sākotnēji šķiet. Pašlaik mūsu EVS mājā, kā mēs to saucam, un kas tulkojumā būtu – Eiropas Brīvprātīgā darba māja, mitinās 9 cilvēki.

Trīs no viņiem gan tikai īslaicīgi, bet pārējie pastāvīgi. Un, lai gan reizēm tas, cik visi esam atšķirīgi, nomāc līdz neprātam, pārējā laikā man tomēr tas šķiet, kas ārkārtīgi intriģējošs. Es runāju par tām visām kultūras atšķirībām, ko es šeit esmu novērojusi. Piemēram, visi turku brīvprātīgie (kopumā viņi ir četri) ļoti daudz savā uzturā patērē dzērienu – airon. Es nezinu, vai uzrakstīju to pareizi, bet vismaz tā viņi to dēvē. Kopumā jāsaka, ka sākotnēji man pat bija grūti to nosaukt par dzērienu, jo mana pirmā reakcija bija, vai jūs patiešām to dzersiet? Līdz šim taču es nepazinu nevienu, kas dzertu jogurtu, kas atšķaidīts ar ūdeni. Tagad es zinu vismaz sešus cilvēkus, kas tā dara un jūtos uzreiz pieredzes bagātāka. Lai gan jāsaka, ka šī pieredze paliks tikai citu cilvēku līmenī, jo pati vēl neesmu uzdrošinājusies to pagaršot. Manam prātam tas tomēr šķiet pārāk neaptverami. Un tad, protams, ir anglis. Un, dzīvojot kopā ar tik dažādiem cilvēkiem, ir iespēja gan radīt, gan apgāzt stereotipus. Jo tiešām nav melots, ka tipisks angļu vīrietis mīl futbolu un alu. Mūsmājās viens tāds dzīvo, tādēļ es diezgan saprotu, par ko ir runa. Tai pat laikā es viņu ļoti cienu par kārtības mīlestību (jo ziniet nemaz nav tik viegli būt kārtīgiem, ja dzīvojat mājā ar 11 istabām un deviņiem cilvēkiem). Lai gan nevar noliegt, ka atšķirību ir daudz, iespējams tikpat daudz ir arī kopīgā. Iespējams, pat vēl vairāk.

Aizliegt studentiem strādāt?

Oktobris jau tuvojas beigām un līdz ar to arī pirmais studentu mēnesis šeit. Atšķirībā no Latvijas, šeit studijas parasti sākas oktobrī un ilgst līdz jūnijam. Mani slovēņu draugi ir atsākuši studijas, tādēļ parasti redzu viņus tikai nedēļas nogalēs. Manu jauniegūto draugu vidū ir patiešām daudz kolorītu personību. Gan puisis, kas vienlaicīgi divās dažādās fakultātēs apgūst gan inženierzinātni, gan veterināro medicīnu, gan meitene, kas līdz pat 29 gadu vecumam nebija strādājusi, jo visu studiju laiku saņēma pietiekoši lielu kāda uzņēmuma stipendiju, lai varētu pilnvērtīgi nodoties mācībām. Tagad gan viņa darbu ir atradusi, bet, kā viņa pati atzīst, tas viņai sākotnēji sagādāja diezgan lielas grūtības.

Lieta, kas mani patīkami pārsteidz Slovēnijas studentu ikdienā, ir viņu studentu organizācijas, kas ir ļoti aktīvas un tādēļ regulāri ir iespējams dzirdēt par viņu rīkotajiem pasākumiem. Kopumā jau man, protams, nav ne jausmas, kā ir būt studentam Slovēnijā, bet, jautājot saviem draugiem, viņi atzīst, ka ir tam ir gan savi plusi, gan mīnusi. Vislielākais mīnuss ir tas, ka Slovēnijas valdība vēlas pieņemt likumu, kas ierobežotu studentu iespējas strādāt un tādējādi vairums studentu zaudētu savu darbu. Atļauti būtu tikai „mini-jobs” jeb 14 darba stundas nedēļā un iespēja nopelnīt ne vairāk kā 6000 Eiro gada laikā. Jau maijā tas izraisīja plašas studentu demonstrācijas, jo liela daļa studentu ir spiesti strādāt, lai apmaksātu savus studiju un dzīvošanas izdevumus. Lai gan likums vēl nav pieņemts un ir apspriešanas stadijā, runājot ar pašiem studentiem un studentu organizāciju pārstāvjiem, var noprast, ka pastāv ļoti liela varbūtība, ka tuvākajā laikā likums tiks pieņemts.

Te nu ir jautājums jums, topošie, esošie un bijušie studenti, ko jūs par to domājat un, kāda būtu jūsu reakcija, ja šāds likumprojekts tiktu iesniegts apspriešanai Latvijā?

CITI AUTORA IERAKSTI

Par savas pasaules kritiku

Izlasot kāda lasītāja komentāru pie mana iepriekšējā bloga ieraksta, par to, kāds visam uzrakstītajam ir sakars ...

Par kultūru atšķirībām un studentiem Slovēnijā

Kurā informācijas telpā atrodos es?

Tas ir jautājums, ko pēdējā laikā diezgan bieži sev uzdodu. Izlemjot gadu dzīvot un strādāt Slovēnijā Eiropas Br ... (9)