Par mūsu Intu

2014.11.06 08:41

Šodien pēdējā gaitā izvadām mūsu mīļo Intu - Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāni, profesori Intu Brikši. Te ir mūsu – Intas līdzgaitnieku, kolēģu, bijušo studentu – spilgtākās atmiņu epizodes par viņu un daudzi paldies vārdi par viņas darbu, nekad neizsīkstošo enerģiju un cilvēcību. Mums Intas ļoti pietrūks. 

 ...

Nebūs vairs Tavas baltās mašīnas rīta agrumā pie fakultātes durvīm.

Nebūs vairs naftas stipruma kafijas Tavā lielajā krūzē.

Nebūs vairs pēkšņas idejas par tūlīt īstenojamu projektu.

Nebūs vairs sapņa par 24 stundu fakultāti.

Nebūs vairs negaidītu jautājumu par mediju vides aizkulisēm.

Nebūs vairs traku ierosinājumu.

Nebūs vairs e - pastu 5 no rīta.

Nebūs vairs SMS ar jautājumu: “kā to iPadu sajūgt ar kompi? Atkal nestrādā.”

Nebūs vairs skarbu vārdu, kuri liek sarauties maziņam.

Nebūs vairs šķelmīga “paldies tev”, kas liek sajusties varonim.

Nebūs vairs...

Rolands Tjarve, LU SZF pasniedzējs

 

Nepateiktais manai Profesorei

Inta, tik daudz Tev neesmu paspējusi pateikt. Arī pajautāt. Pēdējo reizi mēs tikāmies mūsu fakultātes nacionālajos svētkos, proti, Tavā vārda dienā Annās. Tā bija mūsu pēdējā tikšanās un Tavs ciešais, pēkšņais apskāviens. Naktī,  gatavojoties prombraukšanai, kad dalīji cienastu, kā parasti rūpējoties, lai viesiem būtu nākamajā rītā mājās brokastis, virtuvē meklējām Lolitas salātiem kastīti un pēkšņi Tu mani apķēri un cieši jo cieši samīļoji, sakot: “Cik labi tomēr, ka tu atbrauci!”.  Tobrīd man vajadzēja Tevi turēt un nelaist prom. Joprojām to jūtu. Jūtu tā, ka sirds čokurā raujas un zosāda pārņem.

Nekad tā pa īstam neesmu pateikusi Tev paldies. Vienmēr licies – vēlāk, rīt, nākamajā reizē... Arī iepriecināt ar Tev mīļajām hortenzijām, ko Annās iestādīt, paspēju no visām varavīksnes krāsām tikai ar balto un debesu zilo.

Paldies – par darba vadītājas spērieniem, pateicoties kuriem esmu ieguvusi bakalaura un maģistra grādus (un apsolu pabeigt doktorantūru); par piecām stundām Stambulas tirgū, kas  lika aptvert vecmāmiņas lielo mīlestību, kad meklēji pirmo zelta ķēdīti savai mazmeitiņai; par prasīgumu un latiņas augstāko uzstādījumu, kas lika augt, attīstīties un būt labākai; par šarmanto sievišķību, kad apceri automobiļus un vīriešus, no kuriem jēga tikai tad, ja dāvina smaržas; par uzticēšanos un ticību man, kad populārās kultūras kurss tika ielikts studiju plānā; par īpašajām vakaru sarunām, kas kalpoja par paraugu gudras un stipras Sievietes esībai; par lekcijās atbilžu nepateikšanu, bet dziņu domāt, lai mācītos kritiski skatīt un analizēt laukumu; par eleganto humora izjūtu, kas piešķīra dzīvei garšu; par neizsīkstošo enerģiju un apbrīnojamām darba spējām, kas palīdzēja visām šķietami neiespējamajām un trakajām idejām realizēties – gan diskusijām, kuras mūsu fakultāte aizsāka pirmie nozarē, arī „Mans Medijs” projekts un citi; par Ziemassvētku sanākšanas tradīciju mūsu fakultātē un kopīgo trauku mazgāšanu; par skaudro tiešumu un neizmērojamo cilvēcību, jo vienmēr lai kāds skrējiens būtu, apstājies un pienāci klāt ...par tik bezgala – malas daudz ko.

Mēdz teikt – people come into your life for a reason, a season, or a lifetime.  Tu esi mans mūža jeb lifetime cilvēks, kas manu dzīvi mainījis, atstājot nospiedumus visam mūžam.  Tu aptvēri tik daudz no “būt”.

Mums visiem tagad būs jāiemācās pieņemt, ka nekad vairs Tevi neredzēsim, nedzirdēsim Tavus neatkārtojamos, dzīves garšas piepildītos smieklus... jāiemācās dzīvot bez tevis.

Pienākusi diena, kad jāatvadās. Taču es neatvados. Joprojām un vienmēr daļa Tevis ir manās domās un sirdī.

“Čau, čau!” – mana Profesore.

Liliāna Ozoliņa, sabiedrisko attiecību speciāliste, LU SZF pasniedzēja

 

Vidusskolas pasākumi, aktīvās organizētājas Intas balss dažādos pasākumos, viņu nevar nepamanīt, vēlāk biežās tikšanās Visvalža ielas mājā, anekdotes un melnais humors, tad kādu laiku tiekamies daudz retāk – nu jau ir Sociālo zinātņu fakultāte un Intas dibinātā Komunikāciju studiju nodaļa Lomonosova ielā. Reizēm pa kādam lekciju kursam Inta uzaicināja mani nolasīt saviem studentiem, tad vilināja pāriet uz viņas nodaļu pavisam. Inerce ir tik nejēdzīga lieta, sākumā atteicos, bet Inta nogaidīja īsto brīdi, kad biju gatavs pārmaiņām un tagad esmu šeit, tikai Intas šobrīd vairs nav un nevilšus joprojām pieķeru sevi, ka, nākot uz fakultāti, uzmetu skatienu tai vietai, kur parasti stāvēja Intas baltā mašīna. Jau labu laiku nav manīta arī tā...

Tomēr kā filmas kadri acu priekšā pazib sarunas gaiteņos visbiežāk ar kafijas krūzēm rokās, skan Intas neviltotie smiekli, tad pa glāzei vīna nodaļas sēdēs gada sākumā, un tad jau klāt jūnijs, līkumotais ceļš ved uz Annām, jau redzama lapene, ēdienu kalni, lejā ezers, bet Inta tepat netālu izrīko grilētājus. Smidzina, metas auksti, bet tam nav nozīmes – daudz laimes vārda dienā! Kamēr atceramies tuvus cilvēkus, viņu balsis, smaidi vai domīgās sejas vienmēr paliek kopā ar mums, tāpat kā fotogrāfijas albumā, kurās fiksētais laiks nav izdzēšams.

Viktors Freibergs, asociētais profesors, LU SZF Komunikācijas studiju nodaļas vadītājs

 

 …

Man šķiet, no sestdienas vakara, kad notika Tava aiziešana, līdz pat kādai otrdienai Tava dvēsele nekādi nevarēja uzsākt lidojumu uz debesīm. Kad vien tajās dienās domāju par Tevi, redzēju tādu kā melnbaltu bildi – Tu sēdi pie tukša galda, ar roku atbalstījusi galvu, un vaicājoši skaties – nu, vai te kaut kas notiks vai nenotiks. Mēģinot tulkot šo bildi, es domāju – Tavs gājiens visu laiku bija tik straujš, tik mērķtiecīgs, tik aizrautīgs, tik visaptverošs, ka Tavas domas, Tava griba, Tavi nākotnes plāni un enerģija joprojām vēl joņoja uz priekšu, uzreiz pat nepamanot, ka fiziskais ķermenis negaidot palicis uz vietas un apstājies. Tavs gars bija tik spēcīgs un vitāls, ka tas nemaz uzreiz nespēja aptvert – fiziskajai dzīvei liktenis negaidīti pielicis punktu. Bet tad Tu aptvēri notikušo, un iestājās lielais miers.

Gan jau arī mums, palicējiem, viss ar laiku paliks mierīgāk, jo tādu šoku, kādu radīja ziņa par Tavu aiziešanu, neviens cilvēks nespēj izjust ilgstoši. Gan jau domas kļūs arvien rimtākas un arī atmiņas pārtaps mazās filmiņās. Piemēram, viena aina manā filmā par tevi atsauks atmiņā laiku, kad mums bija 7 gadi un mēs tikko bijām sākušas iet pirmajā klasē. Mums abām mammas bija ģimenes ģenerāļi, tāpēc uz skolu mūs vadāja vecmāmiņas. Tavējā un manējā bija īstas velna vecmātes, un es vēl šodien skaidri redzu, kā viņas abas 49. vidusskolas garderobē savstarpēji apmainās replikām, jo mēs viena otru par kaut ko bijām nosūdzējušas.

Nākamās spilgtās atmiņas jau ir par to, ka radās iedīgļi mūsu draudzībai. Tīņu gados mēs vispirms atklājām, ka varam viena otrai rādīt savus dzejoļus. Tas bija ārkārtīgi svarīgi. Vēl pēc laiciņa mūsu savstarpējā uzticēšanās jau sniedzās tiktāl, ka apmainījāmies pat ar ļoti lieliem noslēpumiem. Piemēram, par to, kā sauc Viņu – ar kuru bijām dejojušas iepriekšējā skolas ballē un kurā tagad jutāmies iemīlējušās.

Vēlāk Lielajā dzīvē mēs bieži netikāmies. Bet, kad satikāmies – vienmēr runājām dziļi, atklāti un par nozīmīgām lietām. Par bērniem, par darbu, par vērtībām, par savu sievietes likteni. Varbūt tās savā ziņā bija kā radniecības jūtas – kā cilvēkiem, kam bijusi kopīga bērnība, un kuri var mierīgi atsākt sarunu no tās pašas vietas, kurā tā pārtraukta pirms gada.

Man jau šķiet, ka Tu zināji, ka es ar tevi lepojos, apbrīnoju tevi, klusībā mācos no tevis. Ka man ir svarīgs tavs viedoklis. Lai cik tu biji aizņemta, Tu vienmēr atradi laiku īsam e-pastam, vēlam telefona zvanam, precīzam padomam.

Es ļoti priecājos, ka Tu savulaik paguvi aizvest mani paciemoties uz savām Annām. Atceros mūsu pastaigas pa apkārtni, tavus garšīgos ēdienu un sarunas pie sarkanvīna glāzes lapenē.

Es tagad domāju, cik zīmīgā vietā Tu nopirki sev lauku māju – paskarbs Vidzemes augstienes klimats, Garlība Merķeļa gars otrpus ceļam, romantisks skats uz ezeru no kalna gala – īsta latvieša paradīze. Zinu, ka Tu arī pati biji sajūsmā par šo vietu.

Vēl tikai šī diena un tad Tu uz Annām pārbraukšot uz visiem laikiem... Pagaidām tam noticēt nav iespējams, tomēr – lai Tev tavās mūža mājās ir silti, silti.

Dace Balode, žurnāliste, Intas skolasbiedrene

 

 …

Tinot atmiņu lenti un meklējot pirmo tikšanos ar Intu, mana mamma atgādināja, ka manā dzīvē Inta ienāca krietni vien ātrāk pirms mana apzinātā vecuma, precīzāk manās mājās ienāca Intas dēla šūpulītis, kurš kalpoja manam brālim. Toreiz neviens nevarēja iedomāties, ka daudzus gadus vēlāk, redzot Intu kā vieslektori žurnālistu skolā „Noruna”, nodomāšu īstenot savu sapni par žurnālistiku tieši LU SZF. Ka vēl pēc gadiem būšu blakus Intai, kad fakultātē iedzīvināsim mansmedijs.lv, @komunikators Twitter kontu un nodaļas blogu. Ka tieši viņa pirms maģistra darba aizstāvēšanas paķers mani aiz rokas, apsēdinās ēdnīcā un teiks: „Tev jānāk doktorantūrā, citādi 10 par maģistra darbu nelikšu”. 

Man kā studentei paliks atmiņā profesore, kas bija zinoša un tajā pašā laikā tik pieejama. Vienmēr atcerēšos bakalaura laika mutisko eksāmenu, kurā trīcēju kā apšu lapiņa un skaistos, nepiespiestos doktorantūras laika vakarus, kur brīvā atmosfērā diskutējām par komunikācijas teorijām un dzīvi.

Viņa bija gan mana bakalaura, gan maģistra darba recenzente un cerēju, ka būs arī doktora darba. Abas reizes biju pārbijusies, toties gandarījums par vērtējumu bija divtik liels, jo tas bija vērtējums no Profesores ar lielo burtu. Man viņa bija autoritāte, piemērs un mana akadēmiskā krustmāte, jo bez viņas iedrošināšanas, mudinājumiem un uzstājības, nekad nebūtu sākusi lasīt lekcijas.

Man kā kolēģei paliks atmiņā saprotoša, pretimnākoša un uz idejām un jauninājumiem vērsta priekšniece. Lai gan diez vai es jebkad par viņu domāju kā par priekšnieci, drīzāk par padomdevēju.

Bet kā cilvēkam man Inta paliks atmiņā, kā milzīgs enerģijas un iedvesmas avots. Inta ticēja man vairāk, nekā es pati sev un viņas atbalsts, padoms un tik ļoti vajadzīgā sapurināšana grūtos brīžos bija nenovērtējami. Kopā bijām Berlīnē Digitālās komunikācijas balvas pasniegšanas ceremonijā, kur viņa bija žūrijā, bet mēs ar Ilzi kā studentes.  Toreiz abas palikām bez apbalvojuma, bet  Inta uzreiz pēc oficiālās daļas piesteidzās pie mums, apķēra un nomierināja - būs vēl citas!

Inta cītīgi uzstāja, lai savstarpējā komunikācijā iztiekam bez formalitātēm, bet mana cieņa un apbrīns, sācies jau studiju laikos un turpinājies darba gaitās, pret viņu bija tika liels, ka bieži, ļoti bieži starp „Tu” iejaucās „Jūs”. Un tad viņa nedaudz sadusmojās un skarbi teica: „Nu, tak tu izbeidz vienreiz to jūsošanu”. Bet es tā arī nekad nebeidzu.

Paldies, Tev, Inta par visu.  Bez Tevis es te, fakultāte, un akadēmiskajā vidē nebūtu, to varu teikt pavisam droši.

Līva Brice, LU SZF pasniedzēja

 

Es atceros mūsu tikšanās ar ārzemju kolēģiem sakarā ar kopīgu publikāciju pēc neatkarības atgūšanas, kad Intas mašīnā  braucām uz Tartu pārrunāt pirmos, vēl pavārgos mediju sistēmas transformācijas tekstus. Es atceros, kā staigājām pa mitruma deformētajiem parketa dēlīšiem tikko atbrīvotajās telpās Lomonosova 1, kad daudzi neticēja idejai te kaut ko izveidot. Intai bija vīzija un caursišanas spēja, un pēc laiciņa mēs (līdzīgi kā Gaismas pilī) vienkārši likām visu kastēs un no rokas rokā pārnesām  katedras „iedzīvi” no Visvalža ielas…

Intas personībā apbrīnojamā veidā savienojās stratēģiska domāšana par nozari, organizatores talants, milzīga enerģija, domāšanas un darīšanas ātrums un citu motivēšana ar saimniecisku un praktisku ķērienu, mātišķām rūpēm pabarot un iepriecināt; autoritāte un prasīgums - ar vienkāršību un demokrātismu. Varbūt mēs, apkārtējie, par maz nastu noņēmām viņas pleciem… Ir tomēr nežēlīgi,  ka tik intensīva dzīve nelaikā apraujas.

Ilze Šulmane, LU SZF pasniedzēja

 

Es nekad neesmu sapratusi vienu lietu – pa kuru laiku Inta gulēja? Spriežot pēc e-pastiem, tas nenotika ne 11 vakarā ne 3 naktī. Es nekad neesmu sapratusi, kā viņa visu paspēj?  Iespējams, tāpēc, ka neguļ.

Bet es vienmēr esmu sapratusi, par ko viņu ciena, apbrīno un mīl.

Viņa mācēja stingri vadīt un vienlaicīgi ļoti mātišķi rūpēties par līdzcilvēkiem. Uzņemšanas laikā, kad SZF virtuve nestrādāja, viņa darbiniekiem un studentiem katru dienu uz fakultāti veda pašas gatavotas siltas pusdienas (turklāt e-pastā atsūtīja nākamās dienas ēdienkarti). Šīs rūpes viņai bija tik dabiskas...

Es sāku strādāt SZF uzreiz pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma, un tikai likumsakarīgi, ka mēs ar Intu mēdzām runāt par bērniem. Viņa stāstīja par laiku, kad viņas dēli bija mazi un par savu mazmeitu, es par saviem bērniem. Laikā, kad bērni slimoja, viņa mēdz teikt, ka šis bērnības slimošanas laiks ir vienkārši jāpārdzīvo un tad viņi izaug.. un tad no viņiem ir vieni vienīgi ieguvumi un prieki. Varēja saprast, ka viņa ļoti baudīja šo dzīves posmu ar saviem ieguvumiem un priekiem – dēliem un mazmeitām.

Spriežot pēc  tukšuma mums visapkārt, tagad viņa guļ... Dieva mierā.

Indra Zomerovska, bijusī SZF ārējo sakaru koordinētāja

 

Мы стояли у окна на первом этаже на Ломоносова, ты рассказывала, что стала дважды бабушкой. Ты была такая счастливая. По-настоящему. Мы поболтали о чем-то еще, обнялись и разошлись. Как же хорошо, что мы обнялись, Инта. Ты же не знала, что это последний разговор? Правда ведь, не знала? 

Я написала Тебе письмо недавно: о том, о сем. Незначительное. Я же не знала, что это последнее письмо. Правда, не знала. 

Но вдруг Ты читаешь это? Кто знает, какие там у вас средства коммуникации... Ты знай, пожалуйста, что это оказалось невыносимо страшно - потерять Тебя. Пусто и, знаешь, так тихо, как никогда не было с Тобой.

Помню, как мы с ребятами, снимавшими с Тобой интервью для фильма о факультете, долго думали, этично ли оставлять в одной из сцен Твой смех. Не представляешь, как я рада, что мы оказались неэтичными. Потому что в этом смехе - вся Ты. Импульсивная. Взрывная. Открытая. Сильная. Ты очень сильная, Инта. Ты очень и очень сильная. Как же хорошо, что мы тогда обнялись. Но Ты ведь не знала, правда?

Olga Proskurova, LTV krievu ziņu dienesta vadītāja

 

Eksprezidents Guntis Ulmanis kādreiz ir izteicies, ka cilvēks citu cilvēku atmiņās dzīvo aptuveni simts gadus jeb nākamajās trīs paaaudzēs. Jācer, ka Intas mūža darbs – LU Sociālo zinātņu fakultāte - dzīvos vēl ilgāk un „ražos“ jaunos profesionāļus, kuri arī vēlēsies, lai viņus atcerētos tos pašus simts gadus.Tā mēs ejam mūžībā, varētu teikt dzejnieks Jānis Peters, bet parasti nepamanām, kā ikdienā mūžība ienāk mūsos pašos… Dzīvosim tālāk ar gaišām, pozitīvām atmiņām par Intu un, galvenais, strādāsim, lai viņas darbiem būtu cienīgs turpinājums.

Ojārs Skudra, LU SZF pasniedzējs, asociētais profesors

 

Ļoti skumjā un tik negaidītā vēsts par profesores Intas Brikšes aiziešanu aizsaulē mani atgrieza 2008.gadā, kad mūžībā aizgāja mana mamma. Tāpēc jo īpaši izprotu un arī izjūtu tās neaprakstāmās un nezūdošās skumjas brīdī, kad Intas ģimene ir zaudējusi mīļu mammu, Sociālo zinātņu fakultāte - izcilu profesori-, bet mūsu valsts - tik spožu un apdāvinātu personību. Inta bija, ir un noteikti būs mana vislielākā autoritāte, jo viņa bija ne vien visspožākā profesore, kurai piemita pārcilvēciska enerģija, vienlaicīgi kvalitatīvi strādājot pie neskaitāmiem, dažādiem projektiem, bet, pats galvenais, dziļa cilvēcība, jo viņa spēja atrast kopīgu valodu ar jebkuru kolēģi, studentu, līdzcilvēku. Viņas sirds bija vienmēr atvērta ikvienam, kurš klauvēja pie viņas durvīm pat pēc mazākās palīdzības vai padoma. Tikai šādi cilvēki spēj aizraut un neatstāt vienaldzīgu nevienu! Tikai šādi cilvēki var būt neatsverams atbalsts un mierinājums grūtībās! Tikai šādi cilvēki liek tev noticēt taviem spēkiem! Tāpēc šodien, aizvadot viņu mūžībā, sāp, ļoti sāp un aizvien nevaru noticēt, ka, ienākot manā fakultātē, es nedzirdēšu Intas skaļos smieklus un vissirsnīgāko: “čau, čau!”. Taču šodien mani mierina tikai viena doma, ka Dievs paņem priekšlaicīgi pie sevis tikai tos, kuri ir panākuši neiespējamo. Visdziļākā līdzjūtība Intas tuviniekiem, kā arī ikvienam, kas skumst par viņas aiziešanu.   

Mūžīgo mieru dod viņai, Kungs! Lai viņa dus mierā!

Aleksis Jarockis, FM Komunikācijas nodaļas vadītājs

 

Intas spilgtākās īpašības bija nekad neizsīkstošā enerģija un cilvēcība. Pirmā nodrošināja to, ka viņa spēja paveikt lielas lietas un motivēt tām apkārtējos. Savukārt otrās iespaidā aiz dažādām struktūrām un formalitātēm, kuru akadēmiskajā vidē noteikti netrūkst, viņa spēja neaizmirst par cilvēkiem sev apkārt, būtiskajām un svarīgajām lietām. Intai piemita īpaša spēja saprast, pat sajust cilvēkus – domāju tieši tāpēc, ka viņa to centās. Vairākās sarunās gan studiju laikā, gan arī vēlāk darbinieka statusā mani pārsteidza tas, cik skaidri viņa spēj izprast un pat paredzēt dažādas jaunās tendences un norises. Dažkārt man radās sajūta, ka Inta manas paaudzes aktualitātes spēj pamanīt un izprast precīzāk nekā es pats. Domāju, ka tas neattiecas tikai uz manu paaudzi. Manuprāt, tieši šī cilvēcīgā dzīves uztvere apvienojumā ar viņas šķietami neizsīkstošo enerģiju nodrošināja to, ka Inta iedvesmoja cilvēkus sev apkārt un viņas ieceres bija tik veiksmīgas un tika realizētas augstā kvalitātē.

Didzis Bērziņš, LU SZF pasniedzējs

 

Kad es vēl mācījos žurnālistiku (tolaik sauktā) neklātienē, vienā jaukā dienā mums paziņoja – jums būs jauna pasniedzēja Inta Brikše. Kurš tad zināja, kāda tā Inta izskatās?! Nokavējusies ieskrēju Visvalža ielas auditorijā un kaut ko aizrautīgi stāstīju kursa biedriem, bet viņi tā ļoti atturīgi reaģē. Nobrīnos un vienlaikus ieraugu, ka pirmajā solā sēž “jauniņā” – skaista gaišmataina jauna sieviete tolaik tik modernā melnā bītlenē, es saku – čau! Viņa atbild – čau, mani sauc Inta Brikše ... un smejas savus neaizmirstamos smieklus. Tāda Inta bija – dzirksteļojoša, spilgta. Kopš tiem gadiem ik pa laikam mūs dzīve pietuvināja. Intas mudināta ar ierasto “tu taču vari” iestājos maģistrantūrā, sāku lasīt lekcijas studentiem, iesāku doktorantūras studijas. Vienmēr esmu apbrīnojusi, kā Inta spēja tik asu prātu, vizionāru domāšanu un vadītājas talantu apvienot ar ļoti izteiktu ģimeniskumu un sirsnību. Pamudināt tos, kuros redz potenciālu un iespēju izaugt, sarāt tā “savā stilā” tos, kam “sakāpis galvā”. Nekad nebūdama sīkumaina. Tā tik ļoti pietrūks. Pasaule būs mazliet citāda turpmāk. Esmu pārliecināta, ka arī citās matērijās Intas personību apbrīnos. Dusi saldi, mīļā Inta!

Inga Latkovska,  LEAD korporatīvā komunikācija valdes priekšsēdētāja, LU SZF pasniedzēja

 

Es zinu to e-pastu apjomu, ko Inta saņēma katru dienu. Mēdzām jokot, ka droši vien viņa rīko izlozi un, ja neesi saņēmis atbildi, acīmredzot, konkrētais epasts „izlozē” nav uzvarējis. Likās – tas nav viena cilvēka spēkos izdarīt tik daudz – pētniecība, programmu vadīšana, lekcijas, studentu darbi, administratīvie pienākumi un vēl visi tie e-pasti… Taču viņa spēja. Neticamā veidā viņa spēja tik daudz, ka reizēm, diskusiju karstumā bija jāsaka – Inta, visi nav tādi kā tu, visi nevar to izdarīt. Parasti man loterijās neveicas, taču e-pastus no Intas saņēmu bieži un nereti starp darba lietām bija gana daudz asprātību. Piemēram, ziņa no kāda somu profesora, kurš viņai informāciju par to, ka ir Rīgā, bija nosūtījis ar tematu „happy valentine” vai aicinājums uz sapulci ar nosaukumu „smadzeņu vēsmas”.

Pēdējā e-pastā no viņas, kas pienāca 19.oktobrī, bija tikai viens vārds - „paldies”. Es zinu, ka šobrīd vienkārši teikt kaut ko būs par maz – mums katram savs „paldies” viņai tagad būs jāizdara.

Lolita Stašāne, Swedbank Privātpersonu komunikācijas virziena vadītāja, LU SZF paniedzēja

 

Rakstīt Mans medijs savulaik mani pamudināja Inta, kad kārtējo reizi pārņemta ar nebūšanām mediju laukā, dalījos ar viņu savos emocionālajos pārdzīvojumos. Viņa teica: „Uzraksti”. Man nepatīk rakstīt, bet es uzrakstīju... Nu rakstu atkal.. .jo jāraksta. Viņai tas patiktu...

Ir neizsakāmi sāpīgi rakstīt par cilvēku, kuru tu vēl rīt ceri ieraudzīt ienākam pa durvīm, dzirkstošu, ideju pilnu par pasaules pārveidošanu, kad tu kā skolēns ar cerībām gaidi, ko viņa sacīs par kārtējo mūsu iecerēto projektu un spēju to paveikt. Viņa spēja radīt ticību,  ka kopīgiem spēkiem var izdarīt daudz. Un mēs viņai ticējām, jo viņa, savukārt, ticēja pozitīvām pārmaiņām valstī, izglītības sistēmā, mediju telpā un galu galā katrā no mums. 

Inta „iemiesojās” ikvienā lietā, kurai pieskārās. Viņa nemācēja tā garām ejot. Viņai vajadzēja būt klāt, zināt, saprast un piedalīties- vai tie būtu viņas studenti, kolēģi, draugi, tuvinieki vai valstsvīri. Un tu neviļus atskārsti, ka nepēj pabeigt iesākto, nepajautājot sev, ko par to domā Inta. Viņa „iemiesojās” mūsos un dega... Daudz palicis Intas iesāktā, ko grūti būs pabeigt bez viņas pašas. Bet jāvar.. Jo nu pienācis mūsu laiks „iemiesoties” un degt.

Gunta Līdaka, Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore    

 

Viņa bija atvērta studentu idejām un par to ir manas spilgtākās atmiņas. Tālajā 2002.gadā izdomāju, ka vajag sarīkot SZF dzejas vakaru. Komandā piesaistīju divas apburošas kursabiedrenes- Zani V. un Lieni U. Mums vajadzēja telpu, dekorācijas un naudu pīrādziņiem un tējai. Mazliet stresojām, vai dekāne ideju atbalstīs. Divu minūšu saruna un atbalstīts ar visu finansējumu! Tālāk jau fakultātes ziņu dēļus sāka greznot dzejas rindas. Pasākums izdevās godam- tas bija sirsnīgs- ar pašu dzeju, Māras Upmanes spēlēto Imagine un rudenīgu omulības sajūtu.
Gadu vēlāk atkal ar lēdijām rīkojām dzejas vakaru, kurš bija piesaistīts O.Vācieša 70 gadu jubilejai. Tas bija lielākā projektā- Zinātniskās izrādes. Uzņēmām filmu par mūsu padomju laiku atmiņām. Meitenes montēja līdz vēlam vakaram, bet es ar Kasparu gatavojām savu zinātnisko rakstu prezentācijām un dzejas vakaram. Tas ievilkās līdz diviem naktī. Ar Kasparu aizgājām pa Maskačkas ieliņām līdz centram. Tikmēr visas projekta meitenes dekāne ar savu auto izvadāja pa mājām, par ko visas iesaistītās puses izteica pateicību.
Pēdējoreiz Intu satiku pirms mēneša, kad viņu intervēju Latvijas Avīzei par mediju politikas pamatnostādņu darba grupu, kuru viņa vadīja. Runājām par medijiem, auditoriju aizplūšanu, Krievijas propagandas ietekmi, iespējamām subsīdijām medijiem no valsts. Inta toreiz bija apslimusi un klepoja. Viņa nepārcēla interviju, vien teica: "Brauciet, bet rēķinieties, ka es pa vidu klepošu". Tā ik pa brīdim viņa ieklepojās, bet saruna virzījās tālāk. Sev uz galda Inta bija sarūpējusi dzērvenes un aicināja ar tām cienāties. Es toreiz nevarēju iedomāties, ka viņa tagad būs jau mūžībā. Projekti turpināsies, lekcijas lasīs, viss notiks. Tomēr... pirmdien uzzināju ziņu par viņas nāvi, un atzīšos, ka bija izmisuma pilns - ko?

Ģirts Vikmanis, „Latvijas Avīzes” žurnālists

 

Pēc dokumentālās filmas prezentācijas vienā no studiju kursiem no profesores Brikšes saņēmām ļoti profesionālu un samērā rezervētu komentāru par darbu. 

Pēc lekcijas, dodoties pa gaiteni, sastapām profesori un viņa, neko nesakot un smaidot, pagāja mums garām ar augstu gaisā paceltiem īkšķiem. Bijām vairāk nekā gandarīti. Tad netīšām otrreiz sastapām profesori Brikši, viņa atkal rādīja īkšķus gaisā un smaidīja. Saņemot tādu atzinības apliecinājumu no tāda cilvēka, vērtējums ciparos vairs neizteica neko...

Pret mūsu augsti godājamo profesori un dekāni vienmēr esmu attiecies ar milzu cieņu, pat bijību. Taču tam pretīm vienmēr bija vēl lielāks lepnums būt par studentu tik pieredzējušam un profesionālam pedagogam. Profesore Brikše vienmēr atbalstīja mani un iedrošināja sasniegt mērķus, par kuriem līdz tam pat nesapņoju. Pateicoties profesorei, esmu ieguvis Latvijas Universitātes Fonda ilggadēju atzinību, kā arī ieguvu iespēju studēt maģistratūrā cienījamā universitātē Vācijā. Vislielākā pateicība ir par to, ka profesore iemācīja cienīt vērtības, ko sniedz akadēmiskā vide. Šis vērtības un degsmi par to, ko studēju un daru, vairs nekas nespēs izdzēst.

Edgars Noskovs, 2014.gada SZF bakalaura programmas absolvents

 

...

Man prātā nāk divas spilgtas epizodes. Kādā lekcijā Inta mani nosauca par "klasiķi", jo esmu tajā laikā visvairāk citētā studente citu darbos. Tas bija tik dzīvīgi atbalstošs, pat ne ironisks, "tituls". Kursabiedri mani vēl tagad tā mēdz saukt. Bet tajā brīdī doma bija - esmu pamanīta un novērtēta.
Otra epizodi vienmēr atcerēšos visu mūžu - maģistra darba rakstīšana. Tik lielu atbalstu, tik lielu individuālu pieeju un elastību pret noteikumiem pat negaidīju no dekānes. Diez vai tas būtu korekti pat to visu atklāt. Bet tādu ticību sev un cilvēkmīlestību es saņēmu gan no visiem pasniedzējiem, gan no Intas. Bez kuras neviens nekad neko tādu nepieļautu. Viņas teiktais "Marta, tu izskaties šausmīgi!" bija tādas līdzjūtības pilns! Paldies, Inta, ka ļāvi man būt tik īpašai un noticēt sev un nobeigt kaut ko teicami!

Marta Romanova, bijusī SZF studente

 …

Inta ļoti daudziem ir palīdzējusi, iedvesmojusi mācīties un sasniegt ko vairāk. Viņa bija kā tāda stipra aizmugure. Arī man. Savulaik Inta bija mana pasniedzēja, bet pērn „pievāca” darbā uz SZF.

Divas šā gada epizodes, kuras man tagad mūžīgi būs atmiņā par Intu. Pirmā. Šopavasar bijām kopā skumjā notikumā – pēdējā gaitā izvadījām manu kursabiedru, žurnālistu Ģirtu Pūli. Vakarā pēc Ģirta pieminēšanas ar Intu gājām kājām pāri VEF tiltam uz mājām – abas dzīvojam Teikā. Inta stāstīja, ka gaida otrās mazmeitiņas piedzimšanu, stāstīja par plānu tikt pie jauna dzīvokļa un – prātoja, kā tas būšot, kad viņa dzīvos viena, atsevišķi no dēliem. Pirmo reizi mūžā.

Otrā. Viesošanās jūnija beigās pie Intas Annu Alejās. Tas bija brīnišķīgs vakars.  Pie Intas varēja justies labi. Viņa bija viesmīlīga un prasmīga saimniece. Sasējusi sieru, izcepusi plātsmaizi. Ļoti priecīga, ka esam atbraukuši.

Tajā pašā dienā, kad atvadījāmies no Ģirta, ar Intu runājām arī par to, cik sāpīgi dzīvē notiek – cilvēks pēkšņi aiziet mūžībā un tu saproti, ka palicis daudz nepateikta, neizrunāta, ka attiecības pārtrūkušas pusvārdā un tur neko nevar labot un mainīt. Ak, Inta, Inta, tagad Tu pati mūs atstāji pusvārdā.

Vikija Valdmane-Rozenberga, žurnāliste, Mans Medijs redaktore

...

I met Inta in 1992, when the scholars from Tartu, Riga and Vilnius Universities came together to write the first book on the Baltic media development and transition. Since then, we became friends and remained in touch over 22 years. We participated in the same conferences, networks and organizations, not only as colleagues but even more as friends. Inta came to me to Finland, Jyväskylä in 2011, to give lectures on the Latvian media. My students applauded her at the end of her lectures. She was a teacher with flame; she inspired the students.  

We often talked about our children. She was a loving and proud mother.

I always admired Inta’s optimism, enthusiasm and the way, how she could laugh even when something went wrong. She was a special personality, who was able to make others feeling special. 

Thank you, Inta, for being with us, for giving us so much of yourself and for making us happier. I will miss you, dear friend. Rest in peace.

Professor Epp Lauk, University of Jyväskylä, Finland

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Žurnālistika"

Pedagogu tālākizglītība būs priekšnosacījums mediju pratības ieviešanai vispārējā izglītībā

Kritiski patērēt un atbildīgi radīt – tieši tā raksturojama mediju pratība, informācijas pārbagātības la ...

Aptauja ielās: Vai skatāties Krievijas TV kanālus?

Sabiedrībā jau ilgstoši notiek aktīvas diskusijas par to, kāda ir Krievijas mediju ietekme Latvijas cilv ... (1)

Kādus medijus ikdienā patērējat?

Pētījumi liecina, ka mediju patēriņa ieradumi mainās, mediji arvien vairāk tiek patērēti nelineārā veidā ...

Datu žurnālistikas celmlauži Latvijā

Datu žurnālistikā dati ir pamatavots, no kā smelties jaunas zināšanas, kas iekodētas kopīgā statistikā – ...

Rožukalne: jāmaina sarunas veids ar krievvalodīgo auditoriju

Tuvojas marta beigas, kad vairs nebūs redzams krieviski raidošais kanāls TV5. “MTG TV Latvia” finansiālu ...

Dots starts mediju profesionāļu izcilībai