Pieci.lv turpinās būs multimedialitātes celmlauzis

Foto - Edijs Pālens/LETA. Pērn veiksmīgais labdarības projekts "Dod pieci!" būšot arī šogad.
2015.10.29 10:58

Sabīne Kleinhofa-Prūse

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Sabīne Kirkiže

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Ažiotāža ap Latvijas Radio (LR) piekto kanālu Radio Pieci.lv pierimusi, taču jautājums, kas ar to notiks, aktualitāti joprojām saglabā. Patlaban notiek satura koncepcijas precizēšana - savs vērtējums par to vēl jāsniedz Pieci.lv satura galvenajai redaktorei, bet novembrī savu apstiprinājumu jādod Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), informē LR valdes locekle programmu attīstības jautājumos Sigita Kirilka.

Kā skaidro skaidro Aija Dulevska, NEPLP priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja, koncepcijas plānošanā padome neiesaistās, taču tās izstrādei seko līdzi. “Tas, kādā veidā mērķi tiks sasniegti, ir radio valdes un darbinieku jautājums, bet mēs gribam būt informēti, lūdzam, lai mums visu laiku sniedz informāciju, un tas arī tiek darīts”.

Sākums Pieci.lv skandālam meklējams šā gada jūnijā, kad a/s Super FM valdes priekšsēdētājs Uģis Polis vērsās NEPLP ar lūgumu skaidrot necenzētas leksikas lietojumu radio Pieci.lv raidījumā “Pieliec punktu”. Radio valde sāka raidījuma satura izvērtēšanu un jūlija vidū no amata uz laiku tika atstādināts Pieci.lv vadītājs Kārlis Dagilis. 30. jūlijā pēc radio darbības izvērtējuma LR valde K. Dagili amatā gan atjaunoja, taču jau pēc nedēļas viņš pats iesniedza atlūgumu, savu lēmumu pamatojot ar to, ka viņa turpmāka atrašanās amatā var negatīvi ietekmēt sabiedriskā medija jauniešiem attīstību Latvijā. Savukārt NEPLP vienbalsīgi pieņemēma lēmumu sodīt LR ar administratīvo sodu - naudas sodu 8000 eiro apmērā - par rupju un nepieklājīgu izteicienu izplatīšanu Pieci.lv raidījuma “Pilnīgs Vakars” rubrikā “Pieliec punktu”.

Augusta beigās LR valdes priekšsēdētājs Aldis Pauliņš ziņu aģentūru LETA informēja, ka notiek radio Pieci koncepta un pozicionējuma maiņas izvērtējums - radio briestot pārmaiņām.

Vairāk pielāgošanās, mazāk revolūciju

Klausītājiem joprojām ir iespēja sekot līdzi saviem iemīļotajiem raidījumiem un baudīt ierasto mūziku, jo līdz šim brīdim kopumā Pieci.lv formāts nav mainījies. Tomēr, ņemot vērā gan izmaiņas darbinieku rindās, gan nepieciešamību pēc jauna satura, kas aizvietotu pārtrauktos raidījumus, notikusi loģiska pielāgošanās jaunajai kārtībai. “Kārlis Dagilis aizgāja augustā, bet septembrī mēs tāpat sākām jaunu programmu. Sākām stundu agrāk, no sešiem līdz deviņiem ir “Pieci Rīti”, no deviņiem līdz pieciem mums ir ļoti daudz top 40 latviešu mūzikas, ko būtībā liekam kā fonu, jo ir mazāk satura. Mēs domājam arī par to, ka saturu, iespējams, vairāk likt nedēļas nogalē,” jau veiktās izmaiņas skaidro Pieci.lv satura galvenā redaktore Anna Platpīre. Viņa apstiprina, ka arī nākamajā gadā noteikti būšot gaidāmas izmaiņas, tomēr šobrīd neesot vērts gaidīt skaļus paziņojumus vai apvērsumu radio ikdienā. “Tagad problēma ir tāda, ka priekšā ir milzīgais “Dod Pieci” projekts - sešas naktis pēc kārtas tieši pirms Ziemassvētkiem, aktīvākajā laikā, kad būtībā visa komanda tiek koncentrēta, lai to varētu palaist. Paralēli mēs strādājam arī pie nākamā gada programmas, bet pašlaik mums jātiek skaidrībā ar šo projektu.”

Tikumiskais “Pieci.lv”

Konkrēts izmaiņu saraksts vai paziņojums sabiedrībai par Pieci.lv koncepcijas maiņu pagaidām nav parādījies, bet 15.oktobrī bijušais ilggadējais LR ģenerāldirektors Dzintris Kolāts vietnē Twitter komentējis radio turpmāko darbību: “O! Jaunajās vadlīnijās “Pieci.lv” “jāveicina bērnu un jauniešu tikumiskā audzināšana atbilstoši Satversmei”, nu būs jauki”. S. Kirilka par šo ierakstu garos komentāros neieslīgst: “Šis ir teikums no Sabiedriskās konsultatīvās padomes ieteikumiem LR, līdz ar to radio nekādi nevar komentēt, kā jāizpaužas šādai audzināšanai. Mēs sniedzam klausītājiem kvalitatīvu, daudzpusīgu saturu, lai kā sabiedriskais medijs kalpotu visām sabiedrības grupām.” Viņa arī piebilst, ka LR par mērķi nav izvirzījis klausītāju audzināšanu. “Man liekas, ka tā ir viņa interpretācija par Latvijā notiekošo, ar mums tam nav nekāda sakara. Vai tad radio nodarbojas ar netikumisku audzināšanu?” jautā NEPLP priekšsēdētāja pienākumu izpildītāja A. Dulevska. “Radio ir jāstrādā pēc normāliem ētikas principiem, kas ir visiem kopīgi un kas mums viens otram nav jāskaidro. Neredzu kaut kādas īpašas metodes, kādā veidā tas darāms.”

Neizpratni pauž arī A. Platpīre: “Es tiešām nezinu, kā atšifrēt šos tikumiskās audzināšanas principus, bet jebkurā gadījumā mēs uzskatām, ka tikumiskā audzināšana nozīmē žurnālistikā sniegt maksimāli daudz viedokļu, sniegt pieejamu informāciju un nodrošināt to cilvēkiem.” Viņasprāt, Pieci.lv šī daudzveidība izpaužas dažādajās rubrikās un raidījumos, kas aptver tēmas, sākot no zaļā dzīvesveida, beidzot ar saturu jaunajām ģimenēm, kā arī tiek piedāvātas ziņas un daudzveidīgi sižeti. “Tikumiskā audzināšana nav tikai viena lieta, ko stāstīt, piemēram, par izsargāšanos, par ko gan būtībā mēs arī runājam šad tad. Tas ir jautājums par to, kā mēs samērojam saturu,” tā A. Platpīre.

Celmlauzis multimedialitātes apgūšanā

Lai arī detalizētu plānu par jauno programmu vēl nav, valda zināma vienprātība par galvenajām tendencēm un vadlīnijām, kurām Pieci.lv būtu jāseko turpmāk. “Tam ir jāsaglabā sava vēlme eksperimentēt ar satura pasniegšanas un klausītāju uzrunāšanas formām un veidiem. Jābūt tur, kur ir klausītājs - FM viļņos, viedtālrunī un datorā. Pieci ir uzsācis un gribētu turpināt būt tā sauktā “jaunā radio” celmlauzis Latvijā,” piektā kanāla lomu mediju tirgū raksturo S. Kirilka. Multimedialitātei kā vienai no prioritātēm piekrīt arī A. Platpīre, papildinot vēlamo radio virzību ar kvalitātes celšanu un skaidrāku radio ideju: “Pieci.lv jāiegūst tīrāks saturs un forma. Vēl līdz galam nav izkristalizējies, kādam tieši tam jābūt, bet domāju, ka ir iespējams to veidot tīrāku un skaidrāku.” Pieci.lv kā radio, kas aizsācies komandā, kur bijis daudz ar žurnālistiku nesaistītu cilvēku, vēl esot, kur augt.

Tāpat prioritārais uzdevums joprojām esot nodrošināt klausītājiem vērtīgu saturu - informatīvu, izglītojošu, analītisku un augstākajiem žurnālistikas standartiem atbilstošu. Netikšot aizmirsta arī Latvijā radītās mūzikas  attīstīšana un popularizēšana. “Mums kā sabiedriskajam medijam jāstrādā par nodokļu maksātāju naudu, kas nozīmē, ka jārada produkts, kas ir tā vērts. Es domāju, ka tas, ka mēs esam mainījuši mūzikas formātu, ieviesuši dažādas izmaiņas programmā, arī cilvēki ir mainījušies, liecina par to, ka mēs joprojām esam atvērti izmaiņām, kas arī ir mūsu galvenais uzdevums,” rezumē A. Platpīre.


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Ziņas"

“Ģenerālplāna” līdzautore: Nebaidos no pretējiem uzskatiem

Dienā, kad sazvanāmies ar žurnālisti  Ingu Spriņģi, viņa gaida lidmašīnu uz Briseli. Tur Eiropas Pa ...

Justam novēl spožu nākotni

Eirovīzijai nav konkrēta formāta, kas ļautu korekti un objektīvi vērtēt katru mākslinieku atsevišķi, tāp ...

Latvijas Radio Latgales multimediju studija paredz darbu sākt 1.jūlijā

Latvijas Radio Latgales multimediju studijas projekta īstenošanai ir piešķirti 155 054 eiro un stud ...

Trešais LTV valdes loceklis - Ivars Priede

Par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekli finanšu vadības jautājumos apstipināts bijušais izdevniecī ...

Viens no LTV valdes locekļiem vēl domā, vai kandidēs atkārtoti

Nedēļa laika atlicis, lai kandidāti pieteiktos konkursā uz divām Latvijas Televīzijas valdes locekļu vie ...

Bez vienošanās sola izmaiņas žurnālistu akreditācijā tālāk nevirzīt

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) neatbalsta Valsts kancelejas (VK) sagatavotos grozījumus Ministru K ...