Policijas modrā acs tviterī

Foto - ekrānšāviņš

2014.04.10 14:42

Krista Alksne

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Kristīne Vaļka

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

"Iesim zaļo pīpēt. Atradām ah*** vietu," paziņoja tvitera lietotāja @_aljona.  Jau pēc pāris minūtēm meitene saņēma atbildi no Valsts policijas (VP): "Mēs arī atradīsim šo vietu. Dzirdējām, ka tur pildspalvas tinte uz protokola izskatās īpaši skaisti.” Par humora izjūtas trūkumu VP pārstāvji tiešām nevar sūdzēties, tāpēc devāmies noskaidrot, kurš ir atbildīgs par tvitera konta uzturēšanu.

Tviterkontu @Valsts_policija Toms Sadovskis, Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks, izveidoja 2010. gadā. „Tas bija brīdis, kad visām iestādēm aktuāli kļuva sociālie tīkli. Izdomājām, ka arī mēs varētu pamēģināt, lai gan tas bija kā eksperiments,” sacīja T. Sadovskis.

Pašlaik tviterkonti ir lielākajai daļai valsts, kā arī gandrīz visām valsts drošības iestādēm. Viens no izņēmumiem ir Drošības policija, kaut arī tai bieži vien parādās viltus profili. Tagad tāds atrodams ar tvitervārdu @DrosibasPolic. Runājot par viltus profiliem, arī Valsts policijai ir atrodami viltus profili ar tvitervārdiem: @VPRRP un @ValstsPolicija.

Valsts policijai sociālajā tīklošanās vietnē ir vairāk nekā 14 700 sekotāju. Salīdzinot ar citām valsts iestādēm, tas ir viens no labākajiem rādītājiem. Ministru Kabinetam (@MKabinets) pašlaik ir 817 sekotāji, bet Latvijas Saeimai (@Jekaba11) ir 9 733 sekotāji. Tomēr Valsts prezidentam (@Rigas_pils) ar vairāk nekā 15 000 sekotāju ir izdevies apsteigt Valsts policiju. Tas izdevies arī Latvijas Pastam (@latvijas_pasts) ar 15 800 sekotājiem. Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (@ugunsdzeseji) pašlaik ir vairāk nekā 10 000 sekotāju.

Iesaista kolēģus

Varot teikt, ka Valsts policijas Twitter profilu uztur visa Sabiedrisko attiecību nodaļa, jo pastāvīgi tiek atjaunotas ziņas par notikumiem, kuros atklājas policijas paveiktais. „Sociālajos tīklos komunikācija norit divos virzienos, kas no sākuma nedaudz uztrauca, jo bija bail, vai vispār ir iespēja to visu pavilkt,” pastāstīja T. Sadovskis.

Jautāts, uz cik jautājumiem dienas laikā ir nepieciešams atbildēt, sabiedrisko attiecību speciālists atklāja, ka tas ir atkarīgs no aktualitātēm konkrētajā dienā. „Kad notika Zolitūdes traģēdija, saucu palīgā kolēģi un mēs strādājām diennakts režīmā, lai atbildētu uz vairākiem simtiem jautājumu.”

Daudz jautājumu uzdod jaunieši, kuri nav sasnieguši pilngadību. Pārsvarā par to, vai drīkst lietot alkoholu sabiedriskās vietās, cik metrus no ieejas drīkst smēķēt un vai drīkst smēķēt pieturās. „Uz šāda veida jautājumiem mēs cenšamies atbildēt ļoti pacietīgi. Ja cilvēkam rodas jautājums, protams, mēs varam atbildēt: „Re, tur ir likumi.lv, ej un lasi,” bet, neesot juristam, reizēm likumos ir ļoti viegli apmaldīties,” sacīja T. Sadovskis.

Pieaugušo vidū jautājumi pārsvarā ir par ceļu satiksmi, piemēram, vai drīkst vadīt automašīnu, ja līdzi nav paņemtas autovadītāja tiesības, kā arī par mācību braukšanas atļaujām. „Daļēji tie ir CSDD jautājumi, daļēji mūsējie,” atzina Twitter profila pārvaldītājs. „Cilvēkus neinteresē, kura iestāde būtu kompetenta atbildēt. Ja mēs varam atbildēt, tad arī atbildām.”

Ziņo par noziegumiem

Uz visiem jautājumiem gan netiek atbildēts. Viena kategorija ir jautājumi, kuros iekļautas replikas vai retoriski jautājumi, bet otra kategorija ir jautājumi, uz kuriem atbildi paspēj sniegt kāds cits Twitter lietotājs.  Kā atzina T. Sadovskis: „Valsts policijas tviterkontam seko arī daži aktīvisti.”

Bieži ir gadījumi, kad cilvēki ar Twitter palīdzību ziņo arī par noziegumiem. „Mums ziņo par stāvvietās, vai ne-stāvvietās novietotām automašīnām, atsūta arī bildi. Arī par policistu pārkāpumiem, kas saistīti ar stāvvietu ievērošanu. Patiesībā lielākā daļa šo ziņojumu ir nepamatoti, jo ceļu satiksmes noteikumos ir atsevišķi uzsvērts, kur policija drīkst stāvēt.”

Ja tviterī izdodas atrast informāciju, kas liecina par pretlikumīgām darbībām, Valsts policija reaģē, pārbaudot informāciju. Ja informācija apstiprinās, tad ir iespēja uzsākt kriminālprocesu vai kādu citu lietu. „Runājot par šādām lietām, ir vienmēr jāizvērtē, vai tas ir lietderīgi, jo caur tviteri, loģiski, netiks meklēti nepilngadīgi smēķētāji,” sacīja T. Sadovskis.

Izmantojot sociālo tīklu, izdevies atrast arī iespējamos likumpārkāpējus. Kāda sieviete sociālajos tīklos bija veikusi vairākus izaicinošus ierakstus, kas liecināja par vēlmi pārkāpt likumu. Par konkrēto gadījumu dienas laikā uztraukumu pauda vairāk nekā simts sociālo portālu lietotāju, kam sekoja arī policijas rīcība. „Es no rīta nosūtīju kriminālpolicijai visas saņemtās vēstules, bet jau pusdienlaikā man kriminālpolicijas darbinieks atsūtīja īsziņu, ka noskaidrota sievietes adrese. Savukārt pēcpusdienā man piezvanīja un teica, ka sieviete aizturēta un uzsākts kriminālprocess.”

Nebūs 24/7

Kā vienu no lielākajām problēmām tviterī, T. Sadovskis uzskata cilvēku pārliecību, ka konts ir aktīvs 24/7. „Tviterkontu nedrīkst uztvert kā zvanu policijai, jo, pirmkārt, tas nav veids, kā oficiāli ziņot par noziegumu. Otrkārt, arī reakcija nebūs tik ātra. Ir jāzvana uz 112 vai 110.”

Jautāts par to, kā izdodas saglabāt humora izjūtu, atbildot uz jautājumiem, T. Sadovskis pastāstīja: „Iedvesma ir un tā nav pazudusi. Tomēr reizēm ir tā, ka apnīk atbildēt uz jautājumiem, kuri atkārtojas vairākas reizes dienā.”

„Man nav sabiedrisko attiecību specialitātes, jo viss ir balstīts praksē,” stāstot par izglītības nozīmi, strādājot sabiedrisko attiecību jomā, sacīja T. Sadovskis. „Jebkurš noteikti nevar pārvaldīt Twitter kontu, bet nav arī tā, ka augstskolas izglītībai būtu tik liela nozīme.”

„Esmu daudz pētījis citu valstu policijas komunikāciju, tādēļ zinu, ka mums ir daudz, kur augt,” komentējot Valsts policijas aktivitāti sociālajos tīklos, pastāstīja sabiedrisko attiecību speciālists. „Varbūt ar Twitter mums ir viss kārtībā, bet ārējā mājaslapa droši vien ir jāpārstrādā, lai tā būtu mūsdienām pieskaņotāka.”

Toms Sadovskis uzsver, ka Twitter konta pārvaldītājs nedrīkst būt kautrīgs, jāspēj būt elastīgam, komunikablam un darbaholiķim, jo sociālie tīkli aizņem daudz laika. „Mēs gan neesam tviterī 24/7, tomēr pēc 17:00 vakarā tik un tā būs divas trīs reizes jāpaskatās, jo ir jautājumi, uz kuriem ir jāatbild steidzami.”

„Protams, ir jautājumi, kuri tiks atlikti uz nākamo dienu, saprotot to, ka konkrētais jautājums nav tāds, uz kuru uzreiz ir jāreaģē,” pastāstīja T. Sadovskis. „Ir arī gadījumi, kad, ja tviterī pārskata tikai nākamajā rītā, tad, iespējams, ir kāds jautājums, uz kuru atbildēt jau ir par vēlu, ka ir kaut kas nokavēts. Tas var diezgan bēdīgi beigties.”

Sūdzas par policistiem

Par vienu no spilgtākajiem piemēriem tam, cik svarīgi ir atbildēt laicīgi, Toms Sadovskis uzskata sociālajā tīklā izveidojušos diskusiju ar uzņēmēju un politiķi Gunti Belēviču. „Viņš 18:00 uzrakstīja tviterī, ka viņu apturējusi ceļu policija, bet darbinieki izskatījušies piesarkuši, neadekvāti runājuši un esot alkohola reibumā.”

„Ja tas tiktu pamanīts tikai nākamajā dienā, mēs vairs neko nebūtu varējuši pārbaudīt. Tad nebūtu iespējams pārbaudīt saņemto informāciju,” atzina T. Sadovskis. „Tad katrs varētu domāt, ko grib. Šajā gadījumā uzreiz izdevās pierādīt, ka viss tomēr ir kārtībā.”

„Lai gan rakstām mēs, tas tomēr nav mūsu viedoklis, ko mēs paužam, bet gan iestādes. Mūsu mērķis ir panākt, lai atbildes, kuras rakstām, saista ar Valsts policiju, nevis ar konkrētu PR cilvēku.”


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Jaunie mediji"

Rada mediju no nulles

Pēc 10 gadu žurnālistes darba vienā no vadošajiem Francijas laikrakstiem Le Figaro, rakstot par ...

Iespējai likt sevi "aizmirst" internetā ir gan priekšrocības, gan trūkumi

Jau no pirmās dienas, kopš darbojas iespēja Google izdzēst sevi no meklēšanas datiem, tā ir daudz piepra ...

#SabojāFilmu jeb kā latvieši demonstrē savu asprātību

Apliecinot savu radošumu un izdomas bagātību, latvieši ne tikai seko un izklaidējas, veicot ārzemju stul ...

Policijas modrā acs tviterī

"Iesim zaļo pīpēt. Atradām ah*** vietu," paziņoja tvitera lietotāja @_aljona.  Ja ...

Vieni komunicē trīs platformās, citi neparādās nevienā čivinātavā

Rīgas domē darbojas 60 deputāti, taču ne visi ir reģistrējušies sociālajos tīklos un pauž savu vai savas ...

Kā Rīgas mēra amata kandidāti vēlētājus sačivināja

Kā piezīme dienasgrāmatā, kā sadaļa personīgajam medijam, kā informācijas avots, kā milzu atbildība, kā ...