Sociāls process, nevis tomātu pirkšana tirgū

Foto - cafemama

2010.12.28 14:01

Inga Oksaniča

LU SZF Komunikācijas bakalaura studiju programmas studente

Decembrī kaislības ap partiju priekšvēlēšanu kampaņām noklusušas. Publiski izskanējusi informācija, cik partijām izmaksājis viens krēsls Saeimā. Lielāko vēlētāju atbalstu ieguvušās Vienotības uzvaru nevar saukt par negaidītu - jau iepriekš statistikas dati liecināja par šāda rezultāta iespējamību, kaut gan Saskaņas centrs visu laiku „mina uz papēžiem”.

Tomēr augstie Vienotības priekšvēlēšanu reitingi lika daudziem, tajā skaitā Par labu Latviju reklāmas kampaņas veidotājam Ērikam Stendzeniekam, domāt, ka šai apvienībai reklāma vispār nav bijusi vajadzīga[1]. Taču tiek uzskatīts, ka Vienotības reklāmas kampaņa ir pārliecinājusi par labu sev tos vēlētājus, kuri līdz pēdējam brīdim nebija izlēmuši, par kuru partiju atdod savas balsis Saeimas vēlēšanās.

Politisko partiju apvienības Vienotība reklāmas kampaņu izstrādāja Ainārs Ščipčinskis, McCann Ericsson Riga direktors. Edgars Jaunups, Vienotības biedrs un kampaņas koordinators, izsakās par paveikto: „Aģentūras izvēle, manuprāt, ir viena no veiksmes atslēgām, jo aģentūras cilvēki [..] politisko reklāmu neveidoja kā tomātu pirkšanu tirgū, bet piegāja darbam kā sociālam procesam, kas vairāk jāskaidro, ne tik daudz jāreklamē, saprata, ka jāmeklē jaunas metodes, kā pasniegt sevi un izgaismot konkurentu vājumu."[2]

Arvils Ašeradens (Vienotība) LU SZF notikušajā diskusijā Digitālās politikas akušērija: 10. Saeimas vēlēšanu kampaņu analīze izteicās, ka būtiskākais elements visas kampaņas izstrādē bija vienas svarīgas un konkurētspējīgas ziņas definēšana. Šī ziņa bija „Dombrovskis vs. Urbanovičs. Kurš no viņiem būtu labāks premjerministrs?” Valdis Dombrovskis, stabilitātes garants, bija visas kampaņas centrālais elements, kas no krīzes un neziņas par tuvāko nākotni nogurušajam vēlētājam lūdza arī turpmāku uzticēšanos, kas konvertētos viņa valdības cītīgā darbā pretī valsts izaugsmei.

Tā kā pirms vēlēšanām statistikas dati liecināja, ka par 10. Saeimas vēlēšanu uzvarētāju kļūs Vienotība vai Saskaņas centrs, un Latvijā ir iesakņojusies tradīcija, ka Valsts prezidents uzaicina veidot Ministru Kabinetu kādam no uzvarētāju partijas biedriem, tad Vienotība savas kampaņas ietvaros veica vērienīgu aptauju. Aptaujas uzdevums – noskaidrot, kurš no abu partiju izvirzītajiem Ministru prezidenta amata kandidātiem respondentiem šķiet simpātiskāks. Aptaujā iegūtos datus Vienotība plānoja iesniegt prezidentam. Lai arī daudzi šo anketēšanu uzskatīja par blefošanu (tā Inta Brikše Digitālās politikas akušērija: 10. Saeimas vēlēšanu kampaņu analīze), saskatīja tajā kaut ko līdzīgu PCTVL pagātnē izmantotajam sauklim „Krievi nāk” un pat norādīja, ka tikpat labi tā reklamē arī Jāni Urbanoviču, aptauja savu mērķi sasniedza. 72% aptaujāto par vēlamo ministru prezidentu atzina Dombrovski, pārējie 28% bija Saskaņas centrs elektorāts, kas pārsteidzošā kārtā sakrīt ar reālajiem vēlēšanu rezultātiem.

Aptaujā iegūtie dati tika izmantoti kampaņas noslēguma posmā vides reklāmās. Šīs reklāmas vēstīja par to, ka lielākā daļa Latvijas sabiedrības uzticētu valdības veidošanu Valdim Dombrovskim, ko pastiprināja citi līdzās esošie plakāti ar saukli „Dombrovskim jāturpina strādāt” un diagramma ar valstī novērojamo augšupeju dažādās jomās kopš Dombrovska „valdīšanas” laika. Manuprāt, veiksmīgs politiskās reklāmas risinājums, kas, atšķirībā no ierastās politiskās retorikas, nesola vēlētājiem zelta kalnus vai 50 000 jaunu darbavietu, bet gan piedāvā stabili un mērķtiecīgi virzīties ārā no krīzes.

Apzinīgajiem vēlētājiem šogad bija nepieredzēta izdevība iegūt vairāk informācijas un saņemt reklāmas materiālus priekšvēlēšanu laikā izveidotajā Vienotības birojā (šāds birojs bija arī apvienībai Par labu Latviju). Vienotības birojs bija veiksmīgs komunikācijas rīks, kas guva lielu atsaucību rīdzinieku vidū. Tikšanās ar deputātu kandidātiem, kultūras aktivitātes, bezmaksas kafija un entuziastiskie partiju jaunieši piesaistīja lielu elektorāta uzmanību, un, domāju, daudzi biroja apmeklētāji pārliecinājās par to, ka Vienotība ir viņiem piemērotākā izvēle 10. Saeimas vēlēšanās. Biroja telpās ikviens interesents varēja iepazīties ar apvienības 4000 zīmju programmu, paņemt to līdzi kopā ar kandidātu sarakstu un Vienotības avīzi. Tomēr birojs kalpoja ne tikai par makulatūras izsniegšanas punktu – tajā notika diskusijas, kuras bija iespējams vērot gan klātienē, gan tiešsaistē, tādējādi aptverot arī ārpus Rīgas dzīvojošo elektorātu. Tādēļ gluži likumsakarīgi, ka Arvils Ašeradens diskusijā Digitālās politikas akušērija: 10. Saeimas vēlēšanu kampaņu analīze atzina, ka apvienība meklē jaunas, lētākas telpas biroja izveidošanai, lai arī turpmāk tikpat veiksmīgi varētu komunicēt ar savu vēlētāju.

Divas dienas pirms vēlēšanām līdzās birojam esošajā Vērmanes dārzā Vienotība rīkoja savu pēdējo priekšvēlēšanu politisko aģitāciju – Čikāgas piecīšu koncertu, kuru apmeklēja vairāki simti skatītāju. Koncerta laikā tika dalīti dažādi aģitācijas materiāli. Iespēju reklamēties izmantoja arī Par labu Latviju pārstāvji, izdalot savas apvienības reklāmas materiālus. Nedomāju gan, ka šim koncertam bija liela ietekme uz vēlēšanu rezultātiem, jo daudzi tā apmeklētāji vienkārši izmantoja iespēju apmeklēt Čikāgas piecīšu bezmaksas koncertu.

Politiskajā retorikā valda uzskats, ka „vadonim” jābūt harizmātiskai, pašpārliecinātai, skaļai un iespējams, pat agresīvai personībai, ko pilnīgi noteikti nevar attiecināt uz Dombrovski, kuru daži mīļi sauc par lācīti vai noniecina, salīdzinot ar sabrauktu ezīti. Tomēr uzskatu, ka apvienības Vienotība priekšvēlēšanu kampaņas veidotāji ir trāpījuši desmitniekā, izvēloties Dombrovski par galveno komunikācijas elementu, jo, šķiet, latviešu tautai nepieciešams mierīgs līderis, kura suģestijas spējas izpaužas rīcībā, ne retorikā.

 


[1] (2010). Stendzenieks nosauc pašnāvnieciskāko priekšvēlēšanu reklāmas kampaņu. Apollo versijas. Sk. 2010. 21. okt.: http://www.apollo.lv/portal/life/articles/216781

[2] Lulle, B. (2010). Jaunups: Vienotības šķēlēji būs nolemti politiskai iznīcībai. Nra versijas. Sk. 2010. 21. okt.: http://zinas.medianams.asp.lv/latvija/politika/32646-jaunups-vienotibas-skeleji-bus-nolemti-politiskai-iznicibai.htm

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Reklāma"

Videostāstos cenšas izskaidrot Latviju

Ar videoklipu sēriju “Latvijas stāsti” Latvijas Institūts cenšas izskaidrot Latviju un radīt tās pozitīv ...

Sociāls process, nevis tomātu pirkšana tirgū

Decembrī kaislības ap partiju priekšvēlēšanu kampaņām noklusušas. Publiski izskanējusi informācija, cik ...

Par kopīgā intelekta radīšanu

Pēdējā laikā nozares speciālistus un tās interesentus ir nodarbinājusi doma, kā tad top nākamā reklāmist ...

Jauns priekšstats par reklāmas nozari

Kā lielākajai daļai trešā kursa reklāmas studentu, arī mana prakse ir noslēgusies. Pēc pārrunām ar reklā ...

Humora ienākšana reklāmā

Attieksme pret humoru reklāmās vienmēr bijusi dažāda. Laika gaitā šī attieksme ir vairākkārt mainījusies ... (1)

Vai auditorija spēj atkodēt vides reklāmu ziņojumus?

Viens no veidiem, kā reklamēt produktu vai pakalpojumu, ir izmantot vides reklāmu ar tās daudzveidīgajām ... (1)