Streips: Ar Skuteli nemēģinu konkurēt

2016.03.29 10:46

Ieva Žoludeva

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Laura Ruskule

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Ar izklaidējošu, satīrisku ikvakara ziņu raidījumu „Vēlais ar Streipu” televīzijas ekrānos - tagad „Rīga TV 24” - ir atgriezies žurnālists Kārlis Streips. Skatītāji bija pieraduši Streipu redzēt nopietnos, analītiskos raidījumos, bet šajā raidījumā dažādas sabiedrībā aktuālas tēmas tiek apskatītas un analizētas ironiskā “mērcē”.

 

Kādas ir sajūtas, atgriežoties TV?

Man jau šķiet, ka īpaši ilgi prom no viņiem nebiju, tikai pāris mēnešus. Decembra beigās beidzās raidījums LTV 1 ("Skats no malas") un tagad februārī jau ir jaunais. Tādēļ par īsti garu pauzi to neuzskatu. Pēc būtības jau esmu TV žurnālists.

Kāds bija iemesls atgriezties žurnālistikā?

Biju viesis TV24 raidījumā „Preses klubs”. Ejot prom, Andrejs Ēķis parāva mani aiz piedurknes un pateica - “sēdi”. Tā sākas saruna par to, ko es varu darīt TV24. Man bija dotas trīs līdz četras nedēļās līdz raidījuma sākumam. Notika plānošana, reklāmu veidošana.

Kādas ir sajūtas, ka tagad varat izteikties brīvāk?

Ētikas un pieklājības normas attiecas gan uz privāto, gan sabiedrisko televīziju. Rīga TV 24 ir privātā televīzija, protams, ka te latiņa nebūs tik augsta, kā Latvijas Televīzijā. Žurnālistika bez smagiem vārdiem dažkārt nevar iztikt un tādus lietot privātajā televīzijā ir vieglāk.

Kas strādā pie scenārija rakstīšanas raidījumam?

Būtībā ir tā, ka esmu es un pāris producenti. Es rakstu garo gabalu, kas ir raidījuma otrajā pusē, kā arī sadaļu „Streips pārskata pasauli”. Producenti, savukārt, nodrošina twitter apskatus, ielu intervijas, twitter interviju. Kopīgi meklējam materiālus.

Pašlaik ir skatāmi ļoti daudzi vakara ziņu raidījumi. Ar ko jūsu raidījums ir unikāls?

Unikāls tajā ziņā, ka mēs skatāmies uz notikumiem Latvijā. Visticamāk, citi ārzemju raidījumi to īpaši nedara. Neatceros, ka šāda veida raidījums Latvijā būtu bijis. Es vēlos teikt, ka nemēģinu konkurēt ar Jāni Skuteli. Viņa raidījums ir vairāk joku raidījums. Mans ir analītiski vērsts ar ironijas pieskaņu. Es neesmu komiķis, esmu žurnālists.

Kā skatāties uz to, ka jūs salīdzina ar Jāni Skuteli?

Man pret to nav nekādu iebildumu. Bet cilvēkiem, kuri nāk ar tādu vērtējumu, vajag saprast, ka šie raidījumi ir ļoti atšķirīgi. Skuteļa raidījumam scenāriju raksta žurnāls „Ir”. Manu raidījumu lielākoties veidoju es pats. Līdz ar to tie ir āboli un apelsīni tajā veidā, kā raidījums tiek veidots. Mēs pa tiešo konkurējam tikai reizi nedēļā – pirmdienā, bet pārējās četras dienas nekādas konkurences nav.

Kā jūs izvēlaties tēmas, par kurām stāstīsiet?

Tēmai jābūt tādai, lai varu runāt no piecām līdz 10 minūtēm. Reizēm es to lielo tēmu sadalu divās daļās. Jo reti kad ir tēma, par ko var runāt 10 minūtes. Ātrās ziņas meklējam internetā, ir daudz adrešu, kur tiek rakstīts par muļķīgiem notikumiem, jocīgām ziņām. Teju visu, kas notiek politikā Latvijā var pavērst drusku smaidīgāk. Tam nav jābūt par visu varu kaut kam nopietnam.

Jūsu raidījums izglīto cilvēkus un tajā pašā laikā palīdz saprast dažādas ikdienas nianses?

Es ceru, ka tā ir. Bija raidījums skarbos toņos par radikalizāciju Eiropas politikā. Tā man bija iespēja izklāstīt šī procesa vēsturi un paskaidrot, kāpēc tas ir bīstami. Raidījums ir domāts vairāk izklaidējošs nekā smags un informatīvs. Tas nav analītisks ziņu raidījums no ļoti nopietna viedokļa, ko, protams, es varētu darīt, ja tas būtu nepieciešams. Līdz ar to ne visas tēmas viegli padodas apstrādāšanai šajā kontekstā.

Jūs kā žurnālists-profesionālis uzskatāt, ka Latvijā ir kāds analītisks ziņu raidījums?

Kā to ņem, teiksim “Skats no malas” LTV bija žurnālistu diskusija – analītiska un reizēm arī smieklīga. Bet lielākoties diezgan nopietna. Raidījumā parasti biju es un vēl trīs žurnālisti, pašlaik TV24 ir analogs raidījums, kur arī ir vadītājs, bet trīs dažādi cilvēki. Nopietnu ziņu analīzes raidījumu man ir grūti atcerēties, kaut kad ļoti sen bija raidījums „Globuss”, kurā stāstīja par ārpolitikas lietām, tas tiešām bija informatīvs raidījums. Tas raidīja valsts neatkarības pirmajos gados, cilvēkiem vienkārši nebija zināšanu par to, kas notiek pasaulē, ārzemju politikā. Tas bija pozitīvs, gudrs un informatīvs raidījums. LNT bija parodijas raidījums par politiku, tajā parodēja politiķus un tajā skaitā parodēja arī „Skatu no malas” un darīja viņi to ļoti, ļoti asprātīgi. Tas nebija nopietni. Līdz ar to man grūti minēt īpaši labus piemērus par šādiem raidījumiem. Ir daudz pārraižu, kurās tiek runāts starptautiskām lietām, bet lielākoties kāds, kādu intervē.

Uz ielas cilvēki nāk jums klāt un kaut ko jautā?

Pa ielu vienmēr eju ātri un garāmgājējiem uzmanību nepievēršu. Ja uz mani bļauj, tad tādās sarunās neielaižos, bet esmu atrodams, gan Facebook, gan draugiem.lv, kur ar mani droši var komunicēt. Komentāri mani vispār neietekmē, esmu šajā profesijā gana ilgi un rēķinos ar to - ja paužu savu viedokli, tad noteikti atradīsies cilvēki, kuriem būs savs – citādāks viedoklis.

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Intervijas"

Streips: Ar Skuteli nemēģinu konkurēt

Ar izklaidējošu, satīrisku ikvakara ziņu raidījumu „Vēlais ar Streipu” televīzijas ekrānos - tagad „Rīga ...

Putnis: Mediju vides vājums ir iemesls mūsu ievainojamībai

Kultūras ministrijas jaunizveidotās Mediju politikas nodaļas vadītāja Roberta Putņa pirmās divas darba n ...

Pēteris Greste: mums uzbrūk abas puses

Ne brīdi nedomāju pamest žurnālista darbu - saka Pēteris Greste, latviešu izcelsmes žurnālists no Austrā ...

Renārs Zeltiņš: Līdz svētdienas vakariem vēl jāizaug

Pirmoreiz medijos Renārs Zeltiņš parādījās projekta Ghetto Games ietvaros. Uzdodot pavisam nelo ...

Runāt vai paklusēt? Vai radošajiem cilvēkiem jāizsakās par politiku

„Kā pierādījās, 40% Latvijas pilsoņu ar vēlēšanu tiesībām vispār ir bez smadzenēm,” šie kritiskie režiso ...

Žurnālistikas bīstamā puse

„Visvairāk šokēja bojāgājušo skaits un tas, ka morgi tajā brīdī bija tik pārpildīti ar kaujiniekiem,” sa ...