Vai 139 eiro būs pietiekami liels pabalsts bēgļiem? (0)

Foto - Evija Trifanova/LETA

2015.11.05 13:33

Valdība šonedēļ apstiprināja patvēruma meklētāju uzņemšanas plānu, tajā skaitā paredzot pabalstu bēgļiem samazināt no 256 uz 139 eiro. Savukārt 97 eiro tiks maksāti katram nākamajam bēgļa ģimenes loceklim. Vai summa 139 eiro būs pietiekami liels pabalsts bēgļiem?

To cilvēkiem Rīgas ielās vaicāja topošie žurnālisti - LU Sociālo zinātņu fakultātes Komunikācijas studiju programmas 2.kursa studenti Sabīne Zvirbule, Līga Matīsa, Kristiāna Lazda, Emīls Rotgalvis.

Edvards Grāvītis, skolnieks:

Es uzskatu, ka šī summa ir pat ļoti atbilstoša priekš bēgļiem. Arī mums pašiem, latviešiem, savā zemē ir vajadzība pēc iztikas, ar kaut ko ir jāiztiek. Ja bēgļu pabalsts ir lielāks par mūsu pašu naudām, ko saņemam, tad tas būtu netaisnīgi pret mūsu tautu.

Monta, mācās un strādā:

Es domāju, ka tā būtu atbilstošāka, ja būtu tā summa, kas iepriekš, tie 256 eiro, jo tā bija divas reizes lielāka summa. Protams, ja grib, tad var ar tādu summu izdzīvot, viņiem jau nav ne par ko jāmaksā. Tāpēc domāju, ka var izdzīvot.

Kārlis, IT speciālists:

Man ir pārāk maz informācijas par šo jautājumu, bet domāju, ka nepietiek, jo Latvijā ar tādu summu nevar izdzīvot. Tie, kas dzīvo Latvijā, viņiem taču ir viss - apkārtējie cilvēki, mājas, darbs, draugi, bet viņiem nav nekā. Uzskatu, ka iepriekšējā summa būtu atbilstošāka. Šobrīd nerunāju par politiku, bet tas ir mans personīgais viedoklis.

Māra, skolotāja:

Man šķiet, ja cilvēks tiešām ir bezizejas situācijā un viņam ir jāmeklē drošība sev un bērniem, tad ir labi, ja kāds viņiem palīdz. Arī latviešiem kādreiz kāds palīdzēja.. Manuprāt, ir daudz neatbildētu jautājumu. Par pabalstu man nav nekādu dižu iebildumu, jo saprotu, ka viņiem vajag no kaut kā izdzīvot, bet svarīgāk tomēr būtu atrast šiem cilvēkiem ar ko nodarboties. Nevis iedot naudu un lai dzīvo, jo tā naudiņa ir maziņa un ar to nevar izdzīvot. Galvenais, lai tas nekļūst par pamatu tam, ka viņi nāk un paņem to, kas viņiem nepienākas. Ja palīdzība ir tikai nauda un jumts, tad tā ir par mazu, lai izdzīvotu Latvijā. Arī šeit ir cilvēki ar mazu algu un viņi arī iet un strādā, un pelna vairāk var mazāk. Noziedzība gan nedomāju, ka no tā izrietētu, jo ja cilvēks zog, tad viņš zog arī tad, ja ir divreiz vairāk.

Anna, pensionāre:

Es domāju, ka var izdzīvot, esmu 41 gadu šeit nostrādājusi un man ir 240 eiro, un es iztieku, nekas cits neatliek. Man ir dzīvoklis par ko maksāt, esmu slimniece un zālēm vajag ļoti lielu summu, tad kas paliek pāri. Uzskatu, ka summa ir atbilstoša, bet jāskatās jau no kurienes viņi nāk, jo ja viņi bēg no kara, tad jau ir cilvēcīgi, bet tur jau esot tādi kā pašlabuma meklētāji.

Harijs, pensionārs:

Ar tiem 139 eiro var pieteikt bada streiku! Protams, ka 256 eiro būtu daudz vairāk, nekā nieka 139 eiro. Iztikas minimums sastāv no ļoti daudzām lietām, jāsāk ar īres maksu, dzīvokļa apmērs, dzīvesvietas kā tādas. Vienistabas dzīvoklītis vien maksā 80 eiro mēnesī, nu kas tad man paliek pāri no visa? Vēl jau arī prieki dzīvē...kāds brendijs. Ja nav tās naudas, tad slepkavo un aplaupa. Latviešu literatūra gan māca, ka jādzīvo pieticīgi.

Gatis Roze, pārdevējs:

Es nezinu, vai viņi ir pelnījuši tik lielu naudu, tāpēc ka šajā brīdī Latvijā ir daudz mazāki pabalsti, teiksim, pabalsti mūsu bērniem un pensionāriem nav līdzvērtīgi tiem. Lai viņi sāk domāt un strādāt šeit, varbūt viņiem radīsies motivācija kaut ko darīt. Viņus vajag integrēt Latvijas darba tirgū.

Santa, friziere:

Ja pabalsts samazinās bēgļiem, tad no vienas puses sanāk, ka valsts tērē mazāk naudas viņiem, taču no otras puses, viņi būs neapmierināti ar dzīves līmeni un tam varētu būt kaut kādas sekas.

Margarita, kultūras nozares darbiniece:

Latvijas iedzīvotāji paši ir ļoti grūtā ekonomiskā situācijā, jebkuros slāņos, jebkurā dzimumā, jebkurā vecumā, tāpēc man liekas, ka, ja mēs nevaram paši par sevi parūpēties, tad kur nu vēl par citiem cilvēkiem. Es atbalstu uzņemšanu, es atbalstu palīdzēšanu cilvēkiem, bet man liekas, ka primārāk ir savest kārtībā valsts lietas. Eiropā ir daudzas attīstītākas valstis, kuras var palīdzēt šajā jautājumā labāk. Latvija tam vēl nav gatava.

Gabriela Dabruskīte, studente no Viļņas:

Lietuvā tiek runāts par 650 eiro, bet tas paredzēts gan dzīvošanai, gan ēšanai, gan izglītībai, gan veselības apdrošināšanai. Nezinu, cik daudz naudas viņi saņems uz rokas, taču par tādu pabalstu tiek runāts. Ja bēgļiem Latvijā netiks nodrošināta mājvieta un veselības aprošināšana, tad šāds pabalsts ir pārāk zems.