Vai Latvijā vajag tautas vēlētu prezidentu? (0)

Foto - Evija Trifanova/LETA

Ierosinājumu, ka prezidentu jāievēl tautai, iepriekš izteicis arī Valsts prezidents Andris Bērziņš.
2014.10.15 16:03

Divas partijas, kuras būs parlamenta opozīcijā - No sirds Latvijai (NSL) un Saskaņa - apņēmušās jau 12.Saeimas darbības sākumā virzīt ideju par Satversmes grozījumiem, kas paredzētu tautas vēlētu Valsts prezidentu.

Tā trešdien, 15.oktobrī, pēc abu partiju tikšanās teikuši to līderi Nils Ušakovs un Inguna Sudraba.

Iepriekš šādu ierosinājumu izteica arī Valsts prezidents Andris Bērziņš, rosinot prezidentam arī dot lielākas pilnvaras, taču tad partijas ierosmi vērtēja atturīgi. Pērn ierosinājumu par tautas vēlētu prezidentu Saeimā bija iesniegusi Saskaņas centra frakcija, taču parlamenta vairākums ideju noraidīja.

Mēs jautājām cilvēkiem ielās – ko viņi domā par šādu ideju un, vai vēlētos, ka Valsts prezidentu ievēl tauta? Aptaujāja topošās žurnālistes - LU Sociālo zinātņu fakultātes komunikācijas studiju bakalaura programmas 2.kursa studentes Linda Jace, Simona Marta Kārkliņa, Kristīne Medne, Justīne Iie, Gunta Kūla, Natālija Misiņa.

Laura Kalniņa, studente:

Uzskatu, ka tautai būtu jāievēl prezidents, jo mēs dzīvojam demokrātiskā valstī, arī mums ir vārds, kas bieži vien netiek ņemts vērā. Šobrīd liela daļa sabiedrības nopeļ mūsu tagadējo prezidentu, ja tauta ievēlētu prezidentu, tad mēs varētu vainot vien paši sevi.

Pēteris Bankovskis, mākslas kritiķis:

Nē, jo tauta ir stulba, bet arī Saeimā ir tāpat. Gan jau ievēlēs kaut kādu ķēmu. Piekrītu Hermaņa viedoklim.

Baiba Jurjāne, strādā valsts iestādē:

Jā, bet pēdējā laikā šaubos. Iespējams, ka notiks tas pats, kas 12. Saeimas vēlēšanās, tāpat, kā ar Saskaņu. Iznākums var nebūt pozitīvs.

Ilona Lipska, strādā Eiropas nacionālajā atbalsta dienestā – e Twinning:

Mēs esam pietiekami maza zeme. Ar pietiekami maz deputātiem, lai ievēlētu pareizās personas. Tāpēc uzskatu, ka tautai nevajag vēlēt prezidentu, jo tā ir pārāk liela ņemšanās tik mazai valstij.

Kristīne, strādā valsts uzņēmumā:

Teorētiski piekrītu, bet, vai mēs būsim spējīgi to izdarīt? Tas nav tas, ja jauns prezidents no kaut kurienes uzrodas. Labāk būtu tad, ja tiktu dota liste, no kā izvēlēties.

Mārīte Lipša, juriste:

Nevajag, lai paliek, kā ir. Tauta spēj ievēlēt daudzus. Ja tauta spēj ievēlēt Saeimā tos, kas braukā uz autobusu aizmugurēm, tad tā nespēj ievēlēt prezidentu.

Jana Austena, pedagogs:

Grūti teikt. Ja vēlētu inteliģenti, tad - jā. Bet, ja pajautātu kādam Latgalē, tad - nē.

Edgars Pastars, viesmīlis:

Man vienalga. Visi tāpat gudri solīt sola, bet, kad ievēl, tad nekā – visu aizmirst.

Deniss Ciļinskis, students:

Šobrīd prezidentam tāpat nav nekādas varas, tāpēc nav nekādas nozīmes tam, kurš viņu ievēl. Jāveido prezidentāla valsts, tad tautai būtu jāievēl prezidents, bez komentāriem.

Kārlis Krievāns, policijas darbinieks:

Noteikti, ka prezidentam jābūt tikai tautas vēlētam, jo Saeimā var iekļūt ikviens, kurš iegūst 5% pārsvaru, kuriem nav īpašas nojausmas, kas notiek valstī, ko varētu labot, pilnveidot, tāpēc jādod vārds tautai, lai mēs – sabiedrība - varētu paši pieņemt tik nopietnu lēmumu.