Vai pēc aizlieguma smēķēt publiskās vietās situācija ir uzlabojusies? (0)

Foto - Evija Trifanova/LETA

2015.12.03 10:31

Jau gadu likums nosaka stingrākus ierobežojumus smēķēšanai publiskās vietās. Ja kādam no apkārtējiem ir iebildumi, smēķēt nedrīkst. Aizliegums attiecas arī uz namu balkoniem, smēķēšanu pie loga. Bet - vai šos ierobežojumus ievēro un nesmēķētājus apkūpina mazāk? To ielās sastaptajiem cilvēkiem jautāja topošie žurnālisti - LU SZF Komunikācijas studiju nodaļas 2.kursa studenti Agrita Blumberga un Toms Balodis.

Kate Irbe, studente:

Manuprāt, situācija nav uzlabojusies nemaz. Piemēram, Vērmanes dārzā ir saliktas zīmes, kas aizliedz smēķēt, taču ļoti daudz cilvēku to neņem vērā. Tas pats sastopams arī citviet. Īpaši izteikti tas ir sabiedriskā transporta pieturās. Personīgā pieredze rāda to, ka smēķētāji uz aizrādījumiem nereaģē un tos ievēro reti, taču blakus stāvošie bieži vien izteiktajiem aizrādījumiem piebalso.

Voldemārs Stēvucis, virpotājs:

Pats nesmēķēju jau desmit gadus. Tā ir viena riebīga lieta – smēķēšana. Nerunājot nemaz par smēķēšanu sabiedriskā vietā. Nekas daudz, manuprāt, pēc šī likuma pieņemšanas nav mainījies. Personīgi man kā bijušajam smēķētājam cigarešu dūmi tik ļoti netraucē, taču domāju, ka māmiņām ar bērniem tas ir ļoti nepatīkami. Tāpat tas var radīt negatīvu priekšstatu pusaudžos par to, kas ir un kas nav atļauts.

Ērika Gendrikova, ķīmiķe:

Tā kā pati nedzīvoju Rīgā, man ir grūti teikt. Smalkās kafejnīcās daudz neuzturos, bet domāju, ka sabiedriskās vietās kaut kas ir mainījies. Smēķē tomēr mazāk un vairāk cilvēku ievēro šo likumu. Arī pie pieturām agrāk nepārtraukti kūpināja, bet tagad tā vairs nav. Laukos situācija viennozīmīgi ir labāka. Skolās uzsvars tiek likts uz veselīgu dzīvesveidu un, tā kā iedzīvotāju tur ir mazāk, arī šī problēma nav tik attīstīta. Taču progress, manuprāt, sastopams arī Rīgā.

Linards Dadajevs, policists:

Es domāju, ka nē. Tas notiek pašlaik un notiks vēl ilgi. Patiesībā man nav arī daudz tādu izsaukumu, kad apkārtējie sūdzētos par to, ka kāds smēķē publiskā vietā. Cilvēki smēķē un smēķēs. Tas, lai tā nenotiku, mums ir jākontrolē. Jāiet pie katra un jāatgādina, ka to nedrīkst darīt. Bet tik un tā visus jau nevar noķert un nokontrolēt.

Ojārs Siliņš, students:

"Pa lielam" tas pats vien ir un nekas nav mainījies. Likums jau ir pieņemts pirms krieta laika. Zinu, ka cilvēki nedrīkst stāvēt man blakus un smēķēt, jo man tas nepatīk. Ja nākas saskarties ar šādām situācijām, tad lietas labā neko daudz nedaru, bet pats novēršos. Rīgā nedzīvojot, reti sastopos ar smēķētājiem. Biežāk traucē tas, ka kāds ir tikko izsmēķējis cigareti, iekāpj sabiedriskajā transportā un apsēžas blakus. Tad gan gribas aizrādīt.

Linda Rocāne, pedagoga palīdze:

Es domāju ka situācija ir uzlabojusies. Likums jau tika pieņemts sen, taču tas tiek ievērots tikai reizēm. Publiskās vietās un pie veikalu, kultūras iestāžu  ieejām šis likums tiek ņemts vērā, bet ar sabiedriskā transporta pieturām situācija ir daudz bēdīgāka. Savu nepatiku smēķētājiem neizrādu, bet gan vienkārši novēršos no viņiem.

Ingars Kļaviņš, students:

Neredzu nekādas izmaiņas. Uzskatu, ka šis likums ir diezgan bezjēdzīgs un cilvēki smēķē jebkur, kur iegribas. Tā kā mani vienaudži un kursabiedri arī smēķē, esmu pie tā pieradis un, sastopoties ar līdzīgām situācijām, savas nepatikas gadījumā es drīzāk paeju malā, nevis steidzos aizrādīt. Taču tas bieži vien netiek ņemts vērā.