Valsts svētku laikā mediju repertuārā atmiņas, apņemšanās un svētku reportāžas

Foto - Ieva Lūka/LETA

2015.11.11 15:35

Tiešraides un īpašas akcijas ir veids, kādā mediji Latvijas svētku mēnesī novembrī iesaistās patriotisma veicināšanā.  Novembris Latvijas valsts vēsturē iezīmējas ar diviem nacionāli svarīgiem notikumiem – Lāčplēša dienu 11. novembrī, kad pieminam Latvijas brīvības cīņās kritušos karavīrus un 18. novembri, kad svinam un pieminam Latvijas valsts neatkarības iegūšanu.

Ne tikai novembrī, bet visu gadu

Novembris Latvijā vienmēr ir labs laiks, lai mediji pievērstu pastiprinātu uzmanību ar iedzīvotāju valsts gribu un nacionālo pašapziņu saistītiem tematiem, lai sabiedrību veicinātu aizdomāties par vispārīgākām vērtībām, par kurām ikdienā piemirsts, uzskata portāla Delfi galvenais redaktors Ingus Bērziņš. "Delfi, protams, kā vienmēr, atspoguļos Lāčplēša dienai un Neatkarības dienai veltītos pasākumus, kā arī saviem lasītājiem sagatavojām īpašu multimediālu satura projektu #10atmiņas, kurā atspoguļota Latvijas vēsture 10 cilvēku atmiņās (apskatīt var šeit: http://www.delfi.lv/news/10atminas/). Īpašas akcijas valsts svētku dienas sakarā Delfi publicē ik gadu,” pastāstīja I. Bērziņš.

Laikraksta Diena Latvijas ziņu redaktors Atis Rozentāls atzīst, ka tīri normatīvi medijiem, vismaz privātiem medijiem, nav definēta pienākuma veicināt patriotismu: “Patriotisms nenozīmē tikai atzīmēt valsts svētkus, ko mēs darām, vai pieminēt kritušos. Patriotisma veicināšana mūsu laikrakstā nozīmē arī ar akciju "Latvijas lepnums", kurā tiek cildināti cilvēki, kas paveikuši apbrīnojamus un lieliskus darbus, kā arī iesaistīšanās akcijā "Meklējam sirdsmāsiņu", kur cilvēki var balsot par labākajām medmāsām.” Šādā veidā, lepojoties par savas valsts cilvēkiem, Diena patriotismu veicinot vairāk, nekā aprakstot valsts svētku norisi vai atreferējot amatpersonu runas.

Sabiedriskā medija pienākums

Latvijas Radio Ziņu dienesta satura redaktore Dace Krejere stāsta, ka žurnālistu pienākums ir veicināt patriotismu un Latvijas Radio to arī dara. “Jau trešo gadu norisinās projekts “Apņemšanās” par godu Latvijas simtgadei, kur lsm.lv mājas lapā aptaujājam cilvēkus,” stāsta D. Krejere.  Šogad projekta “Apņemšanās” ietvaros tiek veidots “Apņemšanās kamols”, kur ikviens, kas vēlas, var dāvināt savu apņemšanos Latvijai, ietinot to kamolā. Apņemšanās kamols simbolizē labos darbus, solījumus, mērķtiecību un Latvijas tautas vienotību.

Tā kā Latvijas Televīzija ir sabiedriskais medijs, tad LTV pienākums ir veicināt patriotismu Latvijas sabiedrībā. “To nosaka sabiedriskais pasūtījums un sabiedrisko mediju misija,” paskaidro LTV komunikācijas vadītājs Klāvs Radziņš. LTV1 un LTV7 katru rītu pulksten 6 iesāk ar Latvijas Republikas himnu. LTV1 11. novembrī visas dienas garumā piedāvā gan tiešraides no svarīgāko atceres dienas pasākumu vietām, gan filmu TV pirmizrādes. Šogad tiek vākti līdzekļi Brāļu kapu vārtu restaurācijai, kuru celtniecība uzsākta 1929.gadā un pabeigta 1933.gadā. LTV skatītājiem tiešraidēs būs iespēja vērot un iesaistīties ziedojumu akcijā.

Reportāžas un koncerts

“Medijiem ir ļoti būtiska loma sabiedrības informēšanas procesā, tādēļ valsts svētkos - gan Patriotu nedēļā, gan Brīvības svētkos savos kanālos plānojam īpašas aktivitātes un programmu,” atzina MTG Sabiedrisko attiecību vadītāja Ginta Bormane. Šogad aprit jau sestais gads, kad LNT novembrī aicina svinēt Patriotu nedēļu un piespraust sarkanbaltsarkano lentīti. Patriotu nedēļas ietvaros LNT saviem skatītājiem piedāvās lielkoncertu Latvijas spēka dziesmas, kuru vadīs LNT ētera personības Kristīne Garklāva un Māris Grigalis. Lielkoncerta programmā iekļauti tie skaņdarbi, kas cauri laikiem latviešiem bijuši īpaši nozīmīgi. Lāčplēša dienā kanāls piedāvā tiešraides no 11.novembra krastmalas.

Pirmā Baltijas kanāla (PBK) ziņu dienesta administratore Tatjana Bakuļčika atzina, ka kanāls vienmēr veido sižetus par 11. un 18. novembri. “Attēlojam visus notikumus, neatkarīgi, vai būtu 9. maijs vai 18. novembris,” atzina T. Bakuļčika. Viņa uzskata, ka katra žurnālista pienākums, dzīvojot Latvijā, ir patriotisma veicināšana. Kā katru gadu, arī šogad PBK ziņu dienests filmēs Lāčplēša dienas parādi un svinīgo Saeimas sēdi. Kanāls īpašas akcijas, kampaņas vai pasākumus par godu valsts svētkiem neveido, ir tikai ziņu sižetu par notikumiem šajā dienā.

*Raksta autores ir Antra Sprēde un Lāsma Rudovica, LU SZF Komunikācijas studiju programmas 3.kursa studentes

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Ziņas"

“Ģenerālplāna” līdzautore: Nebaidos no pretējiem uzskatiem

Dienā, kad sazvanāmies ar žurnālisti  Ingu Spriņģi, viņa gaida lidmašīnu uz Briseli. Tur Eiropas Pa ...

Justam novēl spožu nākotni

Eirovīzijai nav konkrēta formāta, kas ļautu korekti un objektīvi vērtēt katru mākslinieku atsevišķi, tāp ...

Latvijas Radio Latgales multimediju studija paredz darbu sākt 1.jūlijā

Latvijas Radio Latgales multimediju studijas projekta īstenošanai ir piešķirti 155 054 eiro un stud ...

Trešais LTV valdes loceklis - Ivars Priede

Par Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekli finanšu vadības jautājumos apstipināts bijušais izdevniecī ...

Viens no LTV valdes locekļiem vēl domā, vai kandidēs atkārtoti

Nedēļa laika atlicis, lai kandidāti pieteiktos konkursā uz divām Latvijas Televīzijas valdes locekļu vie ...

Bez vienošanās sola izmaiņas žurnālistu akreditācijā tālāk nevirzīt

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) neatbalsta Valsts kancelejas (VK) sagatavotos grozījumus Ministru K ...