Videostāstos cenšas izskaidrot Latviju

Foto - ekrānšāviņš, latvia.eu

2014.05.07 15:45

Maija Kuzņecova

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Elīne Štāle

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Ar videoklipu sēriju “Latvijas stāsti” Latvijas Institūts cenšas izskaidrot Latviju un radīt tās pozitīvu atpazīstamību. Kampaņa pievērš uzmanību ar savu oriģinālo pieeju, bet, cik veiksmīga un pārdomāta tā ir, lūdzām vērtēt sabiedrisko attiecību un reklāmas speciālistiem un arī Rīgas iedzīvotājiem.

Izveidoti seši video fragmenti – katrs satur unikālu vēstījumu par Latviju vienā vārdā: dziesma, lauki, gaisma, māksla, maize un kalni. Vārdi izvēlēti ar mērķi parādīt latviešu valodas unikalitāti un neatkārtojamo skanējumu, skaidrots LI mājas lapā internetā. „Latvijas Institūta uzdevums būtu skaidrot Latviju visām sabiedrībām ārvalstīs. Mēs jūtam, ka katrs cilvēks, kas brauc ārpus Latvijas, arī ir sava veida vēstnesis pasaulē. Un otrs uzdevums ir dot „ceļa maizi”, „ceļa spieķi” cilvēkiem, lai ar mūsu palīdzību, mūsu produktiem un komunikāciju arī skaidrotu Latviju. Mēs esam atraduši moto: „Latvija ir vieta, kur atgriezties”. Katram, kas ir redzējis vai pametis Latviju, vienmēr gribas atgriezties,” intervijā Latvijas Radio atzina LI direktore Karina Pētersone.

Video var apskatīties latvia.eu, sadaļā Latvia’s story. Kā norādīts LI mājas lapā, kampaņas tapšanā iesaistītie partneri ir Mistrus Media, SIA Lattelecom, Zigurds Zaķis, Anna Viduleja, Pauls Bankovskis, Asketic.

 

 Sabīne Spurķe, Valsts kancelejas sabiedrisko attiecību speciāliste:

Kampaņas ideja ir ļoti laba, arī veids, kā tas tiek tālāk pastāstīts kampaņas mērķauditorijai - caur cilvēkiem, kuri jau līdz šim ir veicinājuši Latvijas atpazīstamību pasaulē gan ar savu talantu, gan, popularizējot pašu Latviju. Līdz ar to kampaņas vēstījums, kā arī vēstītāji veicina plašāku Latvijas atpazīstamību. Kampaņas pievienotā vērtība - tā aicina videostāstā iesaistīties jebkuru Latvijas iedzīvotāju un papildināt stāstu, ar, viņaprāt, Latvijas lielāko vērtību.

Kampaņa noteikti spēj piesaistīt un ieinteresēt gan latvieša, gan ārzemnieka uzmanību, tādējādi latviešiem atgādinot mūsu lielākās kultūras vērtības, bet ārzemniekam - parādīt, kas ir tas, kas nav atrodams nekur citur un kāpēc esam īpaši atsevišķās jomās salīdzinājumā ar citām pasaules valstīm. Savukārt, vai tieši šī kampaņa spēs piesaistīt vairāk tūristu - laiks rādīs.

Inga Latkovska, SA speciāliste un Latvijas Universitātes pasniedzēja:

Man šie video patīk! Balstīti uz stereotipiem, sajūtām. Ļoti latviski. Saistībā ar tūristiem varētu pieņemt, ka uz vienu šauru tūristu daļu vērsti, kuriem būtiska ir ainava, ceļošana un dabas baudīšana, un tāpēc video nav visaptverošs, kas ir mīnuss. Tomēr kampaņas rīkotāju vīzija man ir skaidra. Latvijas Institūts ir parādījis, kāda ir Latvija, taču vajadzētu parādīt Latviju cilvēkiem, kas grib redzēt jaunu, modernu valsti. Kopumā man patīk, stilistiski labi video.

Mairita Zitmane, reklāmas un SA speciāliste, LU pasniedzēja:

Ideja ir oriģināla, laba. Teksti ir asprātīgi, sarakstīti labā angļu valodā. Bet…  Tas viss ir pa garu. Katram klipam jābūt krietni īsākam. Lokālās slavenības ir lokālās slavenības. Sevišķi Kokara kungs, viņš izsaka daudz mums, bet ārzemniekam viņš ir tikai dīvains večuks. No konteksta izleca stāsts par gaismu. Saprotu, ka vajag arī kaut ko par tehnoloģijām utt. Bet to vērtēju kā neveiksmīgāko klipu.

Kopumā klipiem trūkst dinamikas, tādi lēnīgi. Lauku klipā jau pēc pirmajām 10 sekundēm zuda interese. Man grūti spriest, vai uzrunās tūristus, jo nezinu, kāda ir klipu mērķauditorija un kādi ir rādīšanas kanāli. TV šāds klips noteikti „nerullēs”, jo tam trūkst dinamikas. Pieļauju, ka noteiktu segmentu tūristu klips spēj uzrunāt.

Niklāvs Zieds, 16 gadi, Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas skolnieks:

Es īsti nesapratu video veidotāju vēstījumu mums kā skatītājiem. Tāpat arī domāju, ka ārzemnieki, kas plānos braukt uz Latviju, atvērs vaļā google.com un redzēs, ka laukos jūgendstila māju nav.

Pauls Zariņš, 28 gadi, tehniķis:

Diezgan liela patiesība šajos video. Man patika gan ideja, gan arī tas, ka video pirmajā daļā tika uzsvērta latviešu valoda, tas ir tāds jauks bonusiņš, kas, iespējams, kādam ārzemniekam liks painteresēties arī par mūsu valodu.

Olga Garjačkina, 58 gadi, grāmatvede:

Es domāju, ka šādi video ir diezgan uzrunājošs ne tikai ārzemniekiem, bet arī tiem, kas ir devušies prom no Latvijas. Uzskatu, ka vajadzētu veidot vairāk šādus klipiņus.

Zita Goldšmite, 59 gadi, RRU angļu valodas pasniedzēja:

Te nav nekādas unikalitātes. Tik īsi video neko neparāda. Un kas, piemēram, pazīst Šimku un Opolais? Vienkāršais cilvēks noteikti nē, kur nu vēl tūristi. Vajadzēja ņemt vairāk pasaulē pazīstamos cilvēkus, ja vispār viņus ņem!

Es uzskatu, ka Latvijas unikalitāti šie video neparāda. Var taču parādīt tradicionālās Latvijas ainavas, ar kurām mēs arī lepojamies. Latvija ir tik skaista un tūristiem ir tiešām tik daudz lietu, ko parādīt, bet šīs lietas, kuras parādījis Latvijas Institūts, noteikti nav tās galvenās.

 

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Reklāma"

Videostāstos cenšas izskaidrot Latviju

Ar videoklipu sēriju “Latvijas stāsti” Latvijas Institūts cenšas izskaidrot Latviju un radīt tās pozitīv ...

Sociāls process, nevis tomātu pirkšana tirgū

Decembrī kaislības ap partiju priekšvēlēšanu kampaņām noklusušas. Publiski izskanējusi informācija, cik ...

Par kopīgā intelekta radīšanu

Pēdējā laikā nozares speciālistus un tās interesentus ir nodarbinājusi doma, kā tad top nākamā reklāmist ...

Jauns priekšstats par reklāmas nozari

Kā lielākajai daļai trešā kursa reklāmas studentu, arī mana prakse ir noslēgusies. Pēc pārrunām ar reklā ...

Humora ienākšana reklāmā

Attieksme pret humoru reklāmās vienmēr bijusi dažāda. Laika gaitā šī attieksme ir vairākkārt mainījusies ... (1)

Vai auditorija spēj atkodēt vides reklāmu ziņojumus?

Viens no veidiem, kā reklamēt produktu vai pakalpojumu, ir izmantot vides reklāmu ar tās daudzveidīgajām ... (1)