Vieni komunicē trīs platformās, citi neparādās nevienā čivinātavā

2014.03.12 13:08

Lauma Abramoviča

LU SZF komunikācijas studiju bakalaura programmas studente

Rīgas domē darbojas 60 deputāti, taču ne visi ir reģistrējušies sociālajos tīklos un pauž savu vai savas pārstāvētās partijas nostāju. Lai arī mūsdienās komunikācija interneta vidē ir kļuvusi par neatņemamu saziņas daļu, trešdaļai domnieku nav profili ne Twitter, ne Facebook, ne Draugiem.lv. Starp tiem, kam profili ir, ir gan ļoti aktīvi, gan pavisam pasīvi savas partijas oficiālo kontu popularizētāji.

Vienīgais

Neatkarīgais deputāts Vadims Jerošenko ar savu vārdu un uzvārdu ir atrodams sociālajos tīklos Twitter un Facebook. Abos profilos norādījis, ka ir deputāts Rīgas domē. Facebook raksta gan latviešu, gan krievu valodā, kamēr tviterī tikai četri no publicētajiem 109 tvītiem ir krievu valodā.

Deputāts izsaka savas domas un uzdod jautājumus kolēģiem, piemēram: „Sarmītei Elertei jautājums: kādai valodai lielāka tirgus vērtība, latviešu vai krievu? [23.08.2013.]” Kritizē arī citus politiķus, piemēram: „Iesalniekam ir nacionāla poza, bet nacionāla saprāta nav. [26.08.2013.]” Par budžeta pieņemšanu 7. novembrī rakstījis tā: „Budžets pieņemts ar pēcvārdu: nepieradīsi – nosprāgsi, nenosprāgsi – pieradīsi!”

Var secināt, ka deputāts ir pats savu tvītu un ziņu autors, jo bieži manāmi lielie burti (uzsvari) visā teikumā un literāras neprecizitātes.

 Divās daļās

Politisko partiju apvienību Saskaņas centrs Rīgas domē pārstāv 23 deputāti. Lai gan šis ir domē visplašāk pārstāvētais kopums, dzīve sociālajos tīklos pārstāvjiem nav tik aktīva vai neeksistē vispār.

11 deputāti nav atrodami nevienā no apskatītajiem sociālajiem tīkliem, taču trīs no deputātiem - Vadims Faļkovs, Nils Ušakovs un Viktors Paškovs – ir reģistrēti lietotāji visās trijās platformās. Populārākā no tām visu sociāli aktīvo deputātu vidū ir Facebook.

Vadimu Faļkovu par aktīvu tvitera vidē gan nosaukt nevar, jo laikā no 2011. gada 12. decembra līdz 2013. gada 28. augustam publicējis vien 13 ziņas. Lielākā daļa no tām ir saistītas ar sabiedrisko transportu. Savukārt Facebook ziņas lielākoties ir rakstītas krievu valodā par dažādām tēmām, kas saistītas ar domi. Daudzas no ziņām – par sabiedrisko transportu. Arī Draugiem.lv ir publicēta informācija par sabiedrisko transportu, taču citādākā veidā nekā citās sociālo tīklu platformās, proti, ir publicētas fotogrāfijas ar sabiedriskā transporta līdzekļiem. Noprotams, ka deputāts informāciju publicē pats.

Nils Ušakovs ir viens no tiem trim Saskaņas centra deputātiem, kuri ir aktīvi visos aplūkotajos sociālajos tīklos. Tviterī publicējis ļoti daudzas ziņas – vairāk nekā 5000. No ziņu satura var noprast, ka pats Ušakovs nav autors visiem tvītiem, jo daudzi no tiem ir tvītu paplašinājumi, atbildot uz kāda cita lietotāja uzdoto jautājumu vai iebildumiem. Deputāta rakstītos tvītus no pārējiem var atšķirt ar vārdu garumzīmēm, mīkstinājuma zīmēm un teikumu uzbūvi. Interesanti, ka Ušakovs (vai palīdzes) atbildējušas uz lietotājas Džeinas Tamuļevičas jautājumu par vetārsta Innusa tālruņa numuru. Atbildē minēts telefona numurs. Kā zināms, Rīgas domē mīt divi kaķi, arī pašam Ušakovam pieder vairāki kaķi. Kādā tvītu apmaiņā[1] par remontdarbiem manāms, ka tos rakstījis Ušakovs, lai gan pēdējo mēnešu laikā informācija lielākoties tiek nodota caur paplašinātajiem tvītiem, kurus pats deputāts raksta reti.

Facebook ziņas Ušakovs publicē pārsvarā krievu valodā, arī ierakstu komentāros manāms, ka uz ziņām vairāk reaģē un uz tām atsaucas krievvalodīgie lietotāji. Aktīvi publicē dažādas ar darbu saistītas fotogrāfijas, kā arī karikatūras.

Ušakovs ir reģistrējies arī Draugiem.lv, taču draudzējas ar tikai četriem lietotājiem, tostarp savu sievu. Profils ir uzskatāms par īstu, taču nekāda aktivitāte tajā nav manāma.

Viktors Paškovs tvitera vidē aktīvs šajā gadā nav bijis. Pirmo tvītu publicējis 2010. gada 8. septembrī, taču pēdējo – 2011. gada 9. septembrī. Tvīti, kopskaitā 40, publicēti gan latviešu, gan krievu valodā. Facebook publicē ziņas tikai krievu valodā. Ja saite uz kādu publikāciju ir latviešu valodā, deputāts to paskaidros krieviski. Arī komentāri no citiem lietotājiem pie publicētajām ziņām ir rakstīti krievu valodā. Draugiem.lv tīklā Paškovs nav ļoti aktīvs. Līdzīgi kā Ušakovam, arī Paškovam ir tikai četri draugi, taču ir publicētas fotogrāfijas ar ģimeni un pašu.

Aplūkojot visus aktīvos sociālos tīklus SC deputātu lietojumā, jāsecina, ka tviteri izmanto mazs skaits, tādējādi, iespējams, ļaujot vienam izteikties par visiem, proti, Nilam Ušakovam kā Rīgas mēram. Facebook platforma ir trīsreiz populārāka par abām pārējām. Facebook vidē ziņas lielākoties publicētas krievu valodā, arī komentāri pie tām tika publicēti krievu valodā, lietotāju vairākums bija ar kirilicā rakstītiem vārdiem un uzvārdiem. Iespējams, tieši ar Facebook starpniecību deputāti sasniedz savu mērķauditoriju. Pēc komentāru veida un atsaucības tas ir noprotams.

 Nacionāli arī tīklos

Nacionālā apvienība Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK ir to deputātu kopums, kuri visplašāk izmanto sociālo tīklu iespējas. No 36 iespējamajiem sociālo tīklu profiliem (katram no 12 deputātiem pa trim) ir realizēti 29. Visvairāk ir izmantots tviteris, lai gan arī Facebook un Draugiem.lv ir izmantots gandrīz vienlīdz daudz. Nav arī neviena tāda deputāta, kurš neizmantotu kādu no šīm platformām. Pa vienai izmanto tikai Andris Vilks un Kārlis Dombrovskis.

Šī kopiena ir ne tikai kopumā sociāli aktīva. Vairāki deputāti izmanto visas trīs aplūkotās platformas: Dainis Locis, Nauris Puntulis, Jānis Atis Krūmiņš, Ģirts Lapiņš, Ieva Holma un Andris Pārups.

Dainis Locis savā tvitera profilā visvairāk dalās ar citu rakstītiem tvītiem, nevis veido savus. Kad to dara, tvīti visbiežāk ir par Rīgas domi, notikumiem Rīgā vai sportu, arī konkrētāk par savu pārstāvēto partiju.

Facebook profilattēlā redzams uzraksts „Nacionālā apvienība”, tādējādi reprezentējot savu partiju, pārliecību. Locis ir dalījies ar ziņām par lāpu gājienu, kas atbilst nacionālajai tēmai. Loča profila galveno lapu rotā arī fotoattēls no 16. marta piemiņas pasākumiem pie Brīvības pieminekļa, konkrētāk – karogu aleja. Galerijā atrodami vairāki tematiski fotoattēli.

Arī Draugiem.lv profilu rotā tā pati bilde, kas redzama Facebook, proti, ar uzrakstu „Nacionālā apvienība”. Arī draugu skaits ir lielāks, 430 draugi, kas norāda, ka profilā deputāts vismaz kādu laiku ir darbojies. Fotoalbumā ir arī bildes par hokeju un atpūtas brīžiem Venēcijā.

Nauris Puntulis savā tvitera profilā 23 tvītu starpā gan dalījies ar citu tvītiem, gan publicējis savus, kas tapuši par deputāta, kas ir arī operdziedātājs, izrādēm, ceļojumu uz Austrāliju, pārdomas par politiku. Puntulis tvītojis samērā reti. Savā Facebook profilā Puntulis rakstījis ziņas par nacionālām tēmām. Viņa profilā Draugiem.lv atrodamas diezgan senas fotogrāfijas no laika, kad operdziedātājs vēl nebija saistīts ar Rīgas domi. Fotoattēlos redzams viņš koncertos, izrādēs, savā brīvajā laikā.

Jānis Atis Krūmiņš ir reģistrējies tvitera platformā, taču 2013. gada 10. septembrī ir publicējis tikai vienu tvītu ar vienu burtu tā saturā.

Facebook vidē Krūmiņš ievietojis profila attēlu, kurā viņš ir redzams. Norādījis arī darbavietu un izglītības iestādes, kuras apmeklējis.

Draugiem.lv ir redzams tas pats profila fotoattēls, kas ir Facebook, taču Draugos ir redzama aktivitāte no deputāta puses. Viņš ir pievienojis dažādus tematiskos fotoalbumus, piemēram, par Ziemassvētku kaujām, 11. novembri, Jāņiem.

Ģirts Lapiņš ir viens no aktīvākajiem Twitter lietotājiem, kuram ir jau daži tūkstoši tvītu. Deputāts gan raksta tvītus pats, gan dalās ar citu tvītiem, bet īpaši aktīvi viņš atbild uz citu lietotāju tvītiem.

Līdzīgi kā partijas biedri, arī Lapiņš Facebook ir dalījies ar informāciju par lāpu gājienu. Viņš arī dalījies ar informāciju par Nacionālās apvienības 100 dienām Rīgas domē, kā arī citiem jaunumiem.

Draugiem.lv Lapiņš bijis īpaši aktīvs, albumā publicējot videoierakstus, kuros pats runā. Publicētas arī fotogrāfijas no apvienības preses konferences un talkas Gunāra Astras mājās.

Ieva Holma tvitera vidē diezgan daudz dalās ar Nacionālās apvienības profila jaunumiem. Pašas deputātes tvīti ir mazākumā.

Facebook ziņas publicējusi tikai saistībā ar Rīgas domi un politiku. Visbiežāk Holma atsaukusies uz kādu saiti interneta portālos, klāt pierakstīdama savu komentāru par informāciju.

Draugiem.lv attēlu galerija publicējusi vairākus tematiskus video, kā arī fotogrāfijas no Lāčplēša dienas, piemiņas pasākumiem, koncertiem.

Andris Pārups tvitera vidē publicējis tikai četras ziņas. Visas tapušas laikā no 2013. gada 9. jūlija līdz 2013. gada 12. jūlijam. Visas publicētās ziņas ir saistītas ar Rīgas domes darbību.

Facebook profilā Pārups nav publicējis nevienu ziņu, vien ievietojis trīs fotoattēlus un dalījies ar interneta portāla rakstu par finansēm. Norādījis, kur strādā un kādās iestādēs studējis.

Draugiem.lv viņš publicējis ar domi nesaistītus fotoattēlus, pēc profilā pieejamās informācijas nekas neliecina, ka viņš būtu Rīgas domes deputāts.

Divi vaļi

Partijas Gods kalpot Rīgai! pārstāvji diezgan maz izmanto sociālos tīklus. Lai arī aktīvo lietotājo starpā populārākais ir Facebook, aptuveni puse (7/15) neizmanto nevienu no analizētajiem sociālajiem tīkliem. Situācija ir līdzīga ar SC darbību, kur arī visa tiešsaistes komunikācija guļas uz mēra pleciem. Šeit ir līdzīgi, proti, uz vicemēra pleciem.

Andris Ameriks tviterī galvenokārt publicē ziņas, kas ir saistīta ar Rīgas domi un tās darbību. Viņš aktīvi atbild arī uz citu lietotāju tvītiem, kā arī klāt saviem publicē arī tekstu raksturojošus fotoattēlus.

Facebook vidē lielākoties Ameriks publicē albumus ar fotoattēliem par to, kas Rīgā ir atklāts vai kādi pasākumi noritējuši. Pie albuma pierakstīts arī raksturojošs teksts.

Līdzīga prakse ar fotoattēlu publicēšanu Amerikam ir iekopta Draugiem.lv albumos. Regulāri tiek publicētas dažādu notikumu fotogrāfijas.

Videmēra dēls, domnieks Agris Ameriks savā tvitera profilā aktīvi atbild citiem lietotājiem, arī iesaistās diskusijās. Lielākoties publicē informāciju, kas saistīta ar viņa darbavietu – Rīgas domi.

Facebook profilā publicē dažāda veida informāciju – sākot ar to, kur strādājis, pirms sācis kandidēt pašvaldību vēlēšanās, beidzot ar brīvā laika sporta veidiem. Informācija, kas saistīta ar domi un politiku, nedominē Amerika profilā.

Arī Draugiem.lv profilā informācija par un ap Rīgas domi ir niecīga. Pārsvarā redzamas fotogrāfijas ar Amerika ģimeni.

Maz, bet aktīvi

Lai arī partija Vienotība sociālajos tīklos sakarā ar domi nav plaši pārstāvēta (tai ir gandrīz pieci pārstāvji katrā no sociālo tīklu platformām), ir viens no deviņiem deputātiem, kurš piedalās tiešsaistes dzīvē visos apskatītajos kanālos, un tas ir Pēteris Viņķelis.

Deputāts tvitera dzīvē ir ļoti aktīvs. Ar nedaudz vairāk kā četriem tūkstošiem tvītu viņš ir vairākkārt atbildējis uz citu lietotāju tvītiem, pats veidojis saturu par un ap domes procesiem. Viņķelis aktīvi dalās ar informāciju, kā arī pats publicē dažādus fotoattēlus.

Facebook vide informācijas ziņā nav tik pilnīga, proti, Viņķelis tajā publicē fotoattēlus, dalās ar dažām saitēm no interneta portāliem, bet pats saturu neraksta.

Draugiem.lv galerijas sadaļā deputāts neko nav publicējis. Salīdzinot ar Facebook, informācijas Draugiem.lv ir vēl mazāk.

Dažādība vieno

Vienojošais elements katrai no partijām un katram sociāli aktīvajam deputātam ir izvēlētās tiešsaistes platformas. Analīzes rezultātā tika secināts, ka katra partija to izmanto ne tikai savas partijas mērķiem, bet arī paša darbības virzienu izklāstīšanai. Kamēr SC sociālo tīklu izmantošanā ir pasīvs, NA ar pilnu sparu piedalās tāda veida komunikācijā, informējot citus lietotājus caur visiem trim kanāliem. SC deputāts tomēr ir Rīgas mērs, tāpēc var tikai izteikt dažādus minējumus par to, kāpēc tieši mēra pārstāvētās partijas biedri sociālajos tīklos nav tik aktīvi. NA deputātu publicētajās ziņās bija manāma ļoti nacionālistiski noskaņota informācija, kas, tiesa, nebija uzbrūkoša, tomēr – tipiska, kas arī bija sagaidāms.

Trešā daļa no visiem Rīgas domes deputātiem nav atrodama nevienā no trim aplūkotajiem sociālajiem tīkliem. 12 deputāti no 60 izmanto visus trīs aplūkotos sociālos tīklus. Lielākoties deputāti informāciju raksta paši.

 

Rīgas domes deputāti sociālajos tīklos

 Politisko partiju apvienība Saskaņas centrs

Vārds, uzvārds

Twitter (4)

Facebook (12)

Draugiem.lv (4)

Maksims Tolstojs

-

X

-

Mihails Kameņeckis

-

-

-

Vadims Baraņņiks

-

-

-

Vladimirs Dolgins

-

-

-

Vadims Faļkovs

@Vadims_Falkovs

X

X

Viktors Fedotovs

-

-

-

Vladimirs Frolovs

-

-

-

Jefimijs Klementjevs

-

X

X

Andrejs Kozlovs

-

-

-

Igors Kuzmuks

-

X

-

Jānis Ločmelis

-

-

-

Ruslans Pankratovs

-

-

-

Valērijs Petrovs

-

X

-

Svetlana Savicka

-

X

-

Igors Solovjovs

-

-

-

Nils Ušakovs

@nilushakov

X

X

Olga Veidiņa

-

X

-

Nikolajs Zaharovs

-

-

-

Anna Vladova

@Anna_Vladova

X

-

Baiba Rozentāle

-

X

-

Raimonds Gailis

-

X

-

Genādijs Sevastjanovs

-

-

-

Viktors Paškovs

@paskovs

X

X

 

Nacionālā apvienība VL! – TB/LNNK”

Vārds, uzvārds

Twitter (11)

Facebook (9)

Draugiem.lv (9)

 

 

 

 

Aleksandrs Kiršteins

@akirstei

-

X

Dainis Locis

@DLocis

X

X

Andris Vilks

@VilksAndris

-

-

Nauris Puntulis

@NaurisPuntulis

X

X

Kārlis Dombrovskis

-

X

-

Jānis Atis Krūmiņš

@JanisAtis

X

X

Ģirts Lapiņš

@GirtsLapins

X

X

Ritvars Jansons

@RitvarsJansons1

X

-

Ieva Holma

@IevaHolma

X

X

Andris Pārups

@AndrisParups

X

X

Andris Lācis

@AndrisLcis

-

X

 

 Partija Gods kalpot Rīgai!

Vārds, uzvārds

Twitter (4)

Facebook (7)

Draugiem.lv (4)

Vjačeslavs Stepaņenko

-

-

-

Dainis Turlais

@DainisTurlais

-

-

Irina Vinnika

-

X

-

Andris Ameriks

@AndrisAmeriks

X

X

Eiženija Aldermane

-

-

-

Andris Bērziņš

-

-

-

Mihails Gavrilovs

-

-

-

Vita Jermoloviča

-

X

-

Jānis Šmits

-

-

-

Agris Ameriks

@AgrisAmeriks

X

X

Ainars Baštiks

@AinarsBastiks

X

-

Juris Zaķis

-

-

-

Ausma Cimdiņa

-

X

X

Igors Solomatins

-

-

-

Aina Krūkle

-

X

X

 

Partija Vienotība

Vārds, uzvārds

Twitter (5)

Facebook (5)

Draugiem.lv (4)

Sarmīte Ēlerte

@Sarmite_Elerte

X

-

Olafs Pulks

@Olafs_Pulks

X

-

Baiba Brigmane

@BaibaBrigmane

-

X

Valdis Gavars

-

-

X

Aigars Pētersons

-

-

-

Kārlis Strēlis

-

-

-

Ints Dālderis

@IDalderis

X

-

Uģis Rotbergs

-

X

X

Pēteris Viņķelis

@PeterisVinkelis

X

X

 Neatkarīgais deputāts

Vārds, uzvārds

Twitter

Facebook

Draugiem.lv

Vadims Jerošenko

@VadimsJerosenko

X

-

 

 


draugiem.lv   facebook.com    twitter.com Bookmark and Share

CITI RAKSTI SADAĻĀ "Jaunie mediji"

Rada mediju no nulles

Pēc 10 gadu žurnālistes darba vienā no vadošajiem Francijas laikrakstiem Le Figaro, rakstot par ...

Iespējai likt sevi "aizmirst" internetā ir gan priekšrocības, gan trūkumi

Jau no pirmās dienas, kopš darbojas iespēja Google izdzēst sevi no meklēšanas datiem, tā ir daudz piepra ...

#SabojāFilmu jeb kā latvieši demonstrē savu asprātību

Apliecinot savu radošumu un izdomas bagātību, latvieši ne tikai seko un izklaidējas, veicot ārzemju stul ...

Policijas modrā acs tviterī

"Iesim zaļo pīpēt. Atradām ah*** vietu," paziņoja tvitera lietotāja @_aljona.  Ja ...

Vieni komunicē trīs platformās, citi neparādās nevienā čivinātavā

Rīgas domē darbojas 60 deputāti, taču ne visi ir reģistrējušies sociālajos tīklos un pauž savu vai savas ...

Kā Rīgas mēra amata kandidāti vēlētājus sačivināja

Kā piezīme dienasgrāmatā, kā sadaļa personīgajam medijam, kā informācijas avots, kā milzu atbildība, kā ...