Kāda jēga no ikdienas rutīnas, ja tu neko jaunu neiemācies? Vakarā pajautā sev, kas bija tā interesantā lieta, ko es šodien uzzināju, iemācījos vai atklāju? Kāda jēga no šīs nedēļas manā dzīvē? Nav uzreiz jāiet un ļoti politiski visur jāiesaistās, ir forši pat tad, ja iemācies šodien pagatavot jaunu ēdienu vai apguvi jaunu aplikāciju telefonā un tagad vari labāk plānot savu laiku vai finanses, vai jebko citu. Tāda ir jaunās Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidentes Justīnes Širinas dzīves filozofija.
LSA ir biedrība, kas pārstāv visu Latvijā studējošo intereses nacionālā un starptautiskā mērogā. Tās biedri ir Latvijas augstskolu studējošo pašpārvaldes. Organizācija ir nozīmīgs augstākās izglītības politikas veidotāju partneris jautājumos, kas skar studējošos, rakstīts LSA mājaslapā.
2018. gadā notika veseli trīs kongresi, kuros vēlēja prezidentu. Pirmajā neievēlēja nevienu, otrajā ievēlētais prezidents izlēma pamest savu posteni un tagad vadības grožus ir uzņēmusies Justīne.
Ceļš pa studentijas kāpnēm
Kad Justīne sāka studēt politoloģiju Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē, viņa drīz vien iesaistījās savas fakultātes studējošo pašpārvaldē, kur viņu ievēlēja par tās vadītāju. Tas bija 2016. gada rudens, kad viņa bija pirmā kursa studente.
Ar savu aizrautību, enerģiju un neizsīkstošo vēlmi darīt un iesaistīties, viņa ir piedalījusies neskaitāmos projektos, semināros, pasākumos, no kuriem daudzus arī organizējusi pati. Tā viņa iepazinusies ar Aivaru Šābli, kurš palīdzējis viņai tikt galā ar pirmā apjomīgā LSA uzticētā projekta – Nākotnes studiju foruma (NSF) – organizēšanu.
“NSF organizēšana izvērtās par diezgan lielu piedzīvojumu un nopietnu pārbaudījumu Justīnes vadīšanas spējām. Pasākums ir tāds salīdzinoši nopietns, tāpēc Justīnei, kas bija vēl diezgan “zaļa”, sākumā viegli neklājās. Bet nu, mēs “vecie orgi”, sākumā daudz strādājām, lai Justīni “uzkačātu”,” stāsta iepriekšējo NSF organizators Aivars, kurš īpaši izcēla Justīnes neatlaidību un spēju izdomāt ko jaunu, inovatīvu, kā tas bijis ar viena no galvenajiem lektoriem piesaisti forumam.
Soli pa solim un Justīne bija kļuvusi par vienu no LSA valdes locekļiem – Akadēmiskā virziena vadītāju. Cilvēks, kura pēctece šajā amatā viņa bija, Arkādijs Zvaigzne, saka, ka Justīnei ir viena būtiski svarīga īpašība – viņa ir piezemēta. “Šī īpašība ļauj viņai izvairīties no nevajadzīgiem konfliktiem un atbruņo sarunu partnerus. Protams, piezemētība ir koks ar diviem galiem, kas varētu radīt problēmas tad, kad varbūt ir nepieciešams lielāks uzstājīgums, tomēr man nav šaubu, ka tad, kad to vajadzēs, Justīne spēs būt arī pietiekami uzstājīga,” Arkādijs ir pārliecināts.
“Man tas viss laiks ir bijis kā sevis izaicināšana, meklēšana, testēšana, pārbaudīšana. Es teiktu, ka “apdedzināšanās” un tad augšana, mācīšanās no kļūdām. Man pašai ir interesanti vērot, kas notiks tālāk,” Justīne vienmēr ir gatava jauniem izaicinājumiem.
Dzīve ārpus studentu pārstāvniecības
Paralēli tam, ka Justīne ir “pirmā studente valstī”, kurai šis amats uzliek daudz pienākumu un atbildību, viņa pati joprojām ir studente un šogad plāno pabeigt studijas, iegūstot bakalaura grādu politikas zinātnē.
“Savu brīvo laiku, kad man tāds gadās, es cenšos izmantot, satiekoties ar cilvēkiem, kurus sen neesmu satikusi, aizejot ar viņiem pusdienās vai vēl kā pavadot kopā laiku. Brīvā laika ir maz, jo nākas sabalansēt studijas un darbu, lai rastu pēc iespējas labāko risinājumu. Pārējais ir tikai tā, kā sanāk,” stāsta Justīne, kuras diennaktī arī ir tikai 24 stundas, kuru laikā ir jāpaspēj arī atrast brīdis miegam un trim ēdienreizēm.
Cilvēku cilvēks
Enerģiju un iedvesmu Justīne gūst no cilvēkiem sev apkārt. “Tas ir tāds lādiņš visai dienai, kad var aprunāties ar kādu citu, kurš tic tam, ko viņš dara un kuram ir pārliecība un starojošas acis par ideju, kuru viņš nes. Lai tā būtu kaut vai tāds sīkums kā biroja izdekorēšana. Tas jau ir tik forši, ka viņam ir šī ideja un viņš ir gatavs to īstenot!” Justīne novērtē jebkuru mazo iniciatīvu un ideju, ko vēlas īstenot viņas kolēģi.
“Mani fascinē cilvēki, kas rīkojas un “iedegas”, kas nebaidās. Vai baidās, bet tik un tā dara,” viņa atklāj.
Justīni Aivars raksturo kā ļoti spēcīgu cilvēku. “Iekšā ir daudz. Ir gan spēja ilgi un nenogurstoši strādāt, gan darīt to ļoti radoši un nebaidīties izdarīt jaunas un trakas lietas. Un spēj izbaudīt arī dzīvi ārpus darba. Vienīgi dažreiz ir vēlme uzņemties pārāk daudz, taču ceru, ka tas netraucēs LSA darbā izdarīt visu, kas šobrīd ir vajadzīgs studentijai,” viņš ir pārliecināts par Justīnes vadītājas spējām.
“Mans vadmotīvs ir tāds, ka cilvēks ir jāvērtē nevis pēc viņa vārdiem, bet darbiem, tāpēc man nepatīk pašai sevi publiski analizēt. Par manām rakstura īpašībām vislabāk var spriest pēc maniem paveiktajiem darbiem,” uzskata Justīne.
Nākamie pāris gadi izplānoti
Justīne šobrīd ir parakstījusi līgumu ar LSA uz gandrīz diviem gadiem, tā ka šis laiks dzīvē viņai ir patiešām saplānots. “Tā ir diezgan liela stabilitāte. Man ir daudz ideju, plānu un esmu gatavības pilna strādāt,” apgalvo jaunā prezidente.
“Mums LSA ir bijuši joki par to, kāpēc tu kandidē par vadītāju? Zems atalgojums, daudz darba, milzīga atbildība, negācijas pret sevi – viss, ko vari iegūt. Tik traki tomēr nav. Mēs nepelnām miljonus, bet iztikt var,” atzīst Justīne. “LSA ir milzīga dzīves pieredze un bagāža, kā spēriens, kas “uzsit” pavisam jaunā apvārsnī. Jaunas kompetences, kontakti, cilvēkresursu vadība, tur var iemācīties tik daudz ko, kas pēc tam dzīvē var noderēt.”
Latvijas Universitātes Studentu padomes bijusī vadītāja, ar kuru Justīnei bieži nācās sastrādāties, kad viņa vadīja savas fakultātes pašpārvaldi, Signe Skutele, priecājas, ka Justīne tomēr pieņēma izaicinājumu vadīt LSA. “Pirmkārt, es redzu viņas izaugsmi, otrkārt, viņas ieguldījums studējošajos, studiju procesā un pārstāvniecībā kopumā ir ievērojams un, treškārt, Justīnei ir nepieciešamās īpašības, lai vadītu LSA, proti, laika plānošanas spējas, harizma, zinātkāre, ass prāts, drosme.”