Vidusskolniece Antra Adiene veiksmīgi izveidojusi pati savu uzņēmumu ĒDam, kas meitenei pavērsis plašas durvis uzņēmējdarbībā, sadarbību veidošanā un reklamējis Antru kā iedvesmas pilnu skolnieci.
Brīvajā laikā 18 gadīgajai Antrai patīk lasīt grāmatas un dejot tautas dejas. Tautas dejām pievērsusies jau bērnībā Kandavā. Pēc devītās klases meitene nolēmusi vidusskolā mācīties Rīgā un sapratusi, ka arī šeit vēlas turpināt dejot. Tā arī nonākusi tautas deju ansamblī Gatve. Paradoksāli, bet tieši šī izvēle spēlējusi lielu lomu tajā, kā meitene nokļuva līdz sava skolēnu mācību uzņēmuma idejai – veselīga uztura šķīvim.
Tautas deju ansamblī Gatve tika noorganizēts meiteņu saliedēšanās pasākums Viesturdārzā, kur pievienojusies arī uztura speciāliste, lai pastāstītu par to, kas dejotājiem būtu jāievēro uzturā, cik svarīgs ir ūdens patēriņš ikdienā. Šī saruna ļoti iedvesmojusi Antru, tāpēc pēcāk vēlējusies šo pašu principu, kā sabalansēt savu maltīti – pārvērst par sava biznesa ideju. “Tā galvenā doma bija tāda, ka veselīga ēšana nav nekāda raķešu zinātne, to spēj katrs no mums!” bilst meitene. Uz jautājumu, vai pati dzīvo veselīgi, Antra atbild, ka cenšas, tāpēc arī sarunas laikā ir paņēmusi svaigi spiestu apelsīnu sulu. Pati ikdienā izmanto savu radīto uztura šķīvi, lai motivētu sevi vēl vairāk. Šķīvis attēlo šādu uzturvielu sadalījumu: puse dārzeņu un augļu, ceturtdaļa olbaltumvielu un ceturtdaļa – ogļhidrātu. Sadalījums pamatojas uz Pasaules Veselības organizācijas sniegtajiem ieteikumiem un izveidots, konsultējoties ar uztura speciālisti Lāsmu Brenču.
Pārmaiņas sākas Rīgas dzīvē
Krasākās pārmaiņas savas ikdienas dzīvē Antra izjutusi, sākot mācīties vidusskolā Rīgā. Sākums bijis grūts, jo bija pierasts, ka Kandavā blakus ir ģimene. Rīgā viss šķitis tik svešs. Antra nobijusies un bijusi pat uz robežas, ka varbūt tomēr jāatgriežas komforta zonā Kandavā. Tomēr saņēmusies, jo taču nevēlējusies iet atpakaļ kā zaudētāja. Pateicoties Rīgai, viņa ir pievērsusies vēl citiem hobijiem. “Es regulāri meklēju papildus iespējas, jo tā ir tā lielākā pārmaiņa, ka, mācoties Rīgā, tev ir daudz vairāk lietu, ko tu vari darīt papildus – kā sevi attīstīt un pilnveidot,” saka ĒDam dibinātāja. Antra ir paspējusi piedalīties daudz dažādos projektos: padziļināti apguvusi humanitāros priekšmetus Latvijas Universitātes “Izcilības skolā”, uzsākusi savu dalību Junior Achievement Latvia programmā, iesaistījusies uzņēmējdarbības projekta “Riga-Cambridge Venture Camp”, startējusi Banku augstskolas biznesa simulācijas spēļu konkursā “Bizness24h”… Šo sarakstu varētu vēl papildināt un papildināt.
Panākumu atslēga
Kā veiksmīgu uzņēmumu Antra raksturo, ka tas ir tāds, kas risina kādu problēmu, proti, ir cilvēkiem noderīgs. Pēc šāda principa arī izveidojies viņas biznesa nosaukums. Gribējies kaut ko latvisku, tā arī radies nosaukums, kas ir ĒD – ar lielajiem burtiem, toties turpinājums “-am” ar mazajiem burtiem. Tas izvēlēts, jo ēšana ir ļoti svarīga organismam, lai tas pilnvērtīgi varētu funkcionēt. “Nosaukumam – ‘’am’’ tika pievienots, jo, viens otru kopīgi iedvesmojot un motivējot, varam mainīt ēšanas paradumus. Tā ir tāda, kā iedvesma, ka mēs kopīgā ceļā varam vērsties uz labāko,“ saka skolniece.
Pirmais šķīvju prototips tapis skolas porcelāna gleznošanas pulciņā. “Ļoti ilgu laiku aizņēma tā izstrāde un arī rezultāts nelikās tik labs, tāpēc meklējām citas alternatīvas, kā realizēt mūsu ideju,” atzīst Antra. Skolniece secina, ka tas arī bijis pats grūtākais šķīvju ražošanas procesā – bija jāizdomā dizains, kā vēlies radīt un pasniegt to citiem. Izdevās atrast biznesa partnerus Ornandum trauku apdrukas studija. Tā tapis arī šķīvja prototips – dekodrukas tehnikā. Sākumā arī pati meitene piedalījusies ražošanas procesā, tika piešķirts darba galds, tomēr, pieaugot pasūtījumu skaitam, darbs tika uzticēts apdrukāšanas studijas darbiniekiem. Šobrīd uzņēmums turpina savu darbību, taču citā formātā – sadarbojoties ar ražošanas studiju, šķīvis tiek piedāvāts kā kataloga prece plašākam cilvēku lokam, saņemot peļņu par katru pārdoto vienību.
Ar mīlestību pret to, ko dari
Biznesa izveides brīdī mierinājusi sevi ar domu, ja nu tomēr nesanāks, tad viņa vismaz iemācīsies labāk gatavot. Stāstot skolēniem par savu skolēnu mācību uzņēmuma pieredzi, atausis atmiņā, kā tad gājis sākumā un kā ir tagad. Tā burvība slēpjas tajā, ka Antra dara to, kas viņai patīk, nevis tāpēc, ka tas ir jādara. Un,viņasprāt, tāpēc arī viss ir izdevies tik labi. Meitene uzsver, ka šķīvis nav tikai un vienīgi produkts, reizēm tas ir iemesls, kā aizsākt sarunu ar citiem cilvēkiem, tāds kā sarunas sākumpunkts. Viņa gan atzīst – lai gan ir biznesa idejas autore, tomēr, lai dibinātu savu mācību uzņēmumu, ir vajadzīga vismaz divu cilvēku komanda. Tā arī uzrunājusi savu klasesbiedreni Lindu, jo palīdzīgas rokas vienmēr būs nepieciešamas. “Es esmu viņai ļoti pateicīga, ka viņa uzticējās idejai un tiešām bez jebkādas garantijas, ka tas atmaksāsies bija gatava iesaistīties,” saka Antra.
Lai izsistos lielā konkurencē, raksturam ir nozīmīga loma. Antra uzsver, ka ir jāspēj uzdrīkstēties un jāriskē, jo, kas gan notiks, ja tu saņemsi – nē? Ir jāpiemīt uzdrīkstēšanās prasmei, mērķtiecībai un ir jābūt entuziastiskam par to, ko dari. Jātic pašam savai idejai, jo, ja tu ticēsi – arī atbalsts radīsies. “Skolēnu mācību uzņēmumā slēpjas daudz lielāks potenciāls, nekā tas tiek pasniegts, tāpēc, ka tad, kad tu vēl esi jaunietis, tev ir daudz lielāks atbalsts no pieaugušo puses. Pieaugušie tomēr ir sociāli atbildīgi,” secina biznesa idejas autore. Viņa gan uzsver, ka vēl nevēlas piedēvēt sev kādu noteiktu statusu, piemēram, saukt sevi par uzņēmēju vai par līderi, tomēr viņa sevi sauc par iedvesmu citiem cilvēkiem.
Biežākais jautājums – kāpēc nē?
Papildus programma, kurā Antra varēja attīstīt savu ideju bija Rīgas jauno uzņēmēju apmācības programma Kembridžā. Pieteikusies pavisam nejauši, jo ieraudzījusi piedāvājumu Facebook platformā. Atkal uzdrošinājusies – un kāpēc nē? Notikušas četras lekcijas Rīgā, kurās bija jāpilnveido sava biznesa ideja. Pēdējā nodarbībā angļu valodā bijis jāprezentē, kas šo lekciju laikā ir mainījies, kas ir attīstīts. Lektori un dalībnieki tik ļoti iedvesmojuši skolnieci. “Tā bija unikāla pieredze mācīties ar profesoriem – leģendām, kas pilnībā mainīja manu skatījumu uz pasauli un iedvesmoja lielākām idejām,” dalās pieredzē Antra. Sākotnēji viņa bijusi pārliecināta, ka četru dienu projekts ir beidzies, jo projekts bija paredzēts 18+ auditorijai. Tomēr beigās nospēlēja veiksmes faktors un meitene tika uz Kembridžu. Kembridža iemācījusi domāt nevis, kāpēc?, bet – kāpēc gan ne?
Savas bagātās pieredzes dēļ skolniece ir kļuvusi arī par lektori savā skolā, jo par pieredzi viņa stāsta vairākām klasēm. Tāpat tiek sniegtas iespējas kaut kur uzstāties, pavisam nesen tāda bijusi Saldū, Imantas vidusskolā. Vasarā prezentējusi sevi Turībā – skolotāju seminārā, kur arī vienai no skolotājām tik ļoti iepatikās Antras pieredzes stāsts, ka vēlējusies uzaicināt arī uz savu skolu.
Antrai izdevies arī izveidot kopīgu draudzību un sadarbību ar ēst gatavošanas influenceri Betiju Luīzi Kalēju. Viss sācies ar to, ka Antra aizsūtījusi savu izveidoto biznesa šķīvi Betijai, tā nolēmušas veidot meistarklasi, kas parādītu to, kā tad var sabalansēt šo principu reālajā dzīvē.
Uz Rīgu meitene nākusi ar pārliecību, ka nākotnē būs fizioterapeite. Mācības desmitajā klasē uzsākusi sporta un veselības novirzienā. ”Muļķīgi, nu nebūšu es fizioterapeite!” Bet pats galvenais, ka sapratusi, ka vēlas savu dzīvi saistīt ar uzņēmējdarbību, biznesa vadību un ekonomiku. “Līdz galam nav vajadzība visu izplānot, jo saglabāt pārsteigumu ir daudz svarīgāk. Tajā slēpjas visa burvība, ka tu nezini, kas notiks tālāk, tāpēc dzīvo šim mirklim.