Strādāt pie viena galda ar programmētāju, mārketinga speciālistu, fotogrāfu, žurnālistu – tādu iespēju piedāvā koprades telpas (coworking spaces). Tās apvieno dažādu radošo industriju pārstāvjus, par telpu izmantošanu prasot samaksu. Tā ir tendence, kas guvusi popularitāti pasaulē un ienākusi arī Latvijā.
DarbaVieta kā koprades telpa savu darbību uzsāka 2013. gadā: “Pāris frīlanceri (ārštata darbinieki – red.) saprata, ka vēlas strādāt kopā. Tā no 75 m2 izaugām līdz trim dzīvokļiem Blaumaņa ielā, bet sapratām, ka esam diezgan noslēgti un trūkst vietas, kur visiem kopā satikties,” stāsta DarbaVietas vadītāja Kristīne Jansone. Kopš šī gada jūlija DarbaVieta mājo vecajās apakšveļas zīmola Rosme rūpnīcas telpās. “Mūsu galvenais uzsvars ir uz kopienu – ka ir cilvēki, kas ir šeit un grib būt kopā ar citiem – apmainīties savā starpā ar zināšanām, ar kontaktiem, iespējam, sadarboties projektos,” saka K. Jansone. Viņa uzsver, ka DarbaVieta ir radošo industriju centrs, kas apvieno sevī koprades telpas, galerijas, pasākumu vietas un darbnīcas. Arī klienti ir no radošajām industrijām – dizaineri, amatnieki, fotogrāfi, 3D animatori, pasākumu aģentūras, arī programmētāji, bet tie var būt arī citu profesiju pārstāvji. “Nevienu prom nedzenam,” smejas DarbaVieta vadītāja.
Tuvākos plānos ietilpst izglītojošu lekciju rīkošana, kas noderētu kopienas biedriem, bet tālākos plānos – atlikušo stāvu pielāgošana savām vajadzībām: “Jau nākamajā gadā plānojam atvērt ceturto stāvu, bet pirmajā stāvā Rosmei bijusi virtuve un bistro, tāpēc mēs ļoti gribam izmantot to, kas tur jau ir, domājot par sadarbības eksperimentālo virtuvi, kafejnīcas telpu, ko varētu savstarpēji izīrēt un taisīt tur pavāru meistarklases, ēdienu eksperimentus,” stāsta K. Jansone.
The Mill koprades telpa radās 2014. gadā kopā ar TechHub Riga, bet telpu šaurības dēļ abas telpas atdalījās viena no otras, un The Mill tagad mājo Brīvības ielā. “Vienlaicīgi secinājām, ka Rīgā nav vietas, kur satikties, kopā strādāt un apmainīties ar pieredzi dizaineriem un programmētājiem. Nolēmām radīt sev patīkamu vidi, kas veiciņātu arī starpdisciplionāro vidi sadarbībai un jaunu, inovatīvu ideju radīšanai,” stāsta koprades menedžere Anete Rožukalne. The Mill zem sava jumta pulcē dažādus radošo profesiju pārstāvjus, piemēram, grafiskos dizainerus, arhitektus, reklāmas aģentūras speciālistus un rīko dažādas darbnīcas, seminārus, lekcijas, arī privātos un korporatīvos pasākumus. A. Rožukalne neslēpj, ka pasākumi ir viens no instrumentiem kā uzrunāt jaunus klientus, “bet lielāko auditoriju veido sociālie mediji, ko aktīvi izmantojam jaunas auditorijas piesaistē”. Par koncepta galveno priekšrocību viņa min atšķirīgo vidi: “Koprades telpās nav nekādu traucēkļu strādāt produktīvi un efektīvi. Otrs galvenais iemesls ir cilvēki – atrasties līdzīgi domājošo vidū un iepazīties ar jauniem cilvēkiem, kā arī apmainīties ar pieredzi, idejām un viegli atrast sev līdzīgi domājošus sadarbības partnerus.”
Projektu vadītāja Krista Treilone strādā koprades telpā un atzīst, ka visgrūtāk ir sadzīvot ar visapkārt notiekošo ņirboņu: “Visproduktīvākais darbs man notiek klusumā. Mūsu telpās strādā lielākoties radošo nozaru profesionāļi, līdz ar to notiek nepārtraukti brainstormi, telefonsarunas, sūtījuma pakošanas. Uz doto brīdi visi skaņu necaurlaidīgie kabineti ir aizņemti, tāpēc jāsamierinās ar esošo situāciju.” Katram darbiniekam ir sava atslēga un pie galda varot sēsties kaut vai naktī. Ieguvums esot arī apkārt esošie profesionāļi: “Man kā projektu vadītājai no reklāmas aģentūras šādu cilvēku klātesamība atvieglo darbu, jo jebkurā brīdī ir iespējams vērsties pēc palīdzības aktuālos jautājumos. Pasākumam nepieciešams fotogrāfs? Uzkāp otrajā stāvā un sarunā!”
Produktivitāte, strādājot mājās, esot zemāka, jo domas no darba novēršot ārējie apstākļi, bet “strādājot telpās, kur visi ir iedziļinājušies savos darbos, nākas arī pašam darboties”.