Izrauties no vecāku māju drošās ligzdiņas, pieņemt izaicinājumu izkāpt no komforta zonas vai vienkārši doties kārtējā (vai pirmajā) trakajā piedzīvojumā, apceļojot Eiropas valstis ar bezmaksas ceļošanas kartiņu, kuru jau otro gadu pēc kārtas piedāvā Eiropas Savienības iniciatīva DiscoverEU, kas ir paredzēta 18 gadu vecumu sasniegušiem jauniešiem. Varbūt izklausās pēc utopijas, taču tas ir reāls projekts, kurā jau ir piedalījušies daudzi Latvijas jaunieši.
Galvenais pārvietošanās līdzeklis – vilciens
DiscoverEU ir Eiropas Savienības (ES) organizēta iniciatīva, kas ļauj līdz 1. jūlijam 18 gadu vecumu sasniegušajiem jauniešiem noteiktā laika periodā izmantot bezmaksas ceļošanas biļetes. Tās nepiešķir visiem uzreiz. No sākuma ir jāiztur konkurss, jo katrai ES valstij ir noteikts dalībnieku karšu skaits jeb kvota. Pamatojoties uz valsts kopējo iedzīvotāju skaitu, tiek piešķirts ceļošanas karšu skaits. Latvijai tās ir 48.
„Lai jaunieši varētu ceļot pa visu kontinentu, ceļošanas biļete ļaus izmantot arī citus transporta līdzekļus, tostarp autobusus un prāmjus. Ar lidmašīnu būs atļauts ceļot izņēmuma gadījumos un tad, ja nav pieejami citi transporta veidi. Tā arī jaunieši, kuri dzīvo attālos reģionos vai uz salas, varēs piedalīties,” rakstīts Eiropas Jaunatnes portālā.
Iniciatīva ir izveidota pavisam nesen – līdz 2018. gada 11. decembrim bija atvērta pieteikšanās iesniegumu otrajai kārtai jauniešiem, kuri atbilst vecuma kritērijam un vēlas doties ceļojumā šovasar.
Ceļojums jāplāno pašam
Vairis Stramkalis par projektu uzzināja sociālajā tīklā Facebook, redzēja arī informāciju avīzē Diena. „Piedalīties šķita pašsaprotami, jo DiscoverEU dod iespēju apceļot Eiropu, ko jaunībā ļoti gribas izdarīt,” saka Vairis, kurš arī ikdienā cenšas izmantot dažādas piedāvātās iespējas kaut kur iesaistīties vai aizbraukt.
„Sākumā īsti nebiju gatavs ceļot viens, tāpēc nolēmu pieteikties grupā ar draugiem, tomēr, dažu aizķeršanos dēļ, reģistrēja tikai mani un vienīgais no mums saņēmu uzaicinājumu piedalīties. Tomēr biju apņēmības pilns izmantot šo izdevību un devos ceļā,” atklāj Vairis, kurš beigās kādu sava pagājušās vasaras ceļojuma posmu nemaz nebija viens, jo draudzene Vācijā viņu uzaicināja ciemos, tāpēc iznāca paceļot arī ar viņas ģimeni.
Pašreizējai Rīgas Stradiņa universitātes studentei Laurai Sliedei ceļojuma plānošana bija daudz spontānāka. Viņa ceļojumā devās kopā ar draudzeni, taču maršrutu meitenes sāka plānot tikai divas dienas pirms izbraukšanas. „Bijām vairāk spontānas un devāmies tajos virzienos uz kuriem tobrīd vairāk gribējās,” atklāj Laura. Meitenes ļāvās piedzīvojumam pilnībā, sekojot teicienam „doties, kur deguns rāda”.
Lai nokļūtu vilcienā, meitenes devās uz Poliju (arī šo autobusu projekts apmaksāja). No Polijas caur Vīni brauca uz Horvātiju, kur pabija vairākas dienas. Meitenes apmeklēja arī Budapeštu, pēc kuras bija domājušas atgriezties Latvijā, taču pēc pāris stundām attapās vilcienā uz Milānu. Viņām sanāca nedaudz iegriezties arī Šveicē un Vācijā.
Bez vecākiem un ar mugursomām plecos
Latvijas Universitātes Biznesa, ekonomikas un vadības fakultātes studentes Natālijas Pūces iepriekšējās vasaras piedzīvojums bija krāšņiem iespaidiem bagāts. „Mans sapņu galamērķis šovasar bija Porto Portugālē, jo gribēju satikt turienes draugus,” stāsta Natālija. Savu plānu viņa arī īstenojusi, jo bija gatava piemaksāt par lidmašīnas biļetēm, nevis visur doties ar vilcieniem, kā tas lielākoties ir paredzēts projektā un tam atvēlētajās naudas summās.
Pa ceļam uz Porto, Natālijai nācās kādu laiku pavadīt Parīzē, kur viņai gadījās laba pieredze komunikācijā ar cilvēkiem, kur visvairāk noder zīmju valoda un tulkotājs: „Hostelī, kurā biju apmetusies, sadraudzējos ar vienu meiteni no Latīņamerikas, kura prata runāt spāniski un aptuveni trīs vārdus angļu valodā. Pārsvarā mēs sazinājāmies caur Google Translate, bet tas netraucēja mums labi sadraudzēties.” Vēlāk Natālija varēja palīdzēt arī citiem saprasties ar šo meiteni, jo bija iepraktizējusies ātri izmantot Google Translate un apguvusi šo to spāniski.
Arī Laurai vasaras ceļojums bija piedzīvojumiem bagāts, jo abas ar draudzeni pirmoreiz brauca ar vilcienu, arī ceļojušas bez vecākiem īsti nebija – jauni iespaidi un izaicinājumi radās pat no šādām šķietami vienkāršām lietām. „Šāds ceļojums nav kā ierastais ar vecākiem, kad viss ir izplānots, viesnīca rezervēta un vecāki blakus. Šeit mēs bijām vienas ar savām lielajām mugursomām,” pieredzē dalās Laura, piebilstot, ka abām ar draudzeni tas bija izaicinājums paņemt līdzi pēc iespējas mazāk mantu, jo pašām tas viss jānes.
Dāvana pilngadībā no Eiropas Savienības
Vairis uzskata, ka piedalīšanās iniciatīvā DiscoverEU noteikti mudinās jaunos Eiropas pilsoņus labāk iepazīt savas mājas – Eiropu. „Tā satuvina Eiropas jauniešus kā vienu kopienu, kā vienas kultūras pasaules iedzīvotājus, tomēr lielā mērā tas, protams, ir atkarīgs no pašiem jauniešiem un tā, cik aktīvi viņi būs. Ja man būtu vēl viena iespēja piedalīties, noteikti to izmantotu,” puisis ir pārliecināts.
„Man patīk tā doma, ka šī ir kā dāvana pilngadībā, kad tu sāc pats par sevi atbildēt. Tu izkāp no savas komforta zonas, vairs neesi mazs bērns, pašam ceļojuma laikā ir jāskatās, cikos būs vilciens, lai to nenokavētu, izdomāt, kur iet, ko darīt, varbūt kādam pajautāt, kur iet, ja esi apmaldījies,” Natālija raksturo izaicinājumus ar kuriem jāsaskaras jauniešiem, kas ceļo vieni.
„Lai pieteiktos šāda veida ceļojumā, notiekti jāapspriežas ar vecākiem. Īpaši, ja gribas ceļot tik spontāni kā mēs, nezinot kurā valstī būsim šajā vakarā,” iesaka Laura.