Pirmo reizi izmantot CouchSurfing aplikāciju Lainei Pērsei un Artūram Driņinam izdevās vienā no lielākajām Meksikas pilsētām – Monterrejā.
“Lielu ērtību gan nebija, gulējām guļammaisos uz grīdas un mazgājāmies kopā ar prusakiem, bet skaistākais bija tiešām viesmīlīgie cilvēki – tikām vesti uz tradicionālajām meksikāņu ballītēm, kur neviens tūrists pat neiedomātos ieklīst, tikām iepazīstināti ar tradicionālo barbekjū un pokera vakaru, īstu meksikāņu virtuvi un patieso vietējo skatījumu uz dzīvi. Pieredze bija vienreizēja. Par naudu tādu iegūt tiešām nevar,” stāsta Laine.
No ceļotāja par vietējo
CouchSurfing (latviski dēvē par dīvānsērfošanu) ir vietne, kurā ceļošanas mīļi var ātri, ērti un vienkārši atrast draugus teju katrā pasaules valstī. Aplikācija veidota ar mērķi ceļot, nejūtoties kā tūristam. Tādā veidā ir iespējams tuvāk iepazīties ar valstu kultūru, tradīcijām, apmainīties pieredzē ar citiem ceļotājiem un papildus tam visam – iegūt naktsmājas.
Pāris dīvānsērfošanu nolēma izmantot, lai ceļojums piecos kontinentos būtu iespējams par minimāliem līdzekļiem. Abi bija nolēmuši pārvietoties ar autostopiem un gulēt teltī. Laine atklāj: “Koučsērfingu jau zinājām, bet nekad iepriekš nebijām pielietojuši, un tas mums prātā bija kā papildus līdzeklis – ja nu telti kādā vietā uzcelt nevar. Uztaisījām kopīgu profilu, jo, galu galā, esam divi ceļotāji, un sākām!”
Lainei un Artūram ar dīvānsērfošanas programmu saistās galvenokārt labas atmiņas. “Ļoti jauki bija Indijas tūristu reģionā Goa. Tur koučsērferi bija grūti atrast un, patiesībā, Vikrams atrada mūs. Vīrietis gan savā profilā bija minējis, ka ir nūdists un viņš dod priekšroku sev līdzīgi domājošiem, tāpēc ilgi šaubījāmies – piekrist vīrieša aicinājumam palikt, vai ne,” atceras Laine. “Galu galā savu izvēli nebūt nenožēlojam – vīrietis mūsu priekšā izlēma neko nenoģērbt un, dodoties uz kāzām citā reģionā, uzticēja mums savu dzīvokli vieniem. Tā nu vairākas dienas baudījām Goa sauli un paši savu plašo dzīvokli divu minūšu attālumā no pludmales.”
Pieredze ne vienmēr – rožaina
Madaras stāsts ir nedaudz citādāks. Pieredze, kas tika gūta kā dīvānsērfotājai, bija gan pirmā, gan pēdējā. Arī viņa ar draudzenēm bija nolēmusi doties ceļojumā ar ierobežotiem līdzekļiem. Šķiet, ka CouchSurfing aplikācijas izmantošana tam ir neatņemama sastāvdaļa. Meitenes devās ceļojumā uz Budapeštu un tur bija atradušas kādu indiešu izcelsmes vīrieti, reiki dzīvesveida popularizētāju, kas ar visu pēdējā brīža lūgumu bija piekritis viņas izmitināt. Vakara gaitā izrādījās, ka viesistabā notiek remonts, tāpēc meitenēm būs unikāla iespēja – gulēt vienā gultā ar viņu namatēvu. “No problem, girls, we can be very, very close,” (tulk. – Bez problēmām, meitenes, mēs varam būt ļoti tuvi) teica vīrietis, ignorējot meiteņu atrunas par brīvās vietas ierobežojumiem.
Galu galā vīrietis piedzēries un atlūzis uz balkona, tāpēc meitenes nakšņojušas viņa guļamistabā, uz maiņām stāvot sardzē. Bailes bez naudas palikt pavisam uz ielas tomēr ņēma virsroku, un meitenes nolēma miteklī palikt vēl uz vienu nakti. Nākamajā dienā, atgriežoties dzīvoklī, vīrietis uzstājīgi piedāvājis savus masāžas pakalpojumus: “Visas trijatā iegājām vannas istabā, lai nomazgātu sejas un iztīrītu zobus. Desmit minūšu laikā, kamēr to darījām, viņš dzīvojamā istabā bija uzstādījis masāžas galdu ar dvielīšiem, papīru un masāžas eļļu, iededzis pāris sveces un aicināja kādu no mums ģērbties nost un nākt uz masāžu. Mēs pateicām, ka esam ļoti nogurušas, un trijatā ieskrējām guļamistabā, kuru, par laimi, varēja aizslēgt. Pavadījām tur nakti un no rīta pametām ļoti saīgušu saimnieku, kurš pēc tam vairākas reizes intensīvi aicināja manu draudzeni uzrakstīt viņam atsauksmi.”
Dīvānsērfošana arī Latvijā
Pasaules apceļotāja Laine stāsta, ka, atgriežoties no ceļojuma, abi ar draugu sapratuši, cik daudz ir iegūts – gan emocijas, gan iespaidi, gan jauni draugi no citām pasaules malām. Šobrīd pāris dzīvo Anglijā, bet pirms aizbraukšanas nodarbojās arī ar dīvānsērfotāju uzņemšanu pie sevis, jo ”dotais vienmēr jāatdod, un pēc ceļojuma bija mūsu kārta iepazīstināt citus ar latviešu kultūru un sniegt arī naktsmājas”.
Laine stāsta, ka pirmie viesi bijuši kāds pārītis no Vācijas, vēlāk arī poļi, krievi, amerikāņi. “Visus, kuri bija gatavi kādai atkāpei no klasiskajām tūristu vietiņām kā Rīgas vai Siguldas, uzņēmām pie sevis Skrīveros, kur iepazīstinājām mūsu jaunos draugus ar pirti, novusu, žāvētu speķi, “dzimtenīti” un arī āra mazmājiņu. Liekas, ka tas viss bija vispārsteidzošākais Krisam no ASV, bet vienmēr uz atvadām saņēmām tik jaukus vārdus, ka grūti pat bija atvadīties!” atminas Laine. “Šī iepazīšanās un pieredzes apmaiņa ir kas ļoti īpašs. Kas tāds, no kā var gūt nepārspējamu prieku un enerģiju! Koučsērfings ir lielisks veids, kā ielaist jaunu pasaules daļiņu savā sirdī.”
Liela uzticēšanās
Couchsurfing aplikācijā komunikācija visbiežāk notiek starp pilnīgi svešiem cilvēkiem, tāpēc par to, kādu cilvēku satiksi, ir maz informācijas. Lai izveidotu profilu aplikācijā, nepieciešams izpildīt konkrētu skaitu nosacījumu. Tas ir, piemēram, apstiprināt e-pasta adresi, pievienot vismaz divas profila fotogrāfijas, sinhronizēt profilu ar facebook lietotni, pievienot aprakstu par sevi, savām interesēm utt. Ideja ir vienkārša – jo vairāk nosacījumu izpildīsi, jo uzticamāks tavs profils liksies citiem lietotājiem. Tādējādi būs lielāka iespēja, ka tev atbildēs, kad meklēsi vietu, kur palikt, vai piedāvāsi izmitināt kādu pie sevis.
Lai pārliecinātos par to, kā cilvēki pārbauda dīvānsērfotājus, ko pie sevis grasās uzņem, aplikācijā izveidojām viltus profilu. Tas ir ļoti vienkārši izdarāms – jānorāda vārds, uzvārds, parole un vecums. Pēc tam jānorāda vieta, no kurienes esi. Lai turpinātu tālāk, jāizpilda iepriekšminētie nosacījumi. Kad tas izdarīts, aplikāciju iespējams izmantot pilnvērtīgi.
Cilvēks, kas meklēja sev vietu, kur pārnakšņot bija parasta, jauna meitene no Ukrainas. Viņas vārds – Jūlija Kašmirska. Šādu cilvēka vārdu ierakstot google meklētājā, neko ievērības cienīgu atrast nevar – vārds un uzvārds kopā nekur neparādās. Tas var radīt aizdomas par personas identitāti, un tāds arī bija mērķis. Jūlijai bija 23 gadi. Viņas intereses – ceļot, iepirkties. Savā profilā viņa rakstīja, ka vēlas iemācīties dejot salsu, bet citiem var pamacīt Ukraiņu valodu. Dīvānsērfošanai pievienojusies, lai satiktu cilvēkus. Aplikācijā viņa reģistrējās šī gada oktobrī un nebija ne pie kāda palikusi, ne kādu izmitinājusi.
Jūlija izveidoja publisku ierakstu, kur rakstīja, ka meklē Rīgā kādu, kas varētu viņu izmitināt trīs dienas. Viņa norādīja, ka tā ir viņas pirmā pieredze dīvānsērfošanā, ka ir izpalīdzīga un kārtīga, un ka vēlētos ekskursiju pa pilsētu. Tāpat viņa personīgi uzrunāja septiņus vīriešus, divas sievietes un vienu pāri.
Meiteni izmitināt akceptēja trīs vīrieši. Visi uzdeva jautājumus par meitenes ierašanās laiku un vietu. Divi no šiem vīriešiem atklāja savu adresi un telefona numuru. Trešais pēc kāda laika savu piedāvājumu izmitināt atcēla, vēlāk norādot, ka meitenes profils esot licies aizdomīgs.
Arī uz publisko ierakstu atsaucās vairāki vīrieši. Taču ne visi meiteni piedāvāja izmitināt. Divi vīrieši viņu aicināja vienkārši satikties, kāds cits – aicināja doties ceļojumā. Visbeidzot, trīs piedāvāja meiteni izmitināt. Viens no viņiem, uzrunājot “Sveika, skaistule”, uzreiz norādīja ielu, kur mitinās, un savu telefona numuru. Bet cits iedeva tikai savu telefona numuru. Viņš gan vēlāk atzinās, ka meklējis Jūliju sociālajā tīklā facebook, nebija atradis un tas nelielas aizdomas radījis, taču piedāvājumu izmitināt neatcēla.
Kā nenokļūt ļaundara nagos?
Lietojot Couchsurfing aplikāciju, jārēķinās ar to, ka nekad nevar zināt, ko sagaidīt. Pastāv reāls risks uzņemt pie sevis kādu, kas neuzdodas par to, kas ir patiesībā. Tāpat iespējams sastapties ar cilvēkiem, kuru nodomi nav saistīti ar ceļošanas apvāršņa paplašināšanos. Lai sevi pasargātu, ir vērts būt piesardzīgam un pievērst uzmanību vairākām lietām. “Bieži vien jau ir tā, ka tu esi priecīgs, ka tevi vispār kāds ir apstiprinājis,” savā pieredzē dalās Edgars Liepiņš.
Puisis, kurš dīvānsērfošanu izmanto nu jau pusotru gadu, viesus uzņem regulāri: “Vidēji sanāk vismaz viens koučsērferis mēnesi.” Tad nu te daži vērtīgi Edgara un citu aktīvu CouchSurfing programmas lietotāju doti padomi, lai tavs ceļojums vai kāda cita ceļotāja uzņemšana nesagādātu bēdīgu vai nepatīkamu pieredzi.
● Rūpīgi aplūko un izlasi izmitinātāju profilus – tur redzams daudz informācijas par topošo viesi. Iespējams aplūkot cilvēka fotogrāfijas, intereses, kā arī citu lietotāju atsauksmes par šo cilvēku. Edgars stāsta: “Bieži vien jau tur ir uzrakstīts, ko cilvēks sagaida un kādi ir viņa nodomi. Arī atsauksmes izlasīt ir svarīgi, cilvēka intereses, iepriekšējo pieredzi.” Arī pēc savas personīgās pieredzes būtiski ir atstāt atsauksmi, lai nākamie cilvēki zinātu, kas viņus sagaida.
● Pārbaudi, vai cilvēku iespējams atrast sociālajos tīklos – nenāks par ļaunu cilvēku iegooglēt, atrast facebook vai citā sociālajā tīklā. Šāda pārbaude tikai ļaus būt drošam par cilvēka eksistenci un identitāti, viesīs uzticību. Arī eksperimenta laikā kāds puisis atzina, ka meitenes neatrašana facebook radījis aizdomas.
● Sargā personīgo informāciju – Couchsurfing aplikācijā ar savu viesi/izmitinātāju ir iespējams sazināties, tāpēc nav vērts pāragri dot svešam cilvēkam savu tālruņa numuru vai adresi. Eksperimenta laikā gan varēja novērot, ka šādu informāciju daudzi cilvēki īpaši neslēpj.
● Esi gatavs plānam “B” – tu uzņem svešinieku vai paliec pie nekad neredzēta cilvēka. Tu nevari zināt, kādi ir cilvēka nodomi, plāni, kā viņš uzvedīsies vai kāda būs vieta, kur jāpaliek. Madara, kas arī izbaudījusi dīvānsērfošanas pieredzi, saka: “Ja ceļo bez naudas, pastāv iespēja arī palikt uz ielas.”
● Veic izpēti par kultūru un valsti, kur dosies – tas ir būtisks priekšnoteikums, lai nenonāktu nepatīkamā situācijā ar savu izmitinātāju. Aptuveni jāzina konkrētās kultūras neverbālā valoda – žesti, apģērba krāsu nozīme utt., kā arī citas svarīgas kultūras iezīmes. Tāpat būtiski ir izplānot arī ceļojuma maršrutu un apskates vietas. “Man parasti ir kādas trīs lietas, ko gribu katrā pilsētā izdarīt. Tad pie tā arī turos. Bet ir cilvēki, kas atbrauc bez plāna un vienkārši klīst pa pilsētu. Katram savs,” norāda Edgars.
● Sargi sevi un savu mitekli – pat to esi atbildīgs tikai un vienīgi tu pats. “Es parasti saviem koučsērferiem uzticu mājas atslēgas. Vienu vakaru atnācu mājās un mana koučsērfere gulēja piedzērusies uz dīvāna,” savu pieredzi atceras Edgars. Rūpīga viesu atlase, pārbaude, savas informācijas sargāšana var palīdzēt izvairīties no nepatīkamām situācijām.