Pareiza ēšana un fiziskas aktivitātes. Tās būs divas populārākās atbildes, ja kādam pavaicāsiet, kas ir veselīgs dzīvesveids. Tomēr ir cilvēki, kuri mudina par šo tēmu domāt plašāk. „Tas nozīmē ne tikai fizisko attīstību un veselīgi ēst, bet tas nozīmē arī to, ka es esmu sociāli, emocionāli vesels, ka es varu strādāt ar savām emocijām, ka es varu tikties ar cilvēkiem un intelektuāli sevi attīstīt, ka es varu būt garīgi vesels, profesionāli vesels un galu galā arī finansiāli,” tā veselīgu dzīvesveidu skaidro organizācijas Dubulttreniņš vadītājs Kristaps Kravalis.
Pirmā asociācija ar Dubulttreniņu varētu būt burtiska, tomēr tā vadītājs skaidro: „Tas nenozīmē pumpēties divreiz vairāk, pietupties vai šausmīgi svīst. Tas nozīmē to, ka tu veselīgi progresē un esi čempions, salīdzinot ar tavu iepriekšējo treniņu. Ne ar vienu treniņā nav jāsalīdzinās. Mēs cenšamies radīt tādu vidi, lai cilvēki justos tur komfortabli.” Ikviens treniņš ietver ne tikai fiziskās sagatavotības uzlabošanu, bet arī personības izaugsmes treniņu. K. Kravalis stāsta, ka koncepts radies neapmierinātības dēļ: „Jo redz kā – tad, kad kādam ir neapmierinātība, it īpaši mums, latviešiem, tad mēs parasti čīkstam. Tas bojā mums dzīves kvalitāti, un mēs sapratām, ka čīkstēšanas vietā mēs varam nevis kritizēt, bet kritizēt radot.” Tā arī 2013. gadā dzima Dubulttreniņš.
Pati ideja radās jau agrāk, kad K. Kravalis trenējās kopā ar draugiem. Savukārt 2013. gadā viņš radīja biedrību un sāka attīstīt vairākas treniņu grupas. Pagaidām Dubulttreniņam nav sava konkrēta vieta. Katra treniņa cikls tiek organizēts citā vietā. Par vietu un laiku un citu svarīgu informāciju, kāds tieši treniņu cikls paredzēts, interesenti pašlaik uzzina Facebook lapā.
Kādi ir treniņi?
Šobrīd Dubulttreniņa modelis ir tāds, ka K. Kravalis ir tā vadītājs un viņam ir „brain trust” grupa. Tā viņi sauc organizācijas valdi. „Tie ir cilvēki, kas ir kompetenti katrs savā jomā. Pirms man jāpieņem lieli lēmumi, es sanāku kopā ar viņiem un mēs darbojamies,” skaidro vadītājs.
Dubulttreniņus vada trīs aktīvi fiziskās daļas treneri un trīs, četri iekšējās attīstības treneri. Visi treneri ir sertificēti, izņemot deju treneri. Kopā izstrādāti astoņi kursi. Viens kurss sastāv no divām daļām – fiziskās un personības attīstības daļas. Fiziskā treniņa daļā var būt kāds no astoņiem treniņu veidiem. Trīs populārākie ir Core jeb preses/ muguras un dziļās muskulatūras, deju un fitnesa treniņi.
Kādam no fiziskā treniņa veidiem tiek pievienots personības izaugsmes daļas kurss. Šādi ir bijuši izstrādāti 25 kursi. K. Kravalis skaidro: „Piemēram, tas ir laika plānošanas vai personības rakstura attīstības kurss, publiskās runas kurss, aktivitāšu programmas utt.”
Saliekot abas daļas kopā, Dubulttreniņa komanda izpilda piecu nedēļu garu kursu. Regulāri, piemēram, notiek deju treniņi meitenēm kopā ar apzinātības treniņu. „Tas ir tāds dienas izveides treniņš, kurā tu vari norimt, pārdomāt, ko esi šodien piedzīvojis, par ko tu esi pateicīgs un par ko ne tik ļoti pateicīgs, un ko tu gribi redzēt nākotnē,” par treniņos ietverto dziļumu teic K. Kravalis.
Attīstības centrs nākotnē
Dubulttreniņa nākotnes vīzija vijās tikpat daudzpusīga, cik tā ir tagad un vēl plašāka. Komanda plāno veidot attīstības centru, kuru nākotnē K. Kravalis sapņo izplatīt visā pasaulē. „Viena no mūsu ambīcijām ir, attīstīt Dubulttreniņu līdz brīdim, kad mums pietiktu resursu – kā satura resursu, tā arī finanšu un cilvēku resursu – attīstīt un atvērt savu centru,” par nākotnes plāniem teic vadītājs. Kristaps to iztēlojas kā centru, kurā notiek gan sporta nodarbības, gan pieejami kursi – masāžas, fizioterapija, gan, iespējams, arī baseinu izveide un dietologa konsultācijas. Tāpat tajā tiktu iekļauts „koučings”, psihoterapija utt.
Par šāda vispusīga attīstības centra izveidi K. Kravalis publiski stāsta pirmo reizi. „Sāksim savā starpā to darīt, bet drīzumā piedāvāsim to arī plašākai sabiedrībai,” atzīst vadītājs, atklājot arī to, kāda ir jaunā ideja. Viņi to nosaukuši par dzīves transformācijas kursu. „Tas nozīmē, ka cilvēks, ieejot mūsu mājas lapā, var izvēlēties „trīs reiz trīs”. Tev jāizvēlas no mūsu piedāvājuma trīs lietas, kuras tu darīsi vismaz trīs mēnešus. Divas lietas ir obligātas – tas ir treniņa plāns, ko tev izstrādā treneris, un tie nav obligāti kādi svari un tā tālāk, bet tā var būt arī vienkārši veselīga kustība. Un dietologa konsultācija – uztura speciālista konsultācija. Savukārt trešo vai vairāk tu izvēlies pats. Tu vari izvēlēties „koučingu”, masāžu, fizioterapiju, dažāda veida konsultācijas, kas palīdzēs tev attīstīt savu personību un vispār vispusīgu veselīgu dzīves veidu,” K. Kravalis skaidro nākotnes centra principu.
Apmeklētāju atsauksmes
Dubulttreniņu apmeklētāja Kristīne Ozoliņa pirmo reizi par iespēju piedalīties šāda tipa nodarbībās uzzināja, kad pārcēlās dzīvot uz Rīgu. Viņa meklēja iespēju stiprināt muguras muskulatūru, jo bija atklāta diska trūce. Treniņu meklēšanas laiks sakritis ar jaunas grupas nokomplektēšanu. “Informācija pie manis nonāca ar sociālo tīklu palīdzību, jo personīgi pazīstu Kristapu Kravali un vairākus cilvēkus no organizētājiem, tādēļ tiešā veidā uzzināju par tiem,” atzīst K. Ozoliņa. Veselības problēmu dēļ Kristīne aktīvi dubulttreniņos trenējas jau otro gadu, taču reizēm sanāk izlaist kādu no nodarbībām. Sports esot arī vienreizēja relaksācija pēc darba dienas un tajā ir dziedinošs efekts, kas ļauj uzlabot noskaņojumu. “Galvenā motivācija apmeklēt dubulttreniņu ir vēlme nodarboties ar šāda veida sportošanu. Tā kā treniņi notiek tikai vienu reizi nedēļā un man ar to nepietiek, tad meklēju papildus iespējas apmeklēt vēl kādu vingrošanu,” piebilst Kristīne. Pēdējā laikā slodze kļūstot arvien intensīvāka, tādēļ Kristīne ir ļoti apmierināta ar treneru izpildījumu.
Tā kā nodarbībai ir divas daļas, tās viena otru papildinot, taču reizēm aktuālāka ir lekcijas daļa, bet dažbrīd svarīgāka un piemērotāka šķiet treniņu puse. “Šobrīd mums notiek treniņi apvienojumā ar apzinātības meditāciju jeb ar vingrinājumiem no Lojolas Svētā Ignācija,” piebilst Kristīne.
Savukārt cita dubulttreniņa apmeklētāja Agate Tautiete par nodarbībām informāciju ieguvusi Facebook, kur kāds no draugiem bija atzīmējis, ka dosies uz to. Pēc tam arī pati nolēmusi piedalīties. Kā atceras Agate, uz pirmo treniņu viņa gāja ar bailēm, taču tās vairāk radījis satraukums, ka jāuzsāk, jāpamēģina vai jāriskē jaunos piedzīvojumos. “Kopumā ik dienu ir jāpārvar sevi. Pirmajā seminārā, kurā piedalījos, tēma šķita interesanta, tāpēc arī turpināju apmeklēt arī citus,” secina Agate. Viņa min, ka treniņi dod iespēju padarīt sevi inteliģentāku, jo sniedz iespēju paplašināt redzesloku un uzzināt jaunas lietas, kuras pēc tam izmantot ikdienā. Kopumā viņa piedalījusies trīs HiPotential vakaros un piedalās deju modulī. “Nav tā, ka kāda no daļām patīk vairāk vai mazāk, abas vienu otru papildina. Tikai apzinātības jeb lekcijas daļā nedaudz traucē ticības izcelšana un reliģiozais koncepts,” atklāja A. Tautiete. Abu daļu savienošanās treniņu dalībniece vērtē pozitīvi, jo tas dod iespēju pasēdēt un padomāt, kā arī fiziski izkustēties.
Dace Šetlere, kura līdz šim apmeklējusi divus treniņus un trīs HiPotentional lekcijas atzīst, ka tie bijuši labi saplānoti. “Treneri motivēja izdarīt vairāk, pārkāpt savas prāta robežas un darīt maksimumu. Palikušas vispozitīvākās atmiņas par pavadīto laiku,” piebilst D. Šetlere. Arī turpmāk viņa domā apmeklēt kādu no treniņiem, ņemot vērā tematiku un nodarbības laiku. Dacesprāt, vienmēr ir vērtīgi papildināt savas zināšanas un it īpaši nozīmīgi ir mācīties saprast sevi, savas domas un personības šķautnes. “Nodarbībā pārrunātais lika aizdomāties par ikdienu, kā izdaru izvēles un izmantoju savu laiku,” viņa secina. Šāda veida treniņi ļaujot neieslīgt pašapmierinātībā ar dzīvi, tas liek domāt un kustēties, lai dzīvotu labāk.
Sūrums arī paša dzīve
Tāpat kā Dubulttreniņa ideja, arī tā vadītājs ir daudzpusīgs tajā, ko dara ikdienā. Kristaps Kravalis ir ieguvis teoloģijas maģistra grādu Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātē. Maģistra darba ietvaros viņš pētījis sporta nozari draudzē un Dubulttreniņa pieredzi. Savukārt šobrīd viņš ir mentors, kuru aicina uz dažādām organizācijām runāt un iedvesmot. Tāds, piemēram, bijis motivācijas rīts Latvijas Valsts Mežos. Tāpat arī viņš piedalās Vecās Ģertrūdes draudzes jauniešu vakaros, kur arī ir jauniešu vadītājs. K. Kravalis darbojas biznesa apmācību, konsultāciju un pētījumu organizācijā Franklin Covey. Tur viņš ir treneris, kas palīdz gan uzņēmumiem, gan arī privāti cilvēkiem augt personības ziņā. Tie ir personības izaugsmes treniņi.
Viņš arī māca LEGO robotiku dažādās Rīgas skolās, tāpat darbojas arī SOS bērnu ciematā, kur strādā pie bērnu nometņu organizēšanas un citiem projektiem. Turklāt tieši vasaras aizrit visdažādākajās nometnēs un aktivitāšu programmās.
Lai cik arī daudz K. Kravalis darītu, pāri visam viņš uzsver, ka pirmā prioritāte visās lietās ir attiecības ar cilvēkiem, un lai vai ko darītu, ir svarīgi nest gaismu tur, kur esi. „Vienalga – vai tu mazgā traukus vai esi miljonārs, nes mīlestību,” pauž K. Kravalis.
Vadītājs arī atzīst, ka ne viss viņam ir bijis tik skaisti. Pusaudžu gados Kristaps saskāries ar veģetatīvo distoniju, izgājis psihoterapijas kursu. Toreiz viņš sapratis, ka bailes, satraukumu, sociālu nedrošību radīja lielā slodze, ko sev bija uzlicis. „Cīņa turpinās, bet tā ir daudz apzinātāka un gudrāka,” teic K. Kravalis, sakot, ka mīl arī savu ēnas pusi – to Kristapu, kurš reizēm ir bailīgs un nedrošs. Turklāt kopš pusaudžu gadiem K. Kravalis iemācījies saprast savu ķermeni. Viņš teic, ka ķermenis ir nevis ienaidnieks, bet gan palīgs, kas palīdz saprast, kad kaut kas nav kārtībā. K. Kravalis atklāti stāsta par to, kam dzīvē gājis cauri, un labprāt dalās savos stāstos, lai spētu iedvesmot citus, kas arī pieredzējuši šādu vai jebkādu citu psihosomatisku saslimšanu. Turklāt viņš ir arī atvērts individuālai sarunai ar ikkatru, kas uzdrīkstas viņam uzrakstīt un izstāstīt par savām cīņām: „Ja kāds saka, ka ar to cīnās un nezina, kā no tā tikt laukā, es esmu gatavs satikties. Mēs varam parunāt. Tas nemaksā neko, jo ir projekti, kuros es darbojos par samaksu, bet ir arī tādi, kur darbojos brīvprātīgi. Vajag uzdrošināties uzrakstīt tikai.”