Ēteriskās eļļas ir iespējams izmantot ne tikai veselības uzlabošanai vai patīkamas atmosfēras radīšanai mājās, bet arī skaistumkopšanas līdzekļu izveidē un uzkopšanas darbos. Lai gan ēterisko eļļu pasaule daudziem šķiet kaut kas neparasts un miglā tīts, tomēr šai nodarbei mūsdienās pievēršas arvien vairāk un vairāk cilvēku.
Trīs lietošanas veidi
Daiga Bērze par ēteriskajām eļļām uzzinājusi jau ļoti sen. Sākusi vairāk pētīt informāciju un nolēmusi tās izmēģināt. Šobrīd viņa ēteriskās eļļas lieto ikdienā un ar savu pieredzi dalās Instagram profilā “Viens piliens”. Daiga pasniedz arī lekcijas, kuru laikā iedvesmo un izglīto citus par ieguvumiem lietojot ēteriskās eļļas, atbildot uz jautājumiem un veidojot plašākas diskusijas.
Kā stāsta Daiga, ir trīs veidi kā iespējams lietot ēteriskās eļļas – uz ādas, aromātiski jeb iesmaržojot un iekšķīgi. Sieviete apgalvo, ka pēc ilgākas un regulāras ēterisko eļļu lietošanas ir novērojusi izmaiņas savā pašsajūtā, emocijās, matu un ādas stāvoklī, un piebilst, ka svarīgs ir arī labās smaržas aspekts. Viņa stāsta: “Es izmantoju ēteriskās eļļas skaistumkopšanā, mājas tīrīšanā, veselībai, lai radītu mājās patīkamu atmosfēru un arī kā smaržas.”
Ēteriskās eļļas patīkami smaržo, taču tas nenozīmē, ka nevajadzētu ievērot piesardzību, tās lietojot. “Ēteriskās eļļas pilnīgi noteikti ir iespējams pārdozēt un lietot nepareizā veidā,” uzsver Daiga. “Tāpēc svarīgi izpētīt ēterisko eļļu kvalitāti, izcelsmi un ievērot eļļu drošu lietošanu.”
Ir eļļas, kuras nav atļauts lietot grūtniecēm, maziem bērniem, māmiņām, kuras mazuli zīda ar krūti u.c. Vajadzētu konsultēties ar savu ārstu, pirms konkrētās eļļas lietošanas. Daiga skaidro: “Domāju, ka no svara ir arī tas, kādas tieši eļļas tiek iegādātas un lietotas. Sintizētas, sliktas kvalitātes eļļas noteikti ir bīstamas, taču nepareizi lietot var arī izcilas kvalitātes ēteriskās eļļas.”
Top pasaulē nebijuši ēteri
Savukārt Solvita Kūna ar ēterisko eļļu iegūšanu un ražošanu sāka nodarboties salīdzinoši nesen – 2013. gadā, izveidojot uzņēmumu Cade.
“Sākumā aizrāvos ar hidrolātu iegūšanu, interese par ēteriskajām eļļām radās darba procesā, iegūstot neparastus aromātus no Latvijas augiem,” stāsta Solvita. “Izdevās iegūt ēterisko eļļu no ievas koka mizas (šādu augu ēteri joprojām nekur citur pasaulē neviens neražo).”
Sieviete sāka meklēt aizvien jaunus augus un veidus, kā iegūt interesantas ēteriskās eļļas. Tā nu esot tapuši vairāki pasaulē nebijuši augu ēteri – pīlādzis, upene, cidonija, gārsa un citi.
S. Kūna uzsver, ka ēterisko eļļu iegūšana nav sarežģīts, bet gan laikietilpīgs process, jo to nedrīkst sasteigt. Kā stāsta pati uzņēmēja, pasaulē šobrīd ir daudz ēterisko eļļu ražotāju, kuri iegūst ēteriskās eļļas ar ekstrakcijas metodi, izmantojot dažādus šķīdinātājus – tādā veidā ietaupot energoresursus un laiku. Ar šādu metodi iegūtiem augu ēteriem kvalitāte nav tik augsta, kā tos iegūstot ar destilācijas metodi.
Jautāta par ēterisko eļļu iegūšanas izmaksām, S. Kūna apgalvo, ka par lētu šo procesu nosaukt nevarot, bet tomēr viennozīmīgi uz šo jautājumu atbildēt nevar: “Viss atkarīgs no auga, kuru destilē. Ir augi, no kuriem iegūst ļoti maz vai ļoti daudz ēteriskās eļļas. Viena no galvenajām izmaksām ir atkarīga no ēteriskās eļļas daudzuma, kuru iegūst no auga. Pie izmaksām noteikti ir jāpieskaita ne tikai patērētais darba laiks, elektroenerģija, bet arī augu audzēšana (zemes apstrāde, sēklu iegāde, ravēšana un auga novākšana) un degvielas izmaksas, ja augi netiek audzēti pie ražotnes. Kā arī ražotnes uzturēšana.”
Eļļas nav medikamenti
Juriste Marta Ābele ēteriskās eļļas sākusi lietot vien pirms pāris mēnešiem, taču šobrīd jau tās izmanto katru dienu. M. Ābele stāsta, ka ēteriskās eļļas pielieto visdažādākajos veidos – pievieno ūdenim vai tējai, galvassāpju/spiediena sajūtas galvā noņemšanai, mājas tīrīšanai, veļas mazgāšanai, kā smaržu aizstājēju, difūzēšanai ar difūzera palīdzību un vēl.
M. Ābele uzsver, ka ēteriskās eļļas nav medikamenti. Ja cilvēkam ir nopietnas veselības problēmas, tad ir jāvēršas pie ārsta: “Tāpat neiesaku lietot ēteriskās eļļas “uz savu galvu”, jo ar tām ir iespējams saindēties. Pati nepareizi izmantoju piparmētras ēterisko eļļu, lai noņemtu galvassāpes. Gadījumos, kad spiediens ir augsts, piparmētras ēterisko eļļu izmantot nedrīkst, jo tā vēl vairāk sašaurinās asinsvadus, līdz ar to galva sāka sāpēt vēl vairāk.”
Kā svarīgu aspektu ēterisko eļļu lietošanā sieviete min iespēju rūpēties par savu veselību, kā arī dabīgu produktu lietošanu, aizstājot desmitiem dažādu tīrīšanas līdzekļu ar vienu. “Uzskatu, ka pērkot, piemēram, dabīgu veļas mīkstinātāju mēs investējam savā veselībā,” skaidro M. Ābele. “Nav noslēpums, ka viss, ar ko mazgājam savas drēbes, pēc tam nokļūst uz mūsu ādas. Līdz ar to uzskatu, ka ir izdevīgāk investēt savā veselībā un pirkt dārgāku produktu, nevis pēc tam domāt, kādēļ uz ķermeņa rodas dažādi izsitumi. Ēteriskās eļļas būtībā ir augu ekstrakti, kuri palīdz tiem būt stipriem, izdzīvot, dziedēties – kādēļ lai cilvēki negribētu ņemt no dabas to pašu labāko?”