Vairāk nekā sešas diennaktis cīņā pret vardarbību. Startē “Dod pieci”

Lelde Lūse

Jau septīto gadu Latvijā risināsies labdarības maratons Dod pieci!, kad uz sešām diennaktīm stikla studijā Doma laukumā dosies sabiedrībā mīlētas ētera personības. Šis gads maratona norisei ir pavisam izaicinošs gan Covid 19 radīto apstākļu dēļ, gan izvēlētā temata – vardarbība ģimenē – dēļ.

Kopā ar dīdžejiem Tomu Grēviņu un Magnusu Eriņu stikla studijā dosies arī Pieci.lv galvenā redaktore – Elīna Baltskara. Viņai tas būs pirmais labdarības maratons. Darbu radio Elīna uzsāka šā gada martā, vien pāris nedēļas pirms pandēmijas sākšanās.  “Laikā, kad bija intensīvi jādomā par to, kāds būs dīdžeju sastāvs studijā, mans kolēģis Toms Grēviņš prasīja: “Elīna, varbūt tu gribi? Jo mums tiešām noderētu kāds satura cilvēks, ņemot vērā to, cik šī tēma ir sarežģīta.” Protams, biju pārsteigta! Bet es pieņēmu šo atbildību, un tā nu šis būs pirmais gads, kad studijā būs divi dīdžeji un viens satura cilvēks.”

Pandēmija nespēj apstādināt maratonu

Covid 19 krasi mainījis ierasto maratona norisi, tomēr ciešā sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, ir rasts risinājums, lai stikla studija, kur gandrīz nedēļas garumā radio personības veido diennakts tiešraidi, varētu Doma laukumā atrasties arī šogad. “Ir vairākas lietas, kas maratona norisē būs citādāk, nekā iepriekšējos gados. Mēs, trīs cilvēki, kas dosies iekšā stikla studijā, jau pašlaik no visiem izolējamies. Ieejot iekšā, mēs tapsim par vienu burbuli, kas nesatiksies ar citiem. Pirms tam tiks veikti divi Covid 19 testi,” stāsta galvenā redaktore. “Starp dīdžeju un viesu zonu būs atdalošs stikls. Viesi būs, taču ir ierobežots skaists, cik cilvēki vienlaikus var ierasties. Ir mainīts arī maratona sākums un noslēgums – vairs nebūs tās ierastās pulcēšanās, kas citus gadus. Arī tehniskie darbinieki ir sadalīti burbuļos, kuri nekad savā starpā nesatiekas.”

Izmaiņas ir arī programmas izziņošanā sabiedrībai. “Šogad, ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, esam nolēmuši, ka nekur iepriekš nepublicēsim programmu, lai nerastos situācija, ka cilvēki vēlas redzēt kādu mākslinieku un dodas uz Doma laukumu pulcēties. Līdz ar to mēs visus aicinām pieslēgties Latvijas radio 5 Pieci.lv ēteram vai tiešraidei internetā, lai nepalaistu garām savus mīļākos māksliniekus un vērtīgas sarunas.”

Sirdi plosošā statistika

Elīna stāsta, ka sajūtas par došanos stikla studijā, lai tur vairāk nekā sešas diennaktis veidotu 24/7 ilgstošu tiešraidi, esot ļoti dažādas. Priekšā vēl daudzi praktiski jautājumi, kurus nepieciešams atrisināt. Nozīmīgi tikt galā arī ar emocionālajām sajūtām: “Cenšos nobriest gan tam, ka tas būs fiziski grūti, gan tam, ka tas ir  ļoti emocionāli grūti. Tās tomēr ir sešas ar pusi dienas esot ļoti dziļi šajā tēmā, kas ir ļoti, ļoti smaga. Tas, kas šajās dienās notiks būs liels pārsteigums, jo mēs, protams, varam gatavoties, varam organizēt viesus, mūziķus, bet tajā brīdī, kad cilvēki sāk ziedot un dalīties savos stāstos – tajā brīdī jau paši klausītāji kļūst par satura radītājiem. Mēs tajā visām esam tikai moderatori, kuri palīdz šiem stāstiem atskanēt skaļāk un saprotamāk.”

“Statistika ir nepielūdzama – katra trešā sieviete Latvijā ir atzinusi, ka savā dzīves laikā ir piedzīvojusi fizisku vai seksuālu vardarbību no sava partnera,” par šī gada labdarības maratona temata svarīgumu iesāk Elīna. “Tā neietver emocionālo vardarbību, kas parasti ir pirmā fāze. Es domāju, ka mēs katrs pazīstam kādu vardarbības upuri, pat ja nezinām. Man gan jāsaka, ka es personīgi zinu arī savus līdzcilvēkus, kuri cietuši no dažādām vardarbības formām.”

Elīna uzsver, ka cilvēkiem nevajadzētu padoties stereotipu radītajai ilūzijai, ka vardarbību skar tikai maznodrošinātus, neizglītotus un slikti audzinātus cilvēkus. “Patiesībā tā nav! Tā ir problēma, kas nešķiro – nešķiro ienākumus vai sociālo statusu. Tā ir problēma, kas eksistē jebkur, un patiesībā ir speciālisti, kas saka, ka tieši izglītotākie cilvēki bieži vien ir manipulatīvākie varmākas. Šī problēma nav nekas tāds, ko varam norakstīt tikai uz dzīves pabērniem – tā eksistē mums visapkārt pat tad, ja to neredzam.”

Viena stunda drošībā

“Stunda drošībā cilvēkam, kurš bēg no vardarbības”– ar šādiem vārdiem Pieci.lv komanda aicina cilvēkus ziedot kaut minimālo ziedojuma summu – 5 eiro. “No visiem ziedojumiem tiks izveidots ātrās reaģēšanas fonds, kuru apkalpos mūsu ilggadējais partneris Ziedot.lv,” stāsta Pieci.lv galvenā redaktore. “Tā būs iespēja saņemt tūlītēju un neatliekamu palīdzību jebkuram vardarbības upurim, lai pamestu vardarbīgo vidi. Tas var būt apmaksāts transports, īslaicīgas pajumtes apmaksāšana, pārtikas finansēšana, apmaksāts mentors, kas izvedīs cauri visiem soļiem, lai varētu šķirties un sakārtot visus jautājumus, lai varētu pamest partneri. Ir lietas, kuras nodrošina pašvaldība vai valsts, bet, lai saņemtu finansējumu, ir jāgaida. Bet ir cilvēki, kuri nevar gaidīt – viņiem vajag aiziet tieši tajā brīdī, kad, piemēram, vardarbība ģimenē ir eskalējusies,” saka Elīna.

Pieteikt cilvēkus finansējuma iegūšanai varēs jebkurš – centrs Dardedze  vai Marta, sociālais darbinieks, policists, līdzcilvēks vai arī pats cilvēks.

Ziedot iespējams apmaiņā pret mīļākās dziesmas atskaņošanu Latvijas Radio 5 – Pieci.lv ēterā, to iespējams veikt www.dodpieci.lv mājaslapā, vai, ja ziedot vēlies Doma laukumā esošajā ziedojumu kastē – savu izvēlēto dziesmu uzraksti uz lapiņas un iemet to kopā ar naudiņu. Šogad pirmo reizi būs iespējams ziedot arī Circle K degvielas uzpildes stacijās – tur gan iespēja izvēlēties dziesmu atskaņošanai radio, toties Circle K visiem ziedotājiem būs sarūpējusi dāvaniņu.

Ziedot iespējams arī, piedaloties labdarības izsolēs, kas jau ir sākušās un risināsies arī maratona laikā. “Gan uzņēmumi, gan sabiedrībā zināmas personas ir piedāvājušas interesantas pieredzes vai interesantus objektus, kurus iespējams iegādāties. Visi iegūtie līdzekļi nonāks labdarības maratona Dod pieci! Mērķim,” pauž Pieci.lv redaktore.

Maratons notiks no 17. lūdz 23.decembrim.